90% מהסטארט-אפים הישראליים גייסו הון ב-2016 בשווי גבוה מסבבים קודמים

סקר של פירמת עורכי הדין שבלת ושות׳ מראה כי על אף התחרות העזה על מימון בין סטארט-אפים ישראליים ואמריקאיים, יותר חברות ישראליות הצליחו לגייס לפי שווי גבוה בהשוואה לסבבים קודמים ■ בעוד שבעמק הסיליקון גדל שיעור החברות ששוויין ירד

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים וגברים עובדים מול מחשבים ניידים במתחם של אקסלרטור'
אקסלרטור

90% מהסטארט־אפים הישראלים שגייסו הון ב-2016 עשו זאת בשווי גבוה בהשוואה לסבב גיוס ההון הקודם שערכו, שיעור חסר תקדים לעומת שנים קודמות - כך לפי נתוני סקר שמפרסמת פירמת עורכי הדין שבלת ושות', שבוחן את התנאים המשפטיים של השקעות הון סיכון בחברות טכנולוגיה ישראליות.

זהו גם שיעור גבוה בהשוואה לגיוסים בעמק הסיליקון, שם 73% מהסטארט-אפים גייסו הון בשווי עולה ו-13% מהחברות גייסו הון לפי שווי יורד, כלומר נמוך מזה שהיה להן בסבב הגיוס הקודם. זאת, לפי נתוני הסקר שמבוצע בשיתוף הפירמה האמריקאית Fenwick & West LLP. בסקר נבחנו תנאי ההשקעה בסטארט־אפים שגייסו 500 אלף דולר ומעלה בהשתתפות קרנות הון סיכון.

.

ההשוואה לעמק הסיליקון מעניינת, שכן רבים מהסטארט־אפים הישראליים מתחרים על מימון מול חברות אמריקאיות. בסקר משנה שעברה, שהתייחס לנתוני 2015, שיעור הסטארט־אפים שגייסו הון לפי שווי עולה היה זהה בישראל ובעמק הסיליקון. בשנה שחלפה מאז, יותר חברות ישראליות גייסו לפי שווי עולה, בעוד בעמק הסיליקון, שסובל מהתקררות מסויימת, שיעור זה ירד.

שווי החברות בגיוס הוא הוא אינדיקטור חיובי למצב תעשיית הסטארט־אפים הישראליים ולאמון של המשקיעים בה, והוא עלה בשנים האחרונות. 54% מסבבי הגיוס של סטארט־אפים ב–2008–2010 היו בשווי עולה, ומאז השיעור עלה וכעת הגיע לרמת שיא. בדומה ל–2015, 7% מסבבי הגיוס בישראל ב-2016 היו לפי שווי חברה נמוך מהסבב הקודם וב–3% מהמקרים שווי החברה לא השתנה. רוב החברות שהשווי שלהן ירד, היו בשלבי גיוס מתקדמים (חמישי והלאה) - בדומה לעמק הסיליקון.

.

השווי העולה של הסטארט־אפים הישראליים, בייחוד בהשוואה למצב בעמק הסיליקון, עלול להצביע על התנפחות בועה בשוק. ואולם עורכי הסקר מרגיעים: "בועה נמדדת בשווי שבו נעשים סבבי השקעה, והתחושה שלנו בפרקטיקה היא שהמחירים לא משתוללים, אלא הגיוניים. אנחנו מסתכלים על תעשייה שפויה עם רוח גבית, תעשיה שורית ולא דובית - אך לא בועה", אומר עו"ד ליאור אבירם, ראש מחלקת היי־טק משרד עורכי הדין שבלת ושות', שהיה שותף לעריכת הדו"ח.

"לא הגענו להערכות שווי של מיליארדים לחברות ללא מכירות, או לשווי של מאות מיליוני דולרים על הנייר. בהתחשב בבעיה הקשה שיש למשקיעים הסינים - שהם כוח משמעותי בהשקעות בישראל - בגלל שקשה להוציא עכשיו הון מסין, ולאור ההאטה בעמק הסיליקון - אנחנו לא נמצאים כיום בבועה", מוסיף אבירם.

.

נתון נוסף שעולה מהסקר הוא שב–2016 ירד חלקם של סבבי הגיוס הראשונים (round A) של סטארט-אפים - והיה רק 33% מתוך סבבי ההשקעה. ב–2015 היה חלקם של סבבים אלה 44% מכלל הגיוסים. ואולם, השיעור ב–2016 משקף חזרה לרמות דומות לאלה שהיו בשנים קודמות ולא מהווה סימן חריג לשינוי בתעשייה.

לשם השוואה, בעמק הסיליקון שיעור סבבי הגיוס הראשונים מגיע ל–23% מכלל הסבבים. כמו כן, מספר סבבי גיוס ההון השניים (round B) עלה ל–32% מהסבבים בהשוואה ל-28% ב-2015. עלייה משמעותית חלה בחלקם של סבבי גיוס שלישיים (round C) - מ–12% ב-2015 ל-22%, השיעור הגבוה ביותר מאז 2012.

עו"ד לימור פלד, שערכה את הסקר, מסבירה כי הירידה בחלקם של סבבי הגיוס הראשונים מצביעה על האטה מסוימת שמתבטאת בכך שהקרנות ממשיכות להשקיע בחברות, אך מבצעות פחות השקעות חדשות.

הסקר מראה גם כי ב-2016 נטו המשקיעים הישראלים להשתמש פחות בכלים משפטיים שמגנים עליהם ומבטיחים את ההכנסות שלהם, גם במקרים שבהם חברות נמכרות בשווי נמוך יחסית. לדברי פלד, מדד זה מצביע על אמון עולה של המשקיעים בשווי ההשקעות - אף שחלק גדול יותר של ההשקעות הן בשווי עולה. עם זאת, המשקיעים הישראלים עדיין משתמשים משמעותית ביותר הגנות בהשוואה לאמריקאים.

לפי שעה, נראה שגם 2017 התחילה באופן חיובי. "על אף הלחץ מארה"ב וסין, עדיין רואים את הכסף זורם לסטארט־אפים, אבל היזמים צריכים להתאמץ קצת יותר מאשר בשנה שעברה כדי לגייס הון. זה תלוי מאוד בתחום החברה - בתחומים לוהטים כמו טכנולוגיות לרכב, ענף טרנדי מאוד עכשיו, גם היום קל להשיג השקעה. אבל בתחומים פחות אופנתיים לא קל כמו שהיה בשנה שעברה", אומר אבירם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker