כנס הטכנולוגיה CES 2017CES 2017

הכבשה בפיג'מה סגולה-ורודה שהשתלטה על לאס וגאס

אפילו בבירת ההימורים של העולם, כשאתה אחד ממיליוני יצרנים של מוצרי אלקטרוניקה בידורית, לא ניתן להסתמך רק על המזל

אליחי וידל
לאס וגאס
רובוט בתערוכת CES בלאס וגאס
אליחי וידל
לאס וגאס

בווגאס כמו בווגאס - אתה חייב להיות הכי רועש, הכי צבעוני והכי גדול. זה לא משנה אם אתה בית מלון, שלט רחוב, מכונת מזל, מסעדה, או יצרן של מוצר אלקטרוניקה. במלחמה על תשומת הלב - אתה חייב להתבלט ולא משנה מה באמת הגודל שלך. אתה יכול להיות חברת ענק שמגלגלת מאות מיליוני דולרים בשנה או שאתה יכול להיות יצרן קטן שלא ברור בכלל כמה קונים פוטנציאליים יש למוצר שלו - העיקר זה למשוך תשומת לב.

אפילו בבירת ההימורים של העולם, כשאתה אחד ממיליוני יצרני מוצרי אלקטרוניקה בידורית, אתה לא יכול להסתמך רק על המזל. אתה חייב לעשות כל מה שנדרש כדי שמישהו ישים לב למוצר שלך ויספר עליו. אם הצלחת למשוך תשומת לב, אולי תזכה לחמש דקות של תהילה בתקשורת ואולי תזכה להכרה בינלאומית ותוכל למכור את המוצר שלך בשנים הבאות. אבל כדאי לזכור שיש מצב שמחרתיים בבוקר איש לא יזכור אותך בכלל, למרות שעשית כל מה שאפשר היה כדי להתבלט. לפחות תדע שלא נתת להזדמנות לחמוק ככה בין אצבעותיך.

קחו למשל את וויי שן ליי, המנכ"לית של חברת דוזר, היא היתה מוכנה להשקיע סכום שנאמד בקרוב ל-200 אלף דולר כדי לקדם בכנס CES את המוצר שהיא פיתחה. וויי שן ליי היא אחת מאלפי המציגים בכנס הגאדג'טים (או מוצרי אלקטרוניקה בידורית, בתרגום המילולי) שמתקיים מדי שנה בשבוע הראשון של ינואר בלאס וגאס, ואחת ממאות המציגים באירוע החשיפה לאמצעי התקשורת שמתקיים כמה ימים לפני הכנס הרשמי. דוזר, שאותו היא פיתחה, הוא כבשה רכה ונעימה למגע שמאפשרת להורים לנטר את השינה של ילדם.

הכבשה של דוזר מכילה חיישנים ורכיבים טכנולוגיים נוספים שמצד אחד מעבירים מידע להורים על איכות השינה של הילד, כמות הפעמים שהוא זז ומתהפך בשינה ומצד שני מאפשר להם להחליט בהתאם לתוצאות - איזו מוזיקה מתאימה לו יותר או מרגיעה אותו ומאפשרת לו שינה עמוקה יותר. למרות שהמוצר עצמו עתיד לצאת לשוק רק בסוף השנה הנוכחית (כרגע מתומחרת הכבשה בכ-150 דולר), וויי שן ליי - שפיתחה את המכשיר בעקבות בעיות השינה הכרוניות של בנה - היתה מוכנה לקפוץ להרפתקה היקרה הזאת כדי לזכות בחשיפה התקשורתית. לא רק זאת, כדי להתבלט בין מאות המציגים הנוספים באירוע המקדים - היא גם הציגה את המוצר שלה כשהיא לבושה בפיג'מה סגולה-ורודה.

וויי שן ליי, המנכ"לית של חברת דוזר, עם הכבשה שמנטרת שינה
וויי שן ליי, מנכ"לית של חברת דוזר, והכבשה שמנטרת שינהצילום: RICK WILKING/רויטרס

בקצה השני של הסקאלה אפשר היה למצוא ביום הראשון של אירוע העיתונות המקדים של ה CES חברות ענק כמו קוואלקום יצרנית המעבדים למכשירי מובייל, והונור, החברה הבת של הוואווי הסינית ומותג הסמארטפונים הצעיר שלה - שניצלו את הבמה להכרזות והשקות חשובות. לחברות בינלאומיות כאלה יש תקציבים קצת יותר גדולים מזה שוויישן ליי יכולה להרשות לעצמה והן מנצלות אותם לאירועים סגורים לתקשורת. כך, באותה שעה בדיוק בשני אולמות נפרדים הציגו שתי החברות את החידושים שלהן לשנה הקרובה - קוואלקום את המעבד החדש מתוצרתה סנאפדרגון 835 והונור את מכשיר הדגל שלה 6X.

הקהל אליו מיועדים המוצרים של שתי חברות הענק האלה שונים לחלוטין - המעבדים של קוואלקום מיועדים להטמעה במכשירים שונים - ממשקפי מציאות מדומה ועד כלי רכב אוטונומיים ואילו הסמארטפונים של הונור מיועדים לקהל הצרכנים הצעיר בכל רחבי העולם. אבל הפלטפורמה ששתי הענק הללו משתמשות בה, כמו גם היצרנית הקטנה של כבשת השינה, דוזר - היא אותה פלטפורמה: התקשורת הבינלאומית. אם וויי שן ליי יכלה להרשות לעצמה הוצאה של כמה מאות דולרים כדי לזכות בכמה איזכורים ותמונות חביבות במדיה, הרי שקוואלקום והונור השקיעו סכומים גדולים הרבה יותר כולל אולם של כמה מאות נוכחים, הקצאת ווייפיי ייחודי לבאי האירוע, קצת נישנושים ומשקאות קלים ומערך עצום של יחצ"נים שפיזרו מזכרות מהאירוע.

סמארטפון של הונור הסינית
סמארטפון של הונור הסינית

כנס ה-CES שמתקיים זו השנה ה-50 ברציפות מהווה בכל שנה סוג של סמן ומורה דרך סביב מוצרי האלקטרוניקה שצרכנים ברחבי העולם ייחשפו אליהם במהלך השנה. לפעמים המגמות שמסמן הכנס נכנסות באמת לתלם של ייצור והפצה ולעתים התחזיות הללו גם מתפספסות, או שהציבור פשוט לא מתחבר אליהן. השנה, עם זאת, נראה שרוב המציגים הולכים על בטוח וחושפים מוצרים מתחומים שכבר נמצאים על מסלול ההמראה והסיכוי שהם ייקלטו בשוק גבוהים.

בימים הקרובים תעסוק התקשורת הטכנולוגית בעולם בכמה טכנולוגיות שמלוות אותנו כבר כמה שנים, אך השנה נראה שהן כבר בשלות להיכנס לשוק והצרכנים גם הם בשלים לצרוך מהן יותר. מעבר לטכנולוגיות "הכבדות" יותר כמו מערכות לרכבים אוטונומיים - כמו שיתוף הפעולה שעליו הוכרז בין מובילאיי הישראלית ודלפי - בכנס שבימים הקרובים נוכל לראות מגוון רחב של מוצרי צריכה בסיסיים. מרשימת המציגים עולה שיהיו לנו עוד לא מעט רחפנים, הרבה מוצרים לבישים (עוד שעוני כושר, צמידי דופק, חולצות שמדווחות על התפקוד הגופני), סוגים שונים של משקפי מציאות וירטואלית ומציאות רבודה ורובוטים נותני שירות.

השבב החדש של קוואלקום, סנאפדרגון 835
השבב החדש של קוואלקום, סנאפדרגון 835צילום: David Becker/אי־אף־פי

אבל לא רק קטגוריות חדשות צצות ומופיעות מדי שנה בכנס, אלא גם מוצרי הבידור הישנים והטובים - במתכונת חדשה ועם טוויסטים בעלילה. עוד הרבה מסכי טלוויזיה (דקים יותר, חדים יותר, מיוחדים יותר), רמקולים חזקים יותר ולפעילויות חדשות (מתחת למים, בקמפינג, בזמן השינה), או מוצרים מוכרים שרק הוסיפו להם סנסורים חדשים כדי לספק למשתמשים חוויה חדשה.

משקפי מציאות מדומה בתעורכת CES
משקפי מציאות מדומה בתערוכת CESצילום: DAVID MCNEW/אי־אף־פי

בפרפראזה על הפתגם הצבאי המוכר, אפשר לומר שלכל כריסמס יש מוצאי כריסמס. רק הפוך. מה שקורה בשבוע הראשון של השנה - משפיע על מה שיהיה בשבוע האחרון של אותה השנה. בזמן שרוב האמריקאים מנסים להתאושש מחופשת חג המולד וחוזרים לעבודה בעצלתיים, עשרות אלפי אנשי טכנולוגיה נוהרים ללאס וגאס בחריצות כדי להציג את הפיתוחים החדישים שלהם בכנס ה-CES השנתי. את פירות המאמץ שלהם בתחילת השנה הם יוכלו לקצור רק 11 חודשים וחצי לאחר מכן כשמיליוני צרכנים בארה"ב ובעולם ירכשו אותם כמתנות חג המולד של השנה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker