התחרות מתחממת, והצרכנים מרוויחים

התהליך שמתחיל להתבשל בימים אלה בישראל נמצא כבר בשיאו בארה"ב, ומחולל שינויים שרובם ככולם פועלים לטובת הצרכן - בהורדת מחירים, בשיפור התשתיות ובאיכות ובכמות התכנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צללית של גבר החולף על פני חלון ראווה של חנות טלוויזיות
טלוויזיות. מהפכת הטלוויזיה הדיגיטלית מתחילה להתחמם באמת גם בישראל.צילום: בלומברג

גם אם מכניסים לתוך הקדרה ש–HOT מבשלת ללקוחותיה בפריפריה את כל הבעיות האפשריות (ויש הרבה כאלה), הכוונה בלבד היא בשורה לצרכני הטלוויזיה. והבשורה מהשירות החדש היא שמהפכת הטלוויזיה הדיגיטלית מתחילה להתחמם באמת גם בישראל. הצופים הישראלים, שנאלצו בשלוש השנים האחרונות לבחור בין שירותי דואופול שבע ומיושן לבין עבירה על החוק עם פתרונות טכנולוגיים של צפייה פיראטית, זוכים סוף־סוף לתשומת לב אמיתית מכל השחקנים בשוק.

אפשר לומר שיריית הפתיחה בקרב הזה נורתה לפני שנתיים בדיוק, עם השקת סלקום tv. זאת היתה הפעם הראשונה שבה זכו הלקוחות לאלטרנטיבה אמיתית לדואופול הרב־ערוצי, שנשלט במשך קרוב ל–20 שנה עלי ידי HOT ו–yes — אלטרנטיבה שרוכבת על תשתיות האינטרנט. בתגובה ישירה ומהירה הכניסה yes למערכה את yesGO, שמאפשר צפייה מסמארטפונים וטאבלטים. אבל במשך יותר משנה היתה סלקום לבד במערכה, והתחמושת שלה היתה דלה — עד שלצדה התחיל להילחם גם חיל הפרשים האמריקאי.

נטפליקס נכנסה לישראל עם חבילת תוכן מצומצמת יחסית ותכנים ללא תרגום, אבל די היה בכך כדי להניע את גלגלי התחרות. המאבקים בענף על התוכן נהפכו ב–2016 לאלימים ובוטים, וכל שחקנית אפשרית היתה מעורבת בהם. סרטים, סדרות, שידורי ספורט ותוכניות ילדים — כל השחקנים בענף רוצים להניח עליהם יד ולזכות בבלעדיות השידור בפלטפורמה שלהם. גם פרטנר, שמיתגה את עצמה מחדש, אותתה בתחילת השנה על כוונותיה להשיג דריסת רגל בשוק המתהווה.

מכאן הדברים התגלגלו מהר יותר: סלקום דיווחה על 100 אלף מנויים לסלקום tv, ולאחר מכן על אפליקציית השירותים לאפל tv, ואז אמזון, עוד שחקנית זרה, הודיעה על תחילת הפעילות בישראל ופרטנר חשפה את פלטפורמת השידורים שלה על אנדרואיד tv. וכך, HOT לא היתה יכולה לשבת בצד ולראות כיצד כל השחקנים החדשים נוגסים בנתח השמן שלה. לכן היא שמה רגל בדלת הדיגיטלית שנפתחה עבורה, כדי לפנות לקהל חדש בלי להשקיע בתשתית שתגיע אליו.

ראוי להדגיש כמה דברים: ראשית, החבילה ש–HOT מציעה ליישובים ללא תשתית נכפתה עליה, מכיוון שהיא מחויבת להגיע לכל פינה בישראל. אם היתה עומדת בהתחייבות, כל תושבי היישובים האלה היו נהנים מתחרות גם בתשתיות האינטרנט, ולא רק בטלוויזיה.

שנית, החבילה תהיה זמינה רק ללקוחות ביישובים שאליהם HOT לא מגיעה, שבהם מתגוררים 8% מהאוכלוסייה לכל היותר (פלח שכולל גם לקוחות מיישובים ערביים שממילא צורכים טלוויזיה באמצעות צלחות לוויין). שלישית, הצלחת השירות תלויה במידה רבה באיכות תשתית האינטרנט ובבתים שאליהם אין פריסה מהירה, כך שלא ידוע מה תהיה איכות שידורי הטלוויזיה. לפני השקה של שירותים כאלה נהוג לבצע ניסוי של אלפי משתמשים, ו–HOT הסתפקה בניסוי של כמה עשרות.

עם זאת, ולמרות העובדה שהשחקניות הזרות עדיין לא כבשו נתחים גדולים מהשוק, ההתעוררות בענף מבשרת רק טוב לצרכנים. התהליך שמתחיל להתבשל בימים אלה בישראל נמצא כבר בשיאו בארה"ב, וכולל גם שם את חברות הכבלים הגדולות ואת החברות שהביאו לענף את הטכנולוגיות המשבשות שלהן, כמו נטפליקס, הולו ואמזון. התחרות האלימה שכבר בוערת מעבר לאוקיינוס מחוללת שינויים, שרובם ככולם פועלים לטובת הצרכן — בהורדת מחירים, בשיפור התשתיות ובאיכות ובכמות התכנים. ההודעה של HOT על שידורים דרך האינטרנט מעידה כי התחרות הבריאה הזאת מגיעה סוף־סוף גם לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker