מוכרחים להמשיך כרגיל

המצב הנוכחי יירגע בסופו של דבר. ההתנהלות של חברת הסטארט אפ היום תשפיע רבות על חוזקה ועל תוצאותיה בעתיד, ועל מנהלי החברה לשדר רוגע

נפתלי בנט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נפתלי בנט

כאשר קטיושות נופלות בצפון הארץ ובחיפה, ניתן להתפתות ולהתייחס בזלזול לעשייה השגרתית של חברת היי-טק: פיתוח מוצר, שירות לקוחות, מכירות וכדומה. הרי מה חשוב כרגע - עוד מכרז של לקוח גדול או עוד באג בתוכנה, כאשר צה"ל מצוי במלחמה בשתי חזיתות? אסור לחברת סטארט-אפ הפונה לחו"ל לחשוב ולהתנהל כך. יש לעשות כל שניתן על מנת לשדר יציבות ולעמוד במשימות הרגילות.

לכן, עלינו להתאמץ במיוחד לשדר רוגע ולהמשיך לפעול דווקא כאשר המצב הכללי סוער. הרי אנו יודעים שבעוד כמה ימים או שבועות ישראל תחזור לשיגרה, והצורה שאנו מתמודדים עם המשבר היום תשליך באופן ישיר על בטחון הלקוחות שלנו בחברה לאורך זמן. בסאיוטה התמודדנו עם מצבים מורכבים למדי, אך השתדלנו תמיד לבודד את הלקוחות מהמצב, כך שהם כמעט ולא הרגישו בשינוי (כולל באינתיפאדה, ב-11 בספטמבר וכן כאשר חלקנו התגייס למבצע חומת מגן).

על המנהלים בחברה להיות אקטיוויים במצבים אלה. כל הרעיונות שמפורטים כאן מבוססים על שכל ישר, אך אסור להניח שהם מובנים מאליהם ושאין כלל צורך לפעול כי "כולם כבר יידעו מה לעשות".

1. שדר רוגע ויציבות בחברה, והגדר לעובדים שיש לעמוד בכל המשימות כרגיל. צריך להיות ברור לכולם שלא מפסיקים לעבוד. למעט אנשים ספציפיים שנדרשים להתגייס למילואים וכדומה, אין סיבה שלא להגיע לעבודה. מנהלים צריכים להסתובב ולוודא שאנשים ממוקדים על המשימות. עם זאת, יש ליידע את העובדים לגבי תכנית הבטיחות (ראו בהמשך) ולהגדיר עבורם כתובת למענה על כל שאלה. אם יש מישהו שמבקש בכל זאת לא להגיע לעבודה בשל חששות - יש לאפשר לו זאת, אך אין סיבה לעודד זאת מלכתחילה.

2. תקשר גם עם עובדים שאינם ישראלים. אנו הישראלים (אלה שבארץ ואלה שבסניפים בחו"ל) יודעים שלמרות התמונות ב-CNN, המצב בפועל תמיד יותר בטוח ורגוע. לא כך העובדים בחברה שאינם ישראלים. צריך לתקשר איתם בצורה יזומה. הניחו שמשפחותיהם וחבריהם שואלים אותם הרבה שאלות ועשויים להלחיץ אותם. יתרה מזאת, על מנת לשדר רוגע ללקוחות, עליהם קודם כל להיות רגועים ומיודעים בעצמם.

3. דאג לתכנית בטיחות במקום העבודה. כל הדברים הבסיסיים כגון חדר ביטחון קרוב, ערכות כיבוי אש וכדומה. ראוי להגדיר מנהל אחד בחברה האחראי לכך, ועל המנכ"ל לבחון את התוכנית ולאשרה. יש להעביר את הנהלים לכל עובדי החברה וליידע אותם מיהו האחראי.

4. הכן מסר ללקוחות. נושא זה משתנה מחברה לחברה. ישנן חברות שנתפסות כישראליות וישנן חברות היי-טק שנתפסות כזרות (למשל - אמריקאיות) עם מרכז פיתוח בישראל. בחברות מסוימות כדאי לצאת בהודעה ללקוחות באופן יזום, ובחברות אחרות כדאי דווקא להמשיך כרגיל ולשחרר את המסר רק עבור לקוחות ששאלו במפורש. יש לוודא שכל עובד אשר בא במגע עם לקוחות מתודרך כראוי (בסאיוטה נהגנו להכין אי-מייל ערוך מראש עבור אנשי המכירות ואנשי שירות הלקוחות, שניתן לשלחו בעת הצורך). עיקרי המסר: השירותים ממשיכים כרגיל, אנו פועלים על פי תוכניות המותאמות למצבים מעין אלה, וכדומה. יש להימנע מלשתף לקוחות בסיפורי גבורה ואקשן ("שמע כריס, הבוקר נפל טיל ליד הבית שלי, אבל אנחנו בישראל רגילים לזה..").

5. בנה תוכנית "המשכיות" ועבודה מהבית. ייתכן שבשלב מסוים, אנשים יידרשו להשאר בבית. יש להכין מראש תוכנית למצב כזה. התוכנית צריכה לכלול התקנת VPN וגישה מרחוק לחברה, וכן רשימות קשר טלפוניות. אנו בעבר גם שכרנו שמרטפים שהיו ערוכים להגיע למשרדי החברה על מנת לטפל בילדים כאשר הגנים נסגרו.

המצב הנוכחי יירגע בסופו של דבר. ההתנהלות של חברת הסטארט אפ היום תשפיע רבות על חוזקה ועל תוצאותיה בעתיד, ועל מנהלי החברה לשדר רוגע ולהמשיך להתנהל כרגיל.

הערות, ביקורות ורעיונות לנושאים נא לשלוח ל: naftalibennett@gmail.com

הכותב היה אחד ממייסדי חברת Cyota, וכיהן כמנכ"ל החברה במשך חמש שנים עד לרכישתה על ידי RSA Security תמורת $145 מיליון במזומן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker