הונאת התמיכה הטכנית שגרפה מאות מיליוני דולרים מצרכנים תמימים

הודעות מפוברקות המתחזות לתמוך במיקרוסופט, אפל ונורטון מצליחות לגרום לצרכנים אמריקאים תמימים לשלם על שירותי תמיכה שאין להם צורך בהם או תוכנות שניתן להשיג בחינם באינטרנט

רותי לוי
רותי לוי
הונאת התמיכה הטכנית

תארו לעצמכם מצב שבו אתם מקבלים הודעת אבטחה ממיקרוסופט או אפל, המודיעה לכם כי המערכת זיהתה שהמחשב נגוע בווירוס או נמצא רגע לפני התקפת כופר זדונית. אתם מקבלים כמה חלונות קופצים בדפדפן, אחד מהם אף עשוי להציג שעון עצר הסופר לאחור את מעט הזמן שנותר לכם לפני שהדיסק הקשיח יימחק. זהו מצב מלחיץ למדי ומתסכל, אבל למזלכם, כל זה ייפתר אם תמהרו לבקש סיוע מנציג תמיכה טלפוני שמאחורי מספר החינם.     

בשנה האחרונה משתוללת באה"ב מתקפת הודעות מפוברקות של "חברות תמיכה טכנית", שמצליחות לסחוט ממשתמשים מאות דולרים בשיטה זאת. הנציגים מזדהים כשותפים של חברות גדולות ומוכרות כמו מיקרוסופט ואפל, וכך רוכשים את אמונם של צרכנים תמימים. הם מבקשים גישה מרחוק למחשב ומנקים אותו, לכאורה, מתוכנות זדוניות. לעתים הם רושמים את הצרכנים לשירותי תמיכה שאין להם צורך בהם, או מתקינים להם תוכנות שניתן להשיג בחינם.

בשונה ממתקפות כופר אמיתיות, שבהן ההאקרים שולטים במחשב ומונעים מהמשתמשים גישה למידע שבו עד התשלום, במקרה זה מדובר בהונאת משתמשים שחושבים שהם רוכשים שירות אמיתי, אף שלמעשה המחשב אינו נגוע כלל.

קרדיט: FEDERAL TRADE COMMISSION

רשות הסחר הפדרלית (FTC) הכריזה על מבצע "Tech Trap" (מלכודת־טק), שנועד להילחם בתופעה רחבת ההיקף שהיא מכנה "הונאות תמיכה טכנית". כחלק ממאמץ מרוכז עם גורמים ממשלתיים נוספים, היא פתחה בשנה האחרונה ב–29 הליכים עם התובעים הכלליים במדינות ברחבי ארה"ב והרשויות בהודו, שבה מפעילות חלק מהחברות צוות טלפנים.

עו"ד אריאל יוספי, מנהל שותף של מחלקת הטכנולוגיה והרגולציה במשרד הרצוג פוקס נאמן, מסביר כי טקטיקת הונאה זו מכונה "Scareware", והיא מעסיקה את רשויות האכיפה בתחום, את חברות האינטרנט הגדולות ואת חברות האנטי וירוס. "שיטת ההונאה הזאת פוגעת לא רק בכיסים של הצרכנים, אלא גם במוצרים לגיטימיים בשוק או בשחקנים חדשים ומוכרים פחות שמציעים מוצרי תחזוקה נדרשים למחשב. אלה עשויים להיות מסומנים או חשודים כמשתתפים באותה הונאה", אומר יוספי.

לדבריו, ב–2014 הובילה FTC מהלכי אכיפה שהסתיימו בקנסות לחברות ולבעליהן בסכום מצטבר של יותר מ–200 מיליון דולר. הסכום הגדול מצביע גם על היקף הרווחים שגרפו לכיסיהם העוסקים בדבר.

FTC מנסה להעלות מודעות בקרב הצרכנים לגבי הונאות מסוג זה, והכינה לשם כך סרטונים ותוכני הסברה לציבור. היא קוראת למשתמשים לדווח לה על שיחות והודעות חשודות שהם מקבלים. כמה מההמלצות שלה יפות גם לשלל הונאות מחשב וטלמרקטינג אחרות: קיבלתם שיחה בלתי צפויה מאדם שטוען שהוא נציג תמיכה טכנית? נתקו את השיחה, גם אם אפליקציה לזיהוי מתקשר מזהה אותו בשם של חברה מוכרת. קיבלתם הודעה קופצת שדוחקת בכם להתקשר לתמיכה טכנית? התעלמו, מאחר שכדי לעדכן את מערכת ההפעלה שלכם אין צורך בשיחת הטלפון. אם אתם בכל זאת מוטרדים, כדאי ליזום את השיחה הטלפונית בעצמכם. חפשו את פרטי התמיכה הטכנית של חברת האנטי וירוס או מערכת ההפעלה שלכם באינטרנט, על גבי חבילת התוכנה שרכשתם או על הקבלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker