החברה הישראלית שרוצה לשדרג את החיפוש באתרי הקניות - גייסה 15 מיליון דולר

טוויגל פיתחה מנוע חיפוש מתקדם לאתרי קניות מקוונים, שנועד "לאנדקס" את קטלוג המוצרים כך שגם חיפושים בשפה חופשית יעלו את המוצר הרצוי ■ מנכ"ל החברה: "כולם מרוויחים, גם הצרכן וגם המוכר"

אלירן רובין
אלירן רובין
קניות באינטרנט
צילום: דרימסטיים
אלירן רובין
אלירן רובין

טוויגל ממשיכה לגדול. הסטארט-אפ הישראלי שמפתח מנוע חיפוש מתקדם לאתרי קניות אינטרנטיים מדווח כי השלים באחרונה גיוס של 15 מיליון דולר. את הגיוס הובילו MizMaa Ventures ו-Korea Investment Partners והשתתפו בו גם המשקיעים הקודמים, בהם קרן SOMV שהקימו יובל בהרב ופנחס בוכריס. סכום הגיוסים הכולל של החברה מגיע כעת ל-33 מיליון דולר. 

טוויגל הוקמה בסוף 2013 על ידי ד"ר אמיר קוניגסברג, שמשמש כמנכ"ל והיה מעובדיה הראשונים של גוגל בישראל, וד"ר עדי אבידור, מראשוני המהנדסים בגוגל ישראל ומי שהיה בין האחראים לתיקון האיות בחיפוש בגוגל (עברית במקום אנגלית). החברה, שמשרדיה בתל אביב, מעסיקה 60 עובדים, 56 בישראל והשאר בארה"ב, שם פיתחה באחרונה החברה פעילות מכירות.

לפני כשנה דיווחה החברה על גיוס של 5 מיליון דולר מחברת עליבאבא הסינית, שהצטרף לסבב הגיוס הראשון בסך 12.5 מיליון דולר. לדברי קוניגסברג, החברה לא ביזבזה את כספי הגיוסים הקודמים. "השוק מאשש כי הפתרון שלנו נדרש על ידי הקמעונאיות, ולכן היה ביקוש מהרבה משקיעים", ציין.

"לכל חברות ה-e-commerce הגדולות יש פיל גדול בחדר שקוראים לו אמזון, שמכתיבה את תרבות הקנייה ברשת בעולם. אך אמזון מפתחת לבד את היכולות הטכנולוגיות ולא מספקת את הידע לשאר החברות. בעזרת API שאנחנו מפתחים אנחנו מביאים לשאר החברות שדרוג מיידי לסוגיית מבנה האינדקס של המוצרים והחיפוש בו".

טוויגל מסתמכת על תהליכי עיבוד שפה טבעית, המאפשרים להבין מה צרכנים מחפשים ולהתאים את מילות החיפוש למוצרים המוצעים למכירה. בחברה מסבירים כי התוכנה שפיתחו והושקה במארס האחרון נועדה להיכנס אל קטלוג המוצרים של חנות (מייסיס לדוגמה) לסדר ולקטלג את המוצרים באינדקס - באופן שיתמוך לאחר מכן בחיפוש של אותם מוצרים. "אחרי שעיבדנו את כל המידע והקטלוג הפך עשיר יותר, אנחנו יודעים בזמן אמת להבין את החיפוש של הצרכן. הבנה טובה יותר של החיפוש מביאה לאחוזי המרה גבוהים יותר, וכולם בעצם מרוויחים - גם הצרכן שמקבל בדיוק מה שחיפש, וגם החנות שמוכרת יותר".

בהרב, שהוביל את ההשקעה בחברה כבר מימיה הראשונים, מסר כי "טוויגל היא דוגמה מצוינת ליישום ספציפי של טכנולוגיות בינה מלאכותית ופיתוח מוצר הנותן פתרון לבעיה כואבת ששווה המון כסף. הגיוס הזה נעשה ממקום של כוח, ולא כי החברה היתה זקוקה למזומן. כעת יש לה היכולת לגדול בצורה יותר אגרסיבית", מסר.

בין מתחרותיה של טוויגל ניתן למנות את החברות Bloomreach ו-Algolia, אולם בחברה מציינים כי כלים דומים ניתנים גם על ידי חברת אורקל או יבמ. לרוב, כלים אלו אינם יעודיים לתחום הקניות בלבד.

ואין איום שאכן חברות כמו גוגל או יבמ ישתלטו על תחום החיפוש ויציעו שירות דומה?

כשנשאל לקיומו של חשש שמא חברות מתחרות גדולות ישתלטו על תחום החיפוש ויציעו שירות דומה, משיב קוניגסברג כי "יש מספר חברות שמסוגלות לייצר משהו כזה: גוגל, מיקרוסופט, יבמ ופייסבוק. אך גם אם החברות הללו יתחילו בפיתוח, זה ייקח להן שנה וחצי לפחות, כאשר אנחנו כבר כיום נמצאים בשוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ