קשיים בענקית הפלאש סאנדיסק: צימצמה את ייצור השבבים ב-30%

הקיצוץ נובע מביקוש נמוך בתקופת החגים. סאנדיסק, שסובלת מתחרות רבה בשוק הפלאש, הפסידה השנה 205 מיליון דולר

פז וייסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פז וייסמן

>> ענקית הפלאש סאנדיסק דיווחה על צמצום של 30% בייצור שבבי NAND, המשמשים לייצור כרטיסי זיכרון פלאש וכוננים קשיחים מסוג SSD. סאנדיסק מייצרת את השבבים עם ענקית האלקטרוניקה היפאנית טושיבה. לדברי סאנדיסק, הביקוש לשבבים נמוך למרות הביקוש הגבוה למוצרי אלקטרוניקה בעונת החגים.

בנוסף, סובלת סאנדיסק מרווחיות נמוכה. לסאנדיסק יש מרווח גולמי של 16.2%, בעוד שליצרניות שבבים אחרות, כמו אינטל ו-ARM, יש מרווח גולמי של 56%. באחרונה הגישה ענקית האלקטרוניקה הקוריאנית סמסונג הצעת רכש של 5.85 מיליארד דולר לסאנדיסק, אך ההצעה זו נדחתה. לפני המשבר הכלכלי היה הביקוש לשבבי פלאש בצמיחה גבוהה ומתמדת. לפי נתוני חברת המחקר IDC, היה השוק צפוי לצמוח ב-2007-2012 ב-200% בכל שנה: ב-2007 נמכרו 13 מיליון מוצרים מבוססי פלאש ועד סוף 2008 צפויים להימכר כ-26 מיליון מוצרים. הצפי היה שב-2012 יימכרו 222 מיליון מוצרים.

כמו כן, לפי נתוני IDC, יש בשוק שבבי הפלאש יותר מ-13 חברות פעילות, אך החלק הארי של השוק נשלט בידי 3-4 חברות, הגדולה בהן היא סמסונג, שלה נתח שוק של 33%. אחריה נמצאת טושיבה עם נתח שוק של 18% ועל המקום השלישי והרביעי נאבקות סאנדיסק והייניקס, עם 14% ו-16%, בהתאמה. על אף שהייניקס מובילה, לפי תחזיות גרטנר, צפויה סאנדיסק לעקוף אותה ברבעון הנוכחי.

הסיבה לפגיעה ברווחיות ייצור שבבי פלאש היא הצפת השוק בשבבים אלה עקב כניסה של יצרניות רבות לתחום בשנים האחרונות. סאנדיסק וטושיבה, שמהוות ביחד את היצרנית הגדולה ביותר של שבבי זיכרון, החליטו לצמצם את התפוקה כדי להעלות את רווחיות הייצור בעזרת העלאה של המחיר ליחידה.

בינתיים המצב בסאנדיסק אינו מזהיר - החברה רשמה ברבעון השלישי הפסד נקי של 155 מיליון דולר והפסד נקי של 68 מיליון דולר ברבעון השני. בסך הכל הפסידה החברה השנה כ-205 מיליון דולר. בנוסף, החברה פיטרה באחרונה כ-100 מ-650 העובדים במרכז הפיתוח שלה בכפר סבא. מחיר המניה של סאנדיסק, שהוקמה על ידי הישראלי אלי הררי, ירד מתחילת השנה מ-33 דולר ל-9 דולרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker