3310 של נוקיה אומר לנו: אתם שיכורים

נוקיה מזכירה לנו עולם פשוט וזול יותר; עולם שבו הדגש הוא על המשתמש, האדם, ופחות על הברזל, הזכוכית ושורות הקו

נתן ליפסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן ליפסון

אחת לכמה זמן עולה הטענה שהמכוניות של מרצדס סובלות מ"הנדסת יתר", כלומר תוספות ושכלולים שלא באמת משפרים את חוויית הנהיגה או הנסיעה — ומוסיפים בעיקר לרמת הסיבוך ולעודף הוצאות על טיפולים וחלפים. האזכור הרחוק ביותר שמצאתי בגוגל הוא מפורום דיונים לפני עשר שנים, וכבר אז הנושא לא עלה לראשונה: "לעתים קרובות", כתב מי שהתחיל את הדיון, "קראתי ושמעתי שה–190e 2.6 מהונדס יתר על המידה".

נזכרתי בזה אחרי שראיתי את היקף הסיקור יוצא־הדופן שניתן להשקת הדגם המחודש של נוקיה, 3310, שהגרסה הראשונה שלו הוכרזה בספטמבר 2000 — עשר שנים לפני האייפון הראשון. מבין כ–30 הבלוגים הטכנולוגיים שאני עוקב אחריהם, הדיווח הראשון על ההשקה הצפויה היה ב–13 בפברואר בבלוג VentureBeat. מאז, ראיתי כ–20 אזכורים להשקת המכשיר. אף אחד מהם לא היה לעגני. להפך — הם היו נלהבים.

ייתכן שמדובר בנוסטלגיה, ובסוף המכירות של המכשיר החדש יהיו נמוכות מאוד. מצד שני, יכול להיות שהמכירות דווקא יפתיעו, ויסייעו ל–HMD, החברה שמחזיקה כיום במותג הטלפונים נוקיה, להתבלט.

כך או אחרת, לקבלת הפנים הזאת יש משמעות. הסמארטפונים שינו את חיינו, בדרך כלל לטובה. אנחנו יכולים לעשות בהם הרבה יותר ממה שיכולנו לדמיין כשה–3310 הראשון הושק, אבל לא בלי עלות. אחת מהעלויות היא שהמכשירים עצמם נהפכו יקרים הרבה יותר. כשה–3310 המקורי הושק, עלותו היתה 130 ליש"ט, כ–190 דולר על פי השער אז. העלות הממוצעת של סמארטפון בארה"ב כיום היא 567 דולר. השפעה אחת שהיתה למחירים הגבוהים האלה היא הארכת מחזורי חידוש הסמארטפונים — מ–22 חודשים ב–2012 ל–29 חודשים במחצית הראשונה של 2016.

נוקיה 3310 בכנס המובייל

עלות נוספת היא זאת של רכישת אפליקציות ומנויים לשירותים שמוצעים על גבי סמארטפונים, כמו סטרימינג של מוזיקה וסרטים. אם נניח שמחירו של כל מנוי כזה הוא 10 דולר לחודש, ושמחזור חידוש הסמארטפון הוא ברמה הממוצעת של 29 חודשים — הרי שהעלויות בכל מחזור חידוש עבור משתמש בעל שני מנויי סטרימינג מסתכמות ב–1,150 דולר (570 דולר עבור המכשיר ועוד 580 דולר עבור הסטרימינג), לא כולל אפליקציות ומנויים נוספים. או 40 דולר בחודש, כל חודש. והסכום עדיין לא כולל את עלות שירותי הסלולר עצמם. בישראל למשל, במקביל לירידה במחירי שירותי הסלולר כתוצאה מהרפורמה, חלה עלייה בעלות המכשירים.

בנוסף, ככל שהוא נמשך, הקרב בין יצרניות הסלולר, שמספרן עדיין גדל, מעודד אותן לייצר מכשירים פומפוזיים שמושקים בקמפיינים פומפוזיים, בעוד שהחדשנות האמיתית ממחזור למחזור מתמעטת והולכת. היחס בין המהות לרעש קטן והולך. סמארטפונים נהיים דומים יותר ויותר למחשבי פי.סי — התועלת הטכנולוגית והשימושית שלהם כמעט לא משתפרת.

ולבסוף, העלות המשמעותית ביותר: הדרך שבה אנחנו המשתמשים נשאבים לתוך המכשירים האלה עד לנקודה שבה אנחנו משרתים אותם ואת היישומים התובעניים שלהם, יותר משהם משרתים אותנו.

ואז מגיעה ההשקה המחודשת של ה–3310 של נוקיה. היא מזכירה לנו עולם פשוט וזול יותר. עולם שבו הדגש הוא על המשתמש, האדם, ופחות על הברזל, הזכוכית ושורות הקוד. קשה להאמין שתהיה חזרה מסיבית למכשירים שאינם סמארטפונים, שכן המכשירים החכמים יוצרים ערך עצום — אך ייתכן שהמכשירים הזולים ימתנו את הטירוף בענף. אם טלפונים ניידים הם כמו אלכוהול, אז אנחנו שיכורים.

הבלוג של נתן ליפסון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker