אילן שילוח גייס 40 מיליון דולר לקרן חדשה שתתמחה בחברות אינטרנט

קרן ההון סיכון FirstTime2, ששותפים בה גם ניר טרלובסקי ויונתן בן ארצי, קבעה יעד של 60 מיליון דולר לסבב הגיוס ■ הקרן מתכננת להשקיע בשלבי המימון הראשונים של סטארט־אפים מתחומי האינטרנט, זירות מסחר והאינטרנט של הדברים

אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: יונתן בן ארצי, אילן שילוח וניר טרלובסקיצילום: רלי אברהם
אלירן רובין

שנתיים וחצי לאחר שהושקה פעילותה של קרן ההון סיכון FirstTime, מודיעים כעת הפרסומאי והמשקיע אילן שילוח ושותפיו, ניר טרלובסקי ויונתן בן ארצי, כי ביצעו סגירה ראשונה (First Closing) לקרן חדשה - פירסט טיים 2. לדברי שילוח, עד כה הושגה התחייבות ל–40 מיליון דולר מתוך יעד של 60 מיליון דולר, סכום זהה לגודל הקרן הראשונה. משמעות הסגירה הראשונה היא שהקרן יכולה להתחיל להשקיע בחברות חדשות.

הקרן מיועדת להשקעה בשלבי המימון הראשונים, פוסט־סיד וסבבי גיוס ראשונים (Round A), עם אפשרות להשקעה של 0.5–2 מיליון דולר בסיבוב. לדברי השותפים, בשוק ההשקעות נוצר פער כאשר אין מספיק כסף לשלבי המימון הראשונים - ובפרט בתחומים שאליה מכוונת הקרן.

לדברי בן ארצי ושילוח, הקרן נמצאת לקראת סגירתן שלו שלוש השקעות דרך הקרן החדשה. רוב המשקיעים בקרן השקיעו גם בקרן הראשונה, ובהם גופים אמריקאיים, סיניים ומשקיעים מוסדיים ופרטיים מישראל.

"אנחנו לא חולמים להתעשר מדמי ניהול"

6 מיליון דולר מתוך הגיוס הוא השקעה של השותפים בקרן - 10% מסכום היעד. "אין לנו חלום לבנות קרנות גדולות כדי להתעשר מדמי הניהול", אומר שילוח.

בדומה לקרן הראשונה, פירסט טיים 2 תשקיע גם היא בסטארט־אפים מתחומי האינטרנט, מדיה, זירות מסחר והאינטרנט של הדברים (IoT). "תעשיית האינטרנט עוברת שינוי. האינטרנט עוזב את המחשב ומכשירי המובייל ומגיע לכל מקום - הבית, העיר או המפעל. נוצרות המון הזדמנויות חדשות להשקעה. כשאריק שמידט, יו"ר גוגל, אמר שהאינטרנט ייעלם - לזה הוא התכוון", מוסיף שילוח.

לדבריו, "אנחנו מאמינים בהתמחות הספציפית הזאת. כאשר מנהלים 200 מיליון דולר, קשה להתמחות במגוון רחב יותר, כמו שעושות הקרנות הגדולות". שילוח ובן ארצי אמרו כי על פי רוב, הכניסה לחברות בשלבים מוקדמים מאפשרת לקרן להחזיק באחוז גבוה יחסית של מניות בחברה.

עוד הוסיפו השניים כי "בשונה מהקרנות הגדולות, גם אקזיטים של עשרות מיליוני דולרים - השכיחים יותר בשוק הישראלים - מביאים תשואה יפה לקרן. לרוץ אחרי ה-Waze הבאה זה הימור".

קבוצת דה טיים מורכבת משתי זרועות - אחת היא החממה הטכנולוגית שבבעלות שילוח וטרלובסקי, שזכתה בשנה שעברה בזיכיון ממשלתי להפעלתה במשך 8 שנים נוספות. במסגרת החממה, המדינה תממן 85% מהתקציב שיאושר לכל חברה - 2-2.5 מיליון שקל לחברה. הזרוע השנייה של הקבוצה מורכבת מצמד קרנות פירסט טיים (1 ו–2), שמבצעות את השקעות ההמשך בחלק מחברות החממה, במקביל להשקעות בסטארט־אפים נוספים.

באשר לזכייה בזיכיון החממה, אמר בן ארצי כי "היכולת להשקיע ב–6–10 חברות בשלבי הסיד מדי שנה למשך שמונה שנים היא יתרון משמעותי - והיו לא מעט מתחרים גדולים, כמו בנקים בינלאומיים, שניסו לקבל זיכיון לחממת מדען בתל אביב". לדברי בן ארצי ושילוח, קרן ההשקעות תבצע כ–3 השקעות המשך בממוצע בחברות שהתחילו בשלב החממה.

אחת מ–35 החברות הבולטות של קבוצת דה טיים היא פלייבאזז של שאול אולמרט, שהתחילה כחברת חממה ופיתחה פלטפורמה לבניית שאלונים ותוכן ויראלי להטמעה באתרים. חברה מעניינת נוספת שמלווה הקרן היא פיקסלוט (Pixellot) לשידורים חיים ממגרשי ספורט ברחבי העולם, ומאפשרת להורים לילדים לצפות באימונים ואף לייצר תקצירים. לפיקסלוט שיתוף פעולה עם חברת סוני היפנית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker