התנועה לאיכות השלטון: לחשוף את ההתחייבות ליצוא הגז לירדן

בעקבות חשיפת TheMarker התנועה פנתה לממשלה לפי חוק חופש המידע אתמול התברר כי ראש הממשלה חתום אף הוא על המכתב

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

התנועה לאיכות השלטון פנתה אתמול למשרד האנרגיה וביקשה לקבל לידיה, מכוח חוק חופש המידע, את מכתב ההתחייבות ששוגר בשבוע שעבר לממשלת ירדן. במכתב ישראל התחייבה לכאורה לא לפגוע בעסקת יצוא הגז ממאגר לווייתן - כפי שסוכמה בין מפעילת קידוח לווייתן, נובל אנרג'י האמריקאית, לבין חברת החשמל הירדנית - למשך 15 שנות החוזה.

דבר שיגורו של המכתב נחשף אתמול ב-TheMarker, אף שבממשלה סירבו לאשר את תוכנו, את זהות הרגולטורים שאישרו את שליחתו, את נמעניו - ואף סירבו לאשר את דבר קיומו של מכתב כזה. אתמול התברר כי עם מי שחתמו על מכתב ההתחייבות נמנה גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

היעדר השקיפות גרר אי־בהי­רות באשר לתחולת ההתחייבות שנטלה על עצמה ישראל, ובאשר לשאלה אם המכתב כלל גם התחייבות שלפיה שינויים רגולטוריים בישראל לא יפגעו גם בתנאי האספקה החוזיים כפי שסוכמו בין נובל לירדנים. ככל הידוע, התחייבות ישראל אמורה להיות חד־צדדית - ולא תיענה בהתחייבות נגדית מצד ממשלת ירדן. זאת, אף שהחוזה הנרקם אמור לשמש עוגן עבור גיוס החוב ללווייתן.

לכאורה, הענקת מטרייה מדינית לעסקות בילטרליות היא נוהג רווח בפרויקטי יצוא. הבנקים הזרים הבהירו בעבר כי בעבור מימון הפיתוח של לווייתן יידרש "ביטוח פוליטי" בחסות הסכמים מדיניים. עם זאת, נודע כי בשל הרגישות הפוליטית הפנימית בירדן בכל הנוגע למגע עם ישראל, סירבו שלטונות הממלכה לחתום על הסכם מדיני ישיר (G2G) עם ישראל לצורך הבטחת העסקה.

כמו כן, מכירת הגז לירדן לא אמורה להיעשות באופן ישיר. לפי תנאי העסקה, המכירה תיעשה באמצעות חברת שיווק שכלל לא תירשם בישראל, NBL Jordan Marketing. חברה פרטית זו היא שתרכוש את הגז מלווייתן ותמכור אותו הלאה, כך שמושא ההתחייבות הישראלית אינו ברור.

משרד האנרגיה מסר אתמול כי השר יובל שטייניץ לא העביר את המכתב הרשמי לירדנים, ו"בכל מקרה, המדינה אינה ערבה ולא מתחייבת לעסקות בין חברות מסחריות". במשרד סירבו עדיין להתייחס ליתר פרטי ההתחייבות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker