מפחדים מסיכונים? המשקיעים מעדיפים חברות היי-טק בוגרות על פני סטארט-אפים צעירים

דו"ח IVC-ZAG: סטארט-אפים ישראליים גייסו מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2017 - ירידה של 8% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד ■ מספר עסקות הגיוס לרבעון נמצא בשפל ■ "ההיי-טק הישראלי הופך מוטה השקעות זרות בחברות בעלות סיכון מופחת"

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקסלרטור
רותי לוי

שנת 2017 נפתחה ברבעון חלש לשוק הסטארט-אפ המקומי. הסטארט-אפים הישראליים גייסו פחות הון, מספר עסקות המימון בשפל, והשכבה של סבבי הגיוס המוקדמים מצטמצמת. כך עולה מהדו"ח הרבעוני של חברת המחקר IVC ופירמת עורכי הדין זיסמן-אהרוני-גייר (ZAG).

לפי הדו"ח, הסטארט-אפים הישראליים גייסו 1.03 מיליארד דולר ב-155 עסקות. מדובר בירידה של 4% בהשוואה ל-1.07 מיליארד דולר ב-165 עסקות ברבעון הקודם, ושל 8% בהשוואה ל-1.11 מיליארד דולר שגויסו ב-174 עסקות ברבעון המקביל אשתקד. מספר העסקות הציג ירידה של 10% בהשוואה לממוצע הרבעוני בשלוש השנים האחרונות - 172 עסקות.

כותבי הדו"ח מזהים המשך הסטה בתשומת הלב של המשקיעים להשקעות בחברות בשלבים מאוחרים, על חשבון השקעה בסטארט-אפים צעירים. כן הם מעלים חשש כי "ההיי-טק הישראלי הופך מוטה השקעות זרות בחברות בעלות סיכון מופחת".

בהשוואה לרבעון הקודם, מספר סבבי הגיוס המוקדמים - סיד ו-A - צנח ב-16% וב-31%, בהתאמה (37 סבבי סיד ו-40 סבבי A). סך ההון שגויס בסבבים אלה הסתכם ב-247 מיליון דולר - 8% פחות מהרבעון הקודם ו-23% פחות מהרבעון המקביל ב-2016. בשל ההעדפה לסבבים מאוחרים, שהם גבוהים יותר, גם היקף הגיוס הממוצע נמצא במגמת עלייה קלה - 6.6 מיליון דולר, בהשוואה ל-6.5 מיליון דולר ברבעון הקודם ול-6.4 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

קובי שימנה, מנכ"ל IVCצילום: דודו בכר

"העובדה שמרבית ההון מוזרם כיום לחברות בשלבים בשלים ובוגרים יותר יכולה ללמד מחד על התבגרות של התעשייה, ומנגד גם על תיאבון נמוך של המשקיעים לחברות צעירות המגלמות סיכון גבוה", אומר עו"ד שמוליק זיסמן, שותף מנהל ב-ZAG. "התמשכותה של מגמה זו עשויה להביא לפגיעה ביכולתן של חברות צעירות לממש את הפוטנציאל הטמון בהן".

קובי שימנה, מנכ"ל IVC מוסיף כי "השינוי במבנה ההשקעות יוצר חלל בשלבים המוקדמים, שלא מכוסה במלואו על ידי משקיעים אחרים כמו אקסלרטורים או אנג'לים. הדבר מהווה הזדמנות למשקיעים חדשים שרוצים להתמקד בסטארטאפים צעירים ובחברות בשלבים מוקדמים בהיעדר תחרות, אך הוא מאיים על עתידו של מודל הון הסיכון המקומי. אם הקרנות מוותרות על האפשרות להכנס בשלב מוקדם ולהחזיק נתחים משמעותיים מהחברה, הן למעשה משחררות את ההשפעה שלהן על זרם העסקאות (Deal Flow) אם אין היום השקעות בשלבים מוקדמים ובסבבים מוקדמים, לא בטוח שבעוד שנתיים יהיו מספיק חברות להשקעות בשלבים מתקדמים".

חלקן של קרנות ההון-סיכון הישראליות בהון שגויס ברבעון הראשון של 2017 הוא 16% - גבוה בהשוואה לרבעון הקודם ולרבעון המקביל ב-2016 (12%), אך דומה לנתוני העבר. השיפור בנתונים, לפי הדו"ח, נובע מעליה בהשקעות ראשונות שבוצעו על ידי קרנות הון סיכון ישראליות. "בעבר, הקרנות הישראליות נטו להעדיף השקעות בשלבים המוקדמים, אך ברבעון הראשון של 2017 נתח ניכר של 65% מההון שהושקע בהשקעות ראשונות הופנה לחברות בשלבים מאוחרים", נכתב בדו"ח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker