בכירים בהיי-טק הישראלי בפגישה עם כחלון: "חייבים להגדיל את מעורבות המוסדיים בענף"

במהלך הפגישה הוחלט כי הפורום בראשות שר האוצר ייפגש כבר בשבועות הקרובים עם הגופים המוסדיים בכדי לקדם את המלצות הדוח

אלירן רובין
אלירן רובין
כחלון, בינואר
שר האוצר, משה כחלוןצילום: עופר וקנין

שר האוצר, משה כחלון נפגש היום (ה') עם בכירי תעשיית ההיי-טק וקרנות ההון הסיכון בישראל, שהגישו לו דו"ח העוסק בנושא הגדלת השקעות המוסדיים הישראליים בתעשיית ההיי-טק הישראלית. בפגישה נכחו נציגי ארגון הגג של תעשיית ההיי-טק ומדעי החיים IATI, בהם יו”ר הארגון ארז צור, ומנכ”לית הארגון משותף קארין מאייר רובינשטיין. מטעם קרנות ההון סיכון, נכחו יהל זילכהו מקרן מאגמה, אריק קליינשטיין מקרן גלילות, יואב שלוש מקרן אביב ויורם אורון מקרן ורטקס.

במהלך הפגישה הוחלט כי הפורום בראשות שר האוצר, משה כחלון, ייפגש כבר בשבועות הקרובים עם הגופים המוסדיים בכדי לקדם את המלצות הדו”ח.

"תעשיית ההיי-טק היא חוד החנית של הכלכלה הישראלית”, אמר כחלון, “המצב הנוכחי בו רוב הכסף המושקע בתעשייה הוא כסף זר, מונע מהאזרחים הישראלים ליהנות מההצלחות של התעשייה. השקעה של המוסדיים הישראלים בתעשיית ההיי-טק המקומית תסייע בהגברת הצמיחה, הוספת מקומות תעסוקה וצמצום הפערים החברתיים”, ציין.

ב-2016  כ-13% בלבד מהכסף שהושקע בסטארט־אפים ישראליים, הגיעו מקרנות הון סיכון ישראליות, אך גם עיקר ההשקעות בקרנות אלה (כ–90%) מגיע ממשקיעים זרים. חלק מהגופים המוסדיים משקיע בקרנות הון סיכון, למשל אלטושלר שחם ומנורה, אך רוב הגופים משקיעים סכומים נמוכים או לא משקיעים כלל.

ארז צור הוסיף כי "יש להגדיל באופן מיידי השקעות ממשקיעים מוסדיים ישראליים בתעשיות ההיי-טק ומדעי החיים, הן באופן ישיר והן דרך קרנות ההון סיכון. תעשיית ההיי-טק הינה תעשייה מובילה בישראל וככזו עליה להישען יותר על משקיעים ישראלים ולא להסתמך רק על השקעות זרות. אנחנו רואים חובה לאומית שגם אזרחי מדינת ישראל ייהנו מהפירות הצלחת התעשייה”.

בין ההמלצות שהוגשו בדו”ח נכתב כי קרן הון סיכון ישראלית היא כזאת שלמעלה מ-50% מהשקעותיה הן בחברות ישראליות או קשורות לישראל. כמו כן, הוצע פטור ממע”מ על דמי ניהול ממוסדיים ישראלים. כיום דמי ניהול ממשקיעים זרים הם במע"מ אפס וממשקיעים ישראלים מע"מ מלא. בנוסף, הוצע לשלוח מנהלים בגופים המוסדיים להשתלמויות בחו”ל על מנת ללמוד את התחום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker