התחרות שחקה הכנסות סלקום ב-4%; מספר לקוחות הטלוויזיה צמח ל-122 אלף

עם זאת, סלקום דיווחה על עלייה של 55% ברווח הנקי ב-2016 ל-150 מיליון שקל

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר שטרן, מנכ"ל סלקום
אמיתי זיו

תנאי השוק התחרותיים המשיכו לתת את אותותיהם בסלקום ב-2016 והחברה נשחקה בהכנסות, אך באופן מתון. סלקום מדווחת על ירידה של 4% בהכנסות ל-4 מיליארד שקל בשנה, וקיטון של 3% בהכנסות משירותים (לא כולל מכר מכשירים) ל-3 מיליארד שקל, כך מעלים הדו"חות הכספיים של החברה לרבעון הרביעי ולשנת 2016.

גם נתון הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של החברה נשחק ב-2% ל-858 מיליון שקל אך בגלל הקיטון בהכנסות מדובר בעלייה קלה בשיעור הרווח ל-21.3% מההכנסות, אל מול 20.9% ב-2015. סלקון מדווחת על רווח נקי של 150 מיליון שקל בשנה, עלייה של 55% ל-416 מיליון שקל, למרות קיטון של 16% בתזרים המזומנים הפנוי.

הדו"ח מאופיין בשחיקה שמקורה בתחרות העזה בתחום הסלולר אך החברה מצליחה במידה רבה למתן את השפעות התחרות באמצעות התחום הנייח (אינטרנט, טלפוניה וטלוויזיה) וכן באמצעות גידול ההכנסות מאירוח גולן טלקום על רשת סלקום. סלקום מצליחה גם להתייעל ולהוריד את ההוצאות שלה מה שתורם לריווחיות.

סלקום מדווחת על המשך הצמיחה במוצר הטלוויזיה עם 122 אלף לקוחות ומדווחת על 180 אלף לקוחות אינטרנט במסגרת הרפורמה בפס הרחב (השוק הסיטונאי). בתחום הסלולר לחברה 2.8 מיליון לקוחות - אובדן מנויים של 34 אלף לאורך השנה. לקוח בחברה מייצר לה הכנסה חודשית של 63.3 שקל בחודש, לפני מע"מ, שחיקה של 2.6% מול הנתון ב-2015.

סלקום נשחקת לא רק בהכנסות משירותים אלא גם במכירות הסמארטפונים שלה: אם בשנת 2015 החברה מכרה סמארטפונים ב-930 מיליון שקל ב-2016 המספר עמד על 836 מיליון שקל ושחיקה שנתית של 10%. בהסתכלות רבעונית הקיטון עוד יותר מובהק, 12%, למכירות ציוד של 205 מיליון שקל. הסיבה לשחיקה במכירות הציוד יכולה להיות התחרות מול חנויות פרטיות ורשתות שיווק, וכן ירידה כללית במחירים של סמארטפונים בישראל, הרבה הודות לכניסה ולאימוץ של מותגים סינים על ידי הצרכנים.

ניתן לראות את מהלכי החיסכון של החברה בסעיף הוצאות המכירה והשיווק אשר קטנו ב-7.5% בשנה ל-574 מיליון שקל והוצאות ההנהלה והכלליות אשר קטנו ב-9.7% לאורך השנה ל-420 מיליון שקל. נתון מדאיג נוסף בדו"ח הוא הקיטון בהשקעות שסלקום מדווחת עליו בשנה, ל-368 מיליון שקל, קיטון של 7% וכעת תקציב ההשקעות מהווה 9.1% מהכנסות החברה מול 9.4% מההכנסות ב-2015.

בהתייחס לתוצאות שנת 2016 ולרבעון הרביעי 2016 ציין מנכ"ל קבוצת סלקום, ניר שטרן,: "בשנת 2016 המשכנו להיות מושפעים מעוצמתה של התחרות בשוק הסלולרי לצד התחזקות מעמדנו כקבוצת תקשורת. זוהי שנה שבה אסטרטגיית הקבוצה להעמקת פעילותנו כקבוצת תקשורת הניבה פירות משמעותיים.

הצלחת סלקום tv ממשיכה ומתעצמת, ואין ספק כי אנחנו מציעים חלופה לצרכן הישראלי ומחוללים תחרות בשוק.חתימת הסכמי שיתוף הרשתות עם אלקטרה מוצרי צריכה ועם אקספון 018, יבטיחו הכנסות וצמצום השקעות לקבוצה לעשור הקרוב יחד עם יכולת להציע שירותי סלולר איכותיים ומתקדמים בזכות היקף התדרים שיהיה לרשת המשותפת. אנו שמחים על קבלת האישור הנדרש מהממונה על ההגבלים העסקיים וממתינים לאישור משרד התקשורת והשלמת העסקאות כדי שנוכל לצאת לדרך".

שלומי פרילינג, מנהל הכספים הראשי של החברה, אמר: "שנת 2016 התאפיינה בצמיחה במגזר הנייח והמשך התחרות במגזר הנייד שבאה לידי ביטוי בשחיקה בהכנסות משירותים לעומת שנה קודמת. ההכנסות משירותים במגזר הנייד ירדו ב- 4.9% לעומת שנה קודמת והושפעו בעיקר מהתחרות המוגברת במהלך השנה, אם כי בהשוואה לשנים קודמות חווינו ירידה ברמת השחיקה.

"השחיקה קוזזה בחלקה על ידי גידול מהכנסות בגין נדידה פנים ארצית. תרומת המגזר הנייד  ל-EBITDA הייתה גבוהה ב-4% לעומת שנה קודמת בזכות צעדי התייעלות בהם נקטה החברה. המשכנו לצמוח במגזר הנייח בזכות המשך גיוס לקוחות לסלקום tv, שוק סיטונאי ושירות הטריפל. הגידול בהכנסות תחום האינטרנט והטלוויזיה, קוזז באופן חלקי על ידי קיטון בהכנסות משיחות בינלאומיות. הקבוצה המשיכה לצמצם את ההוצאות התפעוליות שלה. בשנת 2016, הוצאות המכירה, שיווק, הנהלה וכלליות של הקבוצה ירדו בכ-8.4% לעומת השנה הקודמת".

מניית סלקום בשנה החולפת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker