ברקליס: אובמה רע יותר למגזר הפיננסי ממקיין; יגדיל הפיקוח על המגזר ויעלה את המס על רווחי הון

מהשוואה שערך ברקליס בין המועמדים לנשיאות עולה כי ממשל דמוקרטי יהיה נוקשה יותר בטיפול בפיננסים

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשר שכטר

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ברק אובמה, יהיה רע יותר עבור מגזר השירותים הפיננסיים אם ייבחר מאשר יריבו הרפובליקני, ג'ון מקיין - כך עולה מהשוואה שערכה ברקליס קפיטל, חטיבת בנקאות ההשקעות של ברקליס הבריטי, בין מדיניותם הכלכלית של שני המועמדים לנשיאות ארה"ב.

לפי ברקליס, הידוק הרגולציה על המגזר הפיננסי היא בלתי נמנעת, ללא קשר לזהותו של המנצח בבחירות לנשיאות ארה"ב, אולם הגישה הדמוקרטית המחמירה יותר והתחזית כי המפלגה הדמוקרטית תזכה ברוב גם בבחירות לסנאט ולקונגרס מובילים להערכה כי ממשל דמוקרטי יהיה נוקשה יותר עם המגזר.

החשש מממשל דמוקרטי, לפי הבנק, מומתק במעט בשל התמיכה הדמוקרטית בחבילת תמריצים נוספת לעידוד הצמיחה הכלכלית והתחזית כי הדמוקרטים יהיו אגרסיוויים יותר בטיפול במשבר הפיננסי הנוכחי. חבילת תמריצים שנייה צפויה להיטיב עם המגזר הפיננסי וליצור הזדמנויות השקעה שונות עבור תתי מגזרים, כמו חברות הבנייה.

ממשל דמוקרטי, לפי ברקליס, צפוי גם לטפל באופן תקיף בהרבה במשבר בשוק הדיור באמריקאי ולהרחיב את תוכנית הסיוע לנכסים בעיתיים (TARP), אשר במסגרתה ירכוש הממשל נכסי משכנתאות בעיתיים מבנקים ומוסדות פיננסיים שנקלעו לקשיים בסך 700 מיליארד דולר. חלק מההצעות הדמוקרטיות, לפי ברקליס, בהן היוזמה להקשות על הליכי עיקולים ופשיטת רגל, צפויים להכביד על המגזר הפיננסי. למרות זאת, תמיכתו של אובמה בהוספתם של חובות כרטיסי אשראי, הלוואות סטודנטים והלוואות לרכישת רכב לתוכנית צפויה להיטיב עם המגזר.

הממשל החדש בארה"ב, בין אם יהיה דמוקרטי או רפובליקני, צפוי להוביל להידוק הרגולציה על בנקי ההשקעות, אך ממשל בראשות אובמה צפוי להדק את הפיקוח על המגזר יותר מאשר מקיין. ניצחון של אובמה פירושו גם חקיקה נוקשה יותר בנוגע להגנה על הצרכנים, דבר שעשוי לפגוע במגזרי המשכנתאות וכרטיסי האשראי. אובמה צפוי גם להעלות את המס על דיווידנדים ורווחי הון ל-20%, בניגוד למקיין המתנגד להעלאות המסים של המועמד הדמוקרטי.

ביום שלישי ייערכו הבחירות לנשיאות בארה"ב, כאשר כל הסקרים מצביעים על פער משמעותי לטובתו של המועמד הדמוקרטי ברק אובמה. לפי סקר שערך מכון זוגבי, בשיתוף עם רויטרס וערוץ C-SPAN, אובמה יזכה ל-50% מקולות המצביעים, לעומת 44% לטובת ג'ון מקיין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker