רג-טק

בשורה טובה לסטארט־אפים ישראליים; בשורות רעות למפרסמים בעולם

מערכת הפטנטים האירופית שתחסוך לסטארט־אפים עשרות אלפי דולרים, הצ'ט־בוטים של אתר הבגידות אשלי מדיסון והמאבק על הגילוי הנאות בביקורות הגולשים ■ ההתפתחויות האחרונות בתחום הרגולציה על הטכנולוגיה

רותי לוי
רותי לוי
קמפיין נגד הברקזיט בברלין
רותי לוי
רותי לוי

1. אפילו הברקזיט לא יגרום לבריטים לוותר על הפטנטים 

למשאל העם בבריטניה, שבו הכריע הציבור הבריטי כי המדינה תפרוש מהאיחוד האירופי, יש משמעויות רבות בנוגע לסחר חופשי, פעילות פיננסית וכמובן — הגירה. ואולם בקרב אנשי המקצוע בתעשיית הפטנטים, תוצאות ההצבעה יצרו חשש כבד מפני ביטולה של אחת הרפורמות המשמעותיות שהגה האיחוד האירופי בתחום: הקמת מערכת פטנטים מאוחדת, עם בתי משפט ייעודיים לפטנטים. 

מדובר בשינוי מרחיק לכת שאמור לחסוך הרבה זמן וכסף לחברות הטכנולוגיה. כיום הן נאלצות לרשום פטנט בכל מדינה בנפרד, בשפה המקומית, ולנהל הליכים משפטיים נפרדים בכל מדינה שבה הוא מופר. לאחר שהמערכת המאוחדת תחל לפעול, בעלי הפטנטים יוכלו לקבל פטנט בכל המדינות בהליך רישום אחד, בשפה אחת, ולאכוף את הזכויות שלהם בכל המדינות יחדיו באחד מבתי המשפט המתמחים בפאריס, בלונדון או במינכן. 

אלא שהתחלת המהלך הותנתה בהצטרפותן של 13 מדינות לפחות — ובהן שלוש המדינות הגדולות: גרמניה, צרפת ובריטניה. רק לפני כמה שבועות הודיעה בריטניה כי היא תצטרף למערכת החדשה — והחששות כי היא עשויה לטרפד את הרפורמה התפוגגו. צרפת כבר אישרה את הצטרפותה, וכעת ממתינים להכרעה של הגרמנים בעניין.

"זו בשורה מפתיעה ומשמחת עם משמעות כספית עצומה עבור סטארט־אפים ישראליים", מסביר ד"ר אילן כהן, שותף בכיר ומנהל מחלקת מדעי החיים והכימיה של קבוצת ריינהולד־כהן, המתמחה בקניין רוחני. "כיום רישום של פטנט בודד בכיסוי רחב ב–28 מדינות האיחוד האירופי עולה 40–70 אלף דולר, וזה כולל אגרות ועלויות תרגום וטיפול של מייצג מקומי. אמנם עוד לא פורסמו עלויות לשימוש במערכת, אבל ההערכה היא כי העלות תצטמצם לכ–10 אלף דולר לרישום באותו היקף — וזה בלי לשקלל את החיסכון בעלויות ההליכים המשפטיים, במקרה של הפרת הפטנט".

צעיר מוחה נגד עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי, היום בלונדון
צעיר מוחה נגד עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי, היום בלונדוןצילום: בלומברג

2. מה מעצבן את רשות הסחר האמריקאית בפריצה לאשלי מדיסון?

הפריצה לאתר הבגידות אשלי מדיסון וחשיפת מאגר המשתמשים שלו לעיני כל ביולי 2015, היתה אחת מהשערוריות הבולטות של פריצות סייבר מהשנים האחרונות: היא איימה לפרק את  חיי הנישואים של מיליוני גברים ונשים, ואף סיפקה הזדמנות לחוקרים אקדמאים לבחון את הקשר בין תפישות אתיות של אנשים פרטיים ושל המקומות שבהם הם עובדים (חלק ניכר מהלקוחות השתמשו בכתובת האי־מייל של מקום העבודה שלהם). ואולם הפריצה בעיקר חשפה כמה קל לקבל גישה למידע רגיש שאנחנו מנדבים לחברות אינטרנט.

הסדר הפשרה שאליו הגיעה החברה עם רשות הסחר האמריקאית (FTC) מגלה כי הרגולטור אמנם מוטרד מהבעיה, אך מזווית אחרת. "האתר פיתה 19 מיליון גברים אמריקאים באמצעות פרופילים מזויפים של נשים", נכתב בכתב האישום שהגישה הרשות. "הנשים האלו נועדו לגרום לגברים להירשם לאתר בתשלום כדי שהם יוכלו לשלוח אליהן הודעות, לקיים אתן צ'טים בזמן אמת ולשלוח להן מתנות וירטואליות".

לדברי עו״ד אריאל יוספי, מנהל שותף של מחלקת הטכנולוגיה והרגולציה בהרצוג־פוקס־נאמן, "ב–FTC החלו לחקור את הסוגיה בהקשר של בעיית אבטחת מידע. הם גילו שלאתר אין מדיניות אבטחת מידע כתובה, אין בקרות גישה סבירות (הרשאות גישה לקבצים), אין ידע בנוגע לרמות האבטחה של צדדים שלישיים שסיפקו שירותים לאתר — ואין הכשרה מתאימה לעובדים בנוגע לשמירת מידע. הנתונים שנחשפו כללו גם פרטים של משתמשים שכל אחד מהם שילם עשרות דולרים כדי למחוק לחלוטין את הפרטים שלו מהאתר. 

"ואולם ב–FTC הופתעו לגלות שמיליוני גברים כתבו הודעות והוציאו כסף על שיחות עם צ'ט־בוטים של נשים. זו דוגמה מצוינת לשימוש בעייתי בצ'ט־בוטים, שצפוי לארוב לנו גם בעולמות מסחריים אחרים — ככל שהבוטים מתפתחים".

לפי הסדר הפשרה, אשלי מדיסון תשלם 1.6 מיליון דולר שיתחלקו בין 13 מדינות בארה"ב שבשמן פעלה הרשות. בנוסף, החברה תכניס שורה של תיקוני אבטחה באתר שלה, ותבהיר למשתמשיה האמריקאים מה היא עושה עם המידע שלהם, כיצד ניתן למחוק אותו מהאתר ומהו מספר המשתמשים והמשתמשות האמיתיים שלה.

לקריאה נוספת: כאן

"אפליקציית הבגידות" שנפרצה, אשלי מדיסוןצילום: רויטרס

3. ניו יורק נלחמת בעסקים שמנסים להצניע ביקורות שליליות

באחד הפרקים של הסדרה "חסרי בושה" (Shameless) מקבלת פיונה ביקורת רעה למכבסה שהיא מנהלת באפליקציית הביקורות ילפ (Yelp). פיונה הזועמת מאתרת את הלקוחה בזמן שסעדה במסעדה, ומועכת המבורגר על חולצתה הלבנה. התסריט הזה לא הגיע ממוחם הקודח של כותבי הסדרה — קדמו לו שורה של אירועים שדווחו בעיתונות בארה"ב, שבהם בעלי עסקים קטנים התנקמו בלקוחות שכתבו עליהם ביקורות גרועות. באחד מהם, בעל מלון בניו יורק איים על זוג שהתחתן במקום כי יחלט את הפיקדון שלהם, אם אחד מאורחיהם יכתוב ביקורת שלילית על המלון שלו בילפ. 

ביקורות הן הכוח המניע את עולם המסחר האלקטרוני. אתרים כמו טריפ אדוויזור, אמזון, בוקינג וזאפ הישראלית קמים ונופלים על ביקורת איכותיות שהם מספקים לגולשים שלהם, ומשקיעים משאבים רבים כדי לדאוג שהן יהיו אמינות ואותנטיות. במקביל, בעלי העסקים עובדים קשה כדי לדרבן את לקוחותיהם להשאיר ביקורות חיוביות. בשנים האחרונות קמו שורה של בעלי תפקידים חדשים כמו ניהול מוניטין ואנשי SEO, שיודעים לקדם את הביקורות הטובות ולהחביא את הביקורות הטובות פחות, כאשר חלקם עושים זאת באמצעות תשלום על תוכן חיובי מגולשים. 

התובע הכללי של ניו יורק, אריק שניידרמן, נדרש לתופעה. באחרונה הוא הגיע להסדר פשרה עם חברת שירותי הרכב כרמל (Carmel Car & Limousine) וחברת שירותי הרפואה הדחופה מדריט (MedRite), לאחר שהעניקו ללקוחות תמריצים והנחות ברכישות עתידיות כדי שיפרסמו עליהן ביקורות חיוביות בכמה אתרים ברשת. במקרה של מדריט, החברה גם שילמה לכותבי תוכן חיצוניים שלא השתמשו מעולם בשירותיה לפרסם ביקורות.

"מגמת האכיפה מהחודשים האחרונים, שצפויה להתרחב השנה, לפי הרגולטורים הרלוונטיים, מציבה אתגרים חדשים למותגים וסוכנויות פרסום, ועליהם לשקול איך לשלב את שיטות עבודתם עם השיטות המיטיבות (Best Practice)", אומר עו״ד אריאל יוספי. "ביקורות והמלצות צריכות להיות מלוות בגילוי נאות שיפרט את אופי התמריץ שניתן תמורתן. מתן תמריצים לכותבי ביקורות שלא התנסו במוצר או בשירות כדי לקנות מהם ביקורת חיובית ייחשב כפרסום שקרי, הוא אסור ואינו מומלץ בשום מקרה. ניסיונות משמעותיים לקדם ביקורת חיובית ולהחביא ביקורת שלילית עשויים לסבך את האתרים עם רשויות האכיפה בארה"ב, ועם הפלטפורמות האינטרנטיות שבהן הם מופיעים״.

לקריאה נוספת: כאן

סצנה מתוך הסדרה "חסרי בושה"
סצנה מתוך הסדרה "חסרי בושה"צילום: Showtime

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום