עסקת מובילאיי: 7 דברים שאפשר ללמוד על ההיי-טק הישראלי

במקום שישראל תיהפך לזירה מובילה לניסויים בתחום הרכב האוטונומי ותוביל את אימוץ הטכנולוגיה, אנחנו ממשיכים לעמוד בפקקים ■ ובכל זאת, עסקת אינטל־מובילאיי היא אות כבוד לאקדמיה הישראלית, להיי־טק הירושלמי ולמומחיות המקומית בתחום הרכב

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת הר חוצבים בירושלים. העסקה מחזקת את מעמד העיר כמרכז היי־טק
שכונת הר חוצבים בירושלים. העסקה מחזקת את מעמד העיר כמרכז היי־טקצילום: אופק צילומי אוויר
ענבל אורפז
ענבל אורפז

חשיפת עסקת מובילאיי אתמול הרעישה את עולם ההיי־טק הישראלי. אנשי התעשייה התמלאו בגאווה על רקע עסקת הענק וההכרה של אינטל בטכנולוגיה הישראלית. עם זאת, היו מי שהתאכזבו מכך שהוחמצה ההזדמנות לבנות חברת ענק ישראלית עצמאית. העסקה אמנם נוגעת בעיקר לאינטל ולמובילאיי, אך יש לה משמעות לכלל תעשיית החדשנות הישראלית. הנה כמה דברים שאפשר ללמוד ממנה.

1. בינתיים, נגוז החלום על חברת ענק ישראל

פעם שאלו מתי תקום נוקיה ישראלית. בינתיים החברה הפינית קרסה, אך רבים עדיין שואפים שתרבות האקזיט והנטייה למכור סטארט־אפים מקומיים לענקיות טכנולוגיה עולמיות יתפוגגו. מובילאיי היתה התגשמות החזון הזה — חברה שמנוהלת מירושלים, שווה 10 מיליארד דולר, מעסיקה 660 עובדים, ואפילו משלמת מסים בישראל. כעת החלום הזה מתרחק, ועתידה של מובילאיי בישראל תלוי בהחלטות שיתקבלו באינטל.

עם זאת, בכיר ישראלי באחת החברות הרב־לאומיות אמר אתמול כי "כשתאגיד רב־לאומי גדול מאוד לוקח טכנולוגיה ומשקיע בה, ההשפעה היא דרמטית וארוכת שנים. זה מאפשר הזדמנויות צמיחה מסדר גודל אחר שלא היה מתאפשר למובילאיי כחברה עצמאית".

גם יו"ר רשות החדשנות, אבי חסון, מחזק עמדה זו: "העסקה משקפת את התבגרות ההיי־טק הישראלי. מובילאיי מיייצגת את הדור החדש של החברות שמובלות על ידי יזמים ומנכ"לים סדרתיים ששואפים להגדיר קטגוריה ולהוביל אותה. זו עסקה שנעשית לא רק בשביל הטכנולוגיה אלא רכישה של עסק — מובילאיי היא מותג, מובילת שוק ומחוברת ללקוחות שלה. יש עוד חברות ישראליות בפוזיציה הזאת, ובמידה רבה זה הפרק הבא בספר מדינת הסטארט־אפ. חברה שנרכשת בשלב הזה לא רק שלא פוגעת, אלא יוצרת יותר ערך כלכלי לישראל. חברות כמו אינדיגו נהפכו למרכזי מצוינות אחרי הרכישה הגדולה ומייצאות במיליארדי דולרים".

בינתיים אינטל מאותתת שכוונותיה רציניות: היא מעבירה לישראל את ניהול תחום הרכב, שיובל על ידי מנהלים ישראלים. היא גם מתכננת להכפיל את מספר העובדים של מובילאיי ולשמור על המותג שלה. גם הנכונות להכניס את היד לכיס ולהוציא 15 מיליארד דולר במזומן אינה טריוויאלית. ימים יגידו אם זו היתה רכישה מוצלחת שחיזקה את מעמדה של מובילאיי וישראל, כמו עסקת hp–אינדיגו, או שזהו עוד מקרה של תאגיד אמריקאי שחנק חדשנות ישראלית, כמו רכישת כרומטיס.

2. ירושלים מצליחה להצמיח חברות טכנולוגיה משמעותיות

מובילאיי מחזקת את מעמדה של ירושלים כעיר שבה פועלת תעשיית היי־טק — גם מחוץ למוקדים המוכרים במשולש של רמת החייל, הרצליה פיתוח וקרית אריה. בשנים האחרונות יצאו עסקות גדולות מהר חוצבים ושכונות נוספות בעיר, כולל המכירה של NDS לסיסקו ב–5 מיליארד דולר (עסקה שבסופו של דבר התבררה כלא מוצלחת למשק הישראלי); והמכירה של אקס ליבריס לקרן השקעות בכחצי מיליארד דולר.

עובדי מובילאיי לאחר ההודעה על העסקה עם אינטלצילום: רענן כהן

"הפרויקט העצום של זיו אבירם ושל פרופ’ אמנון שעשוע — כל הדרך ממעבדות המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטה העברית בגבעת רם ועד לחברת ענק שנרכשת ב–15 מיליארד דולר — מהווה לכולנו מודל לחיקוי", אמר חנן ברנד, שותף בקרן קורנרסטון ויו"ר עמותת Made in Jerusalem, שעוסקת בקידום פעילות טכנולוגיה בבירה. "אנחנו גאים בעובדה שבכל השנים האלה החברה החליטה להמשיך לגדול בירושלים, ולהתבסס בעיקר על הכישרון המקומי בתחומי הראייה הממוחשבת והבינה המלאכותית".

לדבריו, "האתגר של העיר יהיה לסייע לחברה הממוזגת לגדול כאן בעיר ולייצר את הכישרון האנושי והאקוסיסטם הדרושים כדי ליצור בבירה את מרכז הפיתוח הגדול ביותר בעולם לרכב אוטונומי, ואני מקווה שנצליח בכך". יש לקוות שבעתיד נראה התעוררות דומה גם בערים כמו חיפה ובאר שבע.

3. למרות החששות, מעמדה של ישראל באינטל מתחזק מחדש

בשנים האחרונות גבר החשש בתעשיית ההיי־טק הישראלית לגבי עתיד הפעילות המקומית של אינטל — המעסיקה הפרטית הגדולה ביותר בענף, עם יותר מ–10,000 עובדים. הישראלים הבכירים שהועסקו בחברה — כולל דדי פרלמוטר, שהיה מועמד להתמנות למנכ"ל העולמי, ומולי אדן — עזבו אותה, וגל פיטורים בשנה האחרונה לא פסח גם על המרכז המקומי.

עם זאת, מעמדה של אינטל בישראל מתחזק כעת עם רכישת מובילאיי, שהעומד בראשה ידווח ישירות למנכ"ל. בנוסף, החברה הודיעה השבוע על קידום שורת ישראלים בחברה, ומנכ"ל אינטל, בריאן קרזניץ', אף יגיע היום לפגוש את עובדי מובילאיי.

גם במונחים של אינטל זו רכישה גדולה ואסטרטגית, וגודל הצ'ק מלמד על גודל ההימור שהחברה לוקחת לגבי המרכז הישראלי שלה. בעבר אינטל התגאתה במדבקת "Intel Inside" שהודבקה על מיליוני מחשבים בעולם. בעתיד, יחד עם מובילאיי, היא מקווה להדביק כזו על כל כלי רכב — שיכיל רכיב מירושלים.

4. הרגולציה חוסמת את החדשנות הישראלית בתחום הרכב מישראלים

זה אך אירוני שהחדשות על מובילאיי מתפרסמות בשבוע שבו משרד התחבורה חוקר את הנהלת אובר ישראל, מתוך כוונה להעמיד אותם לדין פלילי בגין הפעלת שירות נסיוני. ישראל נהפכה בשנים האחרונות ליצואנית מובילה של חדשנות בתחום התחבורה, והפיתוחים כחול־לבן משפרים את חייהם של נוסעים בכל רחבי העולם.

כך למשל, על בסיס הטכנולוגיה של Via הישראלית קמה תשתית מוניות שירות חכמות ובמחיר תחרותי בניו יורק, בשיקגו ובוושינגטון. ווייז, אפליקציית הניווט הפופולרית, היא גם המצאה ישראלית — שנמכרה לגוגל באקזיט בולט אחר במיליארד דולר לפני שלוש וחצי שנים. כיום החברה מעורבת בתכנון וייעול מערכי תחבורה בערים בעולם ובפרישת תשתית לשיתוף נסיעות (car pooling), שנועדה לצמצם את עומס המכוניות על הכבישים.

אמנון שעשועצילום: אמיל סלמן

הטכנולוגיה של מובילאיי הירושלמית, שאחראית לכותרות האחרונות, נמצאת בבסיס היכולות הנדרשות לפיתוח רכב אוטונומי, שעתיד להיות אחת המהפכות הגדולות של העשורים הבאים.

ובכל זאת, אף שישראלים נמצאים בחזית הפיתוחים בתחום התחבורה והרכב, תושבי ישראל כמעט לא נהנים מפירות החדשנות — בגלל חסמים רגולטוריים. משרד התחבורה, שנכנע ללחץ נהגי המוניות, לא מאפשר את כניסת שירותי שיתוף הנסיעות לישראל. גם חברות הביטוח לא ממהרות לתפור פתרונות למודלים התחבורתיים החדשים.

במקום שישראל תיהפך לכר פורה לניסויים בתחום הרכב האוטונומי ותוביל את אימוץ הטכנולוגיה הבאה — הישראלים ממשיכים לעמוד בפקקים.

5. העסקה לא הייתה מתאפשרת בלי האקדמיה הישראלית

מובילאיי לא הייתה נולדת וצומחת ללא הידע שיצא מהאקדמיה הישראלית, ובייחוד האוניברסיטה העברית, שמבית הספר למדעי המחשב שלה הגיע פרופ' שעשוע, מייסד החברה. במובילאיי יש מספר חסר תקדים של דוקטורים (PhD) — לפי הערכות כ–200, כמעט שליש מהעובדים. זוהי כמות שמתחרה בכמות הדוקטורים בחברות ענק שמעסיקות עשרות אלפי עובדים כמו גוגל או מיקרוסופט, אף שמובילאיי קטנה מהן משמעותית.

כדי לאפשר למובילאיי הבאה לצמוח בישראל, הממשלה והאקדמיה צריכות להמשיך בהכשרת כוח האדם האיכותי ביותר ולייצר מומחיות בתחומים צומחים נוספים, כמו בינה מלאכותית.

קמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רםצילום: דניאל בר און

6. גם בלי תעשייה כבדה, ישראל נהפכת למרכז ידע בתחום הרכב העתידי

בעבר, תעשיית הרכב העולמית הובלה על ידי מדינות שבהן היתה תעשייה כבדה כמו גרמניה או ארה"ב. למעט ניסיון ייצור הסוסיתא, שזכורה בעיקר כקוריוז,ישראל לא היתה חלק מתעשיית הרכב העולמית. העידן החדש, שבו מכוניות נסמכות על פיתוחים טכנולוגיים, מאפשר לישראל להכנס לזירה ואפילו להיהפך לשחקנית משמעותית.

ביום שבו המכוניות נהפכו חכמות, נהיה יתרון ליכולות ישראליות בתחומים כמו ראיית מכונה, ביג דאטה, סייבר וקישוריות. ואכן, בשנים האחרונות שחקניות בולטות מתחום הרכב העולמי גילו את ישראל והקימו כאן מרכזי פעילות. כך למשל, GM ומרצדס הקימו מרכזי פיתוח בישראל, והונדה ו–Volvo פתחו את דרייב — מרכז חדשנות לתחבורה חכמה. גם נעשו כבר כמה רכישות של חברות ישראליות בתחום על ידי פורד והרמן, שמתמחה במערכות בידור לרכבים.

בישראל פועלים יותר מ–100 סטארט־אפים בתחומי הרכב. חלקם יצמחו, בעוד אחרים יירכשו על ידי החברות הגדולות בתחום. כעת, עם העברת מרכז הכובד של אינטל בתחום הרכב לירושלים, ניתן לצפות שתעשיית טכנולוגיית הרכב הישראלית תעלה הילוך, ושתהיה זליגה של ידע בתחום, שישמש להקמת דור חדש של סטארט־אפים.

7. היתרון הישראלי הוא בבניית מערכות מורכבות

מערכת "מובילאיי" בפעולהצילום: Carlos Osorio/אי־פי

רכישת מובילאיי מוכיחה שוב את היתרון הישראלי בבניית מערכות מורכבות, שמשלבות בתוכן יכולות בתחום התוכנה והחומרה. זהו יתרון שבא לידי ביטוי כבר בחברות וותיקות כמו ECI ואורבוטק, ומשתמשות בו חברות כמו פיליפס, אפלייד מטיריאלס ו–hp אינדיגו.

"כשמערכת היא טכנולוגית מאוד, אנחנו יכולים להצטיין בכל שרשרת הערך כי זה דורש פתרונות שהם מחוץ לקופסה וחדשנות שאינה ליניארית. פיתוחים כאלה נעשים על ידי צוותים רב־תחומיים, שמחברים בין ייצור ופיתוח שבישראל קל ליצור אותם", אמר חסון.

בשיחה עם אנליסטים אתמול, הדגיש מנכ"ל אינטל ששילוב היכולות של מובילאיי יאפשר לחברה להציע פתרון שלם ששבב — טכנולוגיית הליבה של אינטל — הוא רק רכיב אחד בו. קרזניץ' הסביר את הסביבה המורכבת של הרכב העתידי, שיש לו יכולות ראייה ומיפוי — חלק מעיבוד המידע נעשה בשבב, והיתר מועבר באמצעות חיבוריות לענן, שם נעשה עיבוד וניתוח של המידע במסדי הנתונים שתוצריו נשלחים חזרה לרכב. "אנחנו מסתכלים על פתרון בעלות נמוכה יותר וביעילות גבוהה יותר. כבר התחלנו לתכנן את הארכיטקטורה של הפתרון המלא", אמר קרזניץ'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker