ענקית האנרגיה הרוסית גזפרום מימשה את איומיה וקיצצה ב-25% את אספקת הגז לאוקראינה

גזפרום דורשת תשלום חוב בסך 600 מיליון דולר

אשר שכטר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ענקית הגז הממשלתית של רוסיה - גזפרום - הפחיתה היום ב-25% את אספקת הגז לאוקראינה. זאת, בעקבות סכסוך הנוגע לתשלומים שעורר מחדש את החששות כי רוסיה מתכוונת לעשות שימוש במאגרי האנרגיה העצומים שבשטחה כנשק פוליטי.

בעקבות מחלוקת קודמת הנוגעת למחירי הגז בין גזפרום לבין אוקראינה הפסיקה גזפרום בינואר 2006את אספקת הגז לאוקראינה כליל. מהלך זה הוביל לשיבושים באספקת הגז של מדינות רבות במערב אירופה שחלק מאספקת הגז שלהן עוברת דרך צינורות המונחים בשטחי המדינה. האשמות נגד רוסיה הוטחו מצד אוקראינה וגופים מערביים לפיהם המדינה מנסה להזיק לממשלתה הפרו-מערבית של אוקראינה לפני הבחירות לפרלמנט שעמדו להיערך באותה תקופה. למרות החששות כי גם הקיצוץ הנוכחי באספקת הגז של אוקראינה יוביל לשיבושים, הדגיש דובר גזפרום כי לא צפוי כל שיבוש באספקת הגז למדינות אירופה.

גזפרום הזהירה בסוף השבוע מפני המהלך הצפוי והגנה על מעמדה כספקית אנרגיה אמינה על רקע חששות כי החברה מנצלת לרעה את מעמדה המוביל בשוק האנרגיה האירופי. "גזפרום היא ספקית אמינה, אך אנו לא יכולים ולא נוכל לספק גז בלא תשלום", אמר דובר החברה, סרגיי קופריאנוב. איומיה של גזפרום עוררו הערכות כי רוסיה מתכוונת להגביר את השימוש במאגרי האנרגיה שלה כאמצעי להשגת מטרות פוליטית והגבירו את החששות מפני התלות האירופית באספקת האנרגיה הרוסית.

אספקת הגז לגרמניה, איטליה ומדינות אירופיות אחרות שובשה בינואר 2006 לאחר שגזפרום סגרה את הברז לאוקראינה בעודה מנהלת משא ומתן להעלאת המחיר. חברת האנרגיה האשימה את אוקראינה בשאיבה בלתי חוקית של דלק שהיה מיועד לאירופה. אוקראינה אמרה מצידה כי רוסיה מנסה להזיק לכלכלתה לפני הבחירות לפרלמנט.

גזפרום איימה בחודש שעבר לקצץ את אספקת הגז של אוקראינה אולם האיום שכך מעט לאחר שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ונשיא אוקראינה, ויקטור יושצ'נקו, חתמו על הסכם המסדיר את תשלום חובותיה של אוקראינה. לטענת רוסיה, למרות החתימה על ההסכם אוקראנה טרם שילמה את חובותיה ולא חתמה על הסכם המסדיר תשלומים על אספקת הגז העתידית. גורמים באוקראינה טענו בסוף השבוע כי התשלום כבר הועבר לרוסיה וכי קיימים מסמכים המוכיחים את הדבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker