אורקל רכשה את חברת ההיי-טק הישראלית דמנטרה תמורת 41 מיליון דולר

בחברה הושקעו 41 מיליון דולר; אורקל רוכשת את החברה במכפיל 2.5, כאשר בשנה האחרונה היקף המכירות הסתכם ב-17 מיליון דולר; גורם המעורה בפרטי העסקה: "חשנו שזה הזמן הנכון לבצע את המכירה"

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

חברת אורקל העולמית רוכשת את חברת ההיי-טק דמנטרה (Demantra), שלה מרכז פיתוח ברמת גן. היקף העסקה הוא כ-41 מיליון דולר. לאחרונה הופץ מכתב בין כל המשקיעים בחברה המבקש את אישורן לעסקה. בשלב זה, הרכישה לא נסגרה רשמית, אך היא בדרך להשלמתה באופן סופי.

דמנטרה היא חברה אמריקאית עם מרכז פיתוח ישראלי ברמת גן. היא הוקמה ב-96' בשם Eventus Logistics בידי יוני חפץ וברט פלדמן, כחברה לפתרונות תוכנה בתחום שרשרת האספקה. שנתיים לאחר הקמתה נמכרה החברה לחברת האחים באאן ההולנדית תמורת 15 מיליון דולר. חפץ עזב אז את החברה ולתפקיד המנכ"ל מונה האמריקאי וויליאם סייבל.

העסקה תניב לקרנות הון הסיכון שהשקיעו בה רווח מזערי בלבד. בשנת 2000, גייסה החברה 19.5 מיליון דולר לפי שווי של 50 מיליון דולר במזומן. בחודש אפריל 2003 גייסה 15.75 מיליון דולר לפי שווי כ-40 מיליון דולר אחרי הכסף. בנוסף, נטלה החברה הלוואה של 5 מיליון דולר. בסך הכל גייסה כ-41 מיליון דולר. אורקל רוכשת את החברה במכפיל 2.5, כאשר ב-12 החודשים האחרונים היקף המכירות של דמנטרה הסתכם ב-17 מיליון דולר.

המשקיעות בחברה הן: אדוונט, קרגיל, פורמולה ונצ'רס, אתגר, אינטל, שמרוק אחזקות, קרן האחים באאן ובנק UBS. אדוונט, שהשקיעה בחברה כ-11 מיליון דולר, תזכה לרווח של 16 מיליון דולר. פורמולה ונצ'רס השקיעה 6.5 מיליון דולר ותזכה לרווח של 9.5 מיליון דולר.

המערכת שדמנטרה פיתחה מיועדת לספק תמונת ביקושים עתידית ולהקל על היערכות המערכות הלוגיסטיות בארגון, מהייצור ועד שרשרת האספקה. היא מאפשרת לארגון להכניס לתוכו נתוני מכירות וכן נתונים על מבצעי מכירות, הורדות מחירים, תקלות במפעל ואפילו שינויים במזג האוויר. המערכת שפיתחה החברה, תשולב במערכת התווכה (Middleware) - המקשרת בין בסיסי הנתונים לשכבת האפליקציות - של אורקל.

שתי השחקניות העיקריות כיום בתחום היישומים הארגוניים הן SAP ואורקל. שתיהן ספקיות בסיסי נתונים ויישומים לניהול ארגונים (ERP). בשנתיים האחרונות, החברות שמות דגש על שילוב מערכות התווכה עם מערך האפליקציות, וזאת, כדי שמנהלי מערכות המחשוב בארגונים יוכלו לספק למנהלים אפליקציות חכמות יותר, כאלו המספקות תשובות הנשענות על מידע הנשלף מבסיסי הנתונים. לאורקל מערכת תווכה בשם Fusion Oracle Fusion Middleware - ובתוכה צפויה המערכת של דמנטרה להשתלב.

גורם מאחת הקרנות מסר ל-TheMarker: "שוק האנטרפרייז (הארגונים הגדולים,ג.ג) נשלט כיום על ידי SAP ואורקל. אלו החברות היחידות המשחקות במגרש היישומים הארגוניים. חשנו שזה הזמן הנכון לבצע את המכירה, ביחוד כשמדובר באורקל שהיא חברה מובילה בעולם. המנוע של דמנטרה ישב בלב האפליקציות העסקיות המחוברות למערכת ה-Fusion של אורקל".

על אף שמדובר בחברה אמריקאית (אמנם עם ניחוח ישראלי בזכות מרכז פיתוח מקומי ויזם ישראלי), עדיין מדובר ברכישה המשמעותית הראשונה של אורקל בישראל. בעבר אורקל רכשה את טכנולוגיה של אטיוניטי. לפני מספר חודשים חתמה אורקל על הסכם עם ממשלת ישראל, על פיו היא התחייבה להשקיע בחברות סטארט אפ ישראליות שיקבלו תמיכה מהמדען הראשי על בסיס חצי-חצי. במסגרת זו, החליטה אורקל בסוף חודש אפריל, להשקיע בחברת YaData אשר עוסקת, בין השאר, בפיתוח מוצר תוכנה לאיתור וניהול פלחי שוק בארגונים גדולים.

שיתוף הפעולה בין חברת אורקל לבין משרד המדען הראשי נולד כתוצאה מפגישה של שר התמ"ת וראש הממשלה בפועל, אהוד אולמרט, עם נשיאת אורקל ישראל, צפרה כץ.

לפי נתוני IVC-ONLINE, החברה מכרה בשנת 2004 בכ-15 מיליון דולר. דמנטרה מעסיקה כיום כ-180 עובדים במרכז הפיתוח בישראל, בבריטניה ובארה"ב.

יוני חפץ, שהקים את החברה, משמש כיום כשותף-מנהל בקרן הון הסיכון סטאר. הוא יזם סדרתי ולפני הגעתו לסטאר, ייסד את דמנטרה (אותה עזב ב-2002) ואת חברת ארניקס (Earnix). בנוסף עבד ב- AGENTics (שנמכרה ל-Mercado). בעבר, אף שימש כמנהל שיווק ומנהל מוצר בחברת Click Software .


דמנטרה - תעודת זהות

תחום פעילות: פתרונות תוכנה לניהול ותכנון של ביקושים בשרשרות אספקה * שנת הקמה: 96' * מייסדים: יוני חפץ וברט פלדמן * מספר עובדים: 180 * סך כל גיוסי ההון: 41 מיליון דולר * * משקיעים: אדוונט, קרגיל, פורמולה ונצ'רס, אתגר, אינטל, שמרוק אחזקות, קרן האחים באאן, בנק UBS מנכ"ל: ויליאם סיבל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker