הרשות הביומטרית משנה עמדה: ניתן להקים מאגר ללא טביעת אצבע

נציג הרשות הבהיר בדיון בחוק המאגר הביומטרי: ניתן להקים מאגר המבוסס על תמונות פנים בלבד - אך תעודה כזו תהיה תקפה ל-5 שנים בלבד ■ חברי האופוזיציה והקואליציה מתנגדים להכללת טביעות אצבע במאגר, אך עדיין לא שונה הסעיף בתיקון לחוק

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר ביומטרי בראשל"צ
צילום: תומר אפלבאום

שבע שנים לאחר שחוקק חוק המאגר הביומטרי, ולאחר עשרות דיונים בנושא בכנסת, הודה נציג הרשות הביומטרית בדיון שהתקיים היום (ג') כי ניתן להקים מאגר מבוסס פנים בלבד על מנת לעמוד בדרישות החוק.

מדובר בשינוי עמדה מהותי של הרשות, שטענה עד כה כי יש צורך במאגר המבוסס על טביעות אצבע ותמונת פנים, לכל תושב שמנפיק תעודת זהות או דרכון חכם. אמיר אריהאן, מנהל מערכות המידע ברשות הביומטרית, הבהיר בדיון כי על מנת לקיים את תכלית החוק - מניעת תרחיש של הרכשה כפולה (מצב שבו שני אנשים שונים מוציאים אותה תעודת זהות; ר"ג), ניתן לבסס את המאגר על תמונות פנים בלבד, אך מסייג אותו לחמש שנים בלבד במקום עשר. "התיישנות של תמונות עוד יותר מקשה על זיהוי אדם ספציפי מתוך מאגר ביומטרי ואנחנו מסוגלים לעמוד במטרות החוק עם תמונת פנים לטווח של חמש שנים".

לדבריו של אריהאן התפרצה עו"ד נעמה בן צבי, היועצת המשפטית של משרד הממונה על היישומים הביומטריים, ואמרה שניתן לבסס את המאגר גם על תמונות פנים לטווח של עשר שנים. "רוב המאגרים בעולם המערבי משתמשים רק בתמונות פנים, ואין מאגר שמבוסס רק על טביעות אצבע. מדובר במאגרים של מאות מיליונים, לטווח של עשר שנים".

פרופ' קרין נהון, אחת מנציגות התנועה לזכויות דיגיטליות, אמרה כי "יצא המרצע מהשק. התגובה של נציג הרשות הביומטרית מראה לכולם שהדיון על מאגר ביומטרי שכולל טביעות אצבע, משרת מטרה אחרת לגמרי ממה שמציגים נציגי הרשות הביומטרית. על חברי הכנסת לבטל מיד את הוראת השעה שמכלילה את הטביעות במאגר, ובשלב השני לבטל את המאגר כולו ולמצוא פתרונות יותר מאוזנים, שישמרו על הביטחון האישי של התושבים והביטחון הלאומי".

הדברים נאמרו במסגרת הדיונים בוועדה המשותפת לוועדת חוקה, חוק ומשפט, ועדת הפנים והגנת הסביבה וועדת המדע והטכנולוגיה, סביב אישור חוק המאגר הביומטרי, והכנתו לקריאה שנייה ושלישית. נראה כי ההתנגדות למתווה החוק הקיים משותפת הן לאופוזיציה והן לקואליציה.  

הסעיף בתיקון לחוק המאגר הביומטרי, בו ישנה דרישה להכליל טביעות אצבע במאגר, עדיין לא שונה - למרות הלך הרוח של רוב חברי הוועדה כי יש לבטלו. ח"כ יואב קיש מהליכוד הביע כבר בעבר התנגדות להכללת טביעת האצבע במאגר, "אין תמיכה בוועדה למאגר של טביעות אצבע. האם נעשתה עבודה מסודרת על בדיקת סיכונים לאזרחים? לא נתקלתי בשום בדיקה כזו".

חברי הכנסת שהשתתפו בדיון המשיכו לבקש תשובות לשאלת תופעת ההרכשה הכפולה, שהיא הבסיס לקיומו של חוק המאגר הביומטרי. לאורך השנים סרבו נציגי משרד הפנים ורשות האוכלוסין לספק נתונים המגבים את היקף התופעה, הגבוה לטענתם, ובדיון הנוכחי, בו נכח היועץ המשפטי של משרד הפנים, עו"ד יהודה זמרת, הוא רמז כי מדובר במקרים בודדים בלבד.

ח"כ תמר זנדברג אמרה: "הרכשות כפולות זו תכלית המאגר המקורי. אנחנו צריכים לקבל מספר כדי להבין אם ההשקעה בכלל שווה, בשביל לפתור בעיה שכמעט לא קיימת. בנוסף, לאור שאלת ההרכשות הכפולות, צריך לקיים דיון בעלות, סיכונים ותועלת של חלופות אחרות. אולי יש חלופה יותר זולה ופחות מסוכנת?"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker