הממונה על ההגבלים: "בזק מערימה מכשולים בפני תחרות - והצרכן מפסיד"

דיון סוער בכנסת בעקבות המתנה שקיבלה בזק ממשרד התקשורת ■ מבקר המדינה קורא לעצור את המהלך ■ הממונה על התקציבים באוצר: "האם התחרות בתחום התקשורת מספיקה? חד משמעית - לא"

אמיתי זיו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הממונה על הרשות להגבלים עסקיים מיכל הלפרין
מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר 
ראש אגף התקציבים באוצר אמיר לוי
הממונה על הרשות להגבלים עסקיים מיכל הלפרין מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר ראש אגף התקציבים באוצר אמיר לויצילום: אמיל סלמן

דיון סוער בוועידת הכלכלה בכנסת סביב יוזמת מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר להסיר את ההפרדה המבנית מעל בזק. מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר הציג את הרפורמה: "ביוני האחרון, על דעת כל הנהלת המשרד הוחלט כי הגיעה השעה לדון על ביטול ההפרדה המבנית. זו פרקטיקה ישנה שנוצרה לפני 20 שנים כשבזק היתה מונופול". פילבר הסביר כי הסרת ההפרדה התאגידית בבזק היא בתמורה להתחייבות לפרוש סיבים אופטיים במדינת ישראל. "שידורי אולימפיידת טוקיו 2020 ישודרו באיכות 8K, והרשת בישראל לא תוכל לעמוד בזה".

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, הבהירה בדיון כי ההפרדה התאגידית, בעיניה, אינה לב העניין, אלא רמת התחרות בשוק. הלפרין ביקרה את רמת התחרות בשוק ולא חסכה ביקורת מבזק: "רשות ההגבלים העסקיים מוטרדת מהתפתחות הרפורמה בשוק הסיטוני. זה הדבר הגדול הבא שצריך לקרות בשוק התקשורת, הרפורמה צריכה לשאת בכפיה עבור הצרכן את מה שקרה בשוק הסלולר גם בתקשורת הביתית - שהצרכן יוכל לקבל שירותים בנייח לא רק מבזק ו-HOT אלא גם מסלקום ופרטנר וכל גוף שירצה להשתתף ברפורמה הזו.

"אנחנו תולים הרבה תקוות ברפורמה שיש לה שלושה נדבכים: הראשון החל בפעולה ב-2015 ועוסק בתשתיות אינטרנט. עברו הרבה לקוחות במסגרת החלק הזה של הרפורמה אבל אנחנו מזהים האטה והיחלשות ברפורמה הזו. ברבעון השני של 2016 עברו במסגרת הרפורמה 100 אלף לקוחות וכעת אנחנו בקצב של 20 אלף לקוחות ברבעון. זה מאוד מדאיג אותנו. בנוסף, חלקים ב' ו-ג' של הרפורמה שעוסקים בסיטונאות בטלפוניה הקווית לא החלו ולמעשה נתקעו.

"הם נתקעו בגלל קשיים שלהבנתנו בזק מערימה בדרך והצרכן מפסיד מכך, זו ליבת העניין והתמונה. בהינתן שמטרת העל הוא לקדם את הרפורמה בשוק הסיטוני ובהינתן שבזק מעכבת ומערימה קשיים - להבנתנו לא קרו דברים מספיק דברים טובים בשוק שיצדיקו את הקשירה הזו - ההתפתחות בשוק אינה מצדיקה את ביטול ההפרדה המבנית בבזק".

שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

אמיר לוי הממונה על התקציבים באוצר התנגד גם הוא ליוזמה: "הסוגיה לגבי ההפרדה המבנית היא לא אם עושים אלא מתי עושים ואיך עושים. לגבי שאלת המתי: האם התחרות בתחום התקשורת הנייחת היא מספיקה ותשובתנו היא חד משמעית שלא. כשמסתכלים על אינדקטורים כספיים, בזק בתחום הנייח נמצאת ב- 60-65% שיעור EBITDA מול 20-25% בסלולר. זה מראה איפה מתקיים שוק תחרותי ואיפה לא. זה מצב לא מאוזן. בשלושת הרבעונים הראשונים של 2016 בזק גרפה 83% מהרווח הנקי, זה מצב לא מאוזן. יש רגעים מסוימים בכלכלה שאנחנו מסתכלים לאחור ומבינים שנעשתה טעות מאוד גדולה ולוקח שנים לתקן. זו החלטה מהסוג הזה".

בדיון דיברה נציגת משרד המשפטים והבהירה כי הוצאת המכתב של פילבר (שמקדם את ביטול ההפרדה המבנית) לא נעשה בתיאום עם משרד המשפטים. "הופתענו מהמכתב הזה שיצא לפני שימוע וההליך צריך מסודר ועל פי דין".

יו"ר סיעת "כולנו", ח"כ רועי פולקמן, אמר כי "רק התחרות תגרום לבזק לפרוס תשתיות. שום דיל לא יגרום לזה לקרות. ביטול ההפרדה המבנית הוא אמצעי ולא מטרה. בעת הזו, זה לא ישפר שירות לצרכן ולא ישפר תחרות בתשתיות. רק תחרות תגרום לבזק לפרוס תשתית לא מתנה כספית לבעלי המניות".

חברת הכנסת זהבה גלאון הציעה כי נושא ההפרדה המבנית בבזק ידון בוועדה בינמשרדית עם נציגים מוועדת הריכוזיות, רשות ההגבלים העסקיים, משרד המשפטים, משרד התקשורת ומשרד האוצר.

לקראת תום הדיון הציע מבקר המדינה למנכ"ל משרד התקשורת לדחות את ההחלטה בעניינה של בזק ל-3 חודשים עד שיפורסם דו"ח הביקורת הנוכחי בנושא משרד התקשורת והמדיניות שלו כלפי בזק. פילבר מסר כי מדובר בהחלטה שהשר הממונה הנגבי צריך לקבל.

יו"ר הוועדה איתן כבל סיכם את הדיון בקריאה לשר הנגבי לאמץ את המלצת מבקר המדינה. "השר הנגבי הוזמן לישיבה. אנחנו מאמצים את הודעת המבקר ונפנה לשר, ואין לי ספק שהשר יקבל לאלתר את בקשת מבקר המדינה ואת העובדה שהוועדות נתנו לכך רוח גבית", אמר כבל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker