יזמי ההיי-טק האמריקאים קבעו: 2016 - השנה שבה האוויר יצא מהבועה

סקר שערכה קרן First Round Capital בקרב 700 יזמים חושף אופטימיות מופרזת בענף: 18% בטוחים שהם הקימו חד קרן

ענבל אורפז
עמק הסיליקון
עמק הסיליקוןצילום: בלומברג

כמה מספרים מעניינים שמספרים את הסיפור של הסטארט-אפים והיזמים ב-2016 לפי סקר שנערך בקרב 700 יזמים על ידי קרן First Round Capital הניו יורקית (שהשקיעה בחברות כמו Uber, בלו אפרון ואחרות).


1. כל אחד רוצה להיות חד קרן: כמעט אחד מכל 5 יזמים שנשאל (18%) בטוח שהוא יבנה חברה בשווי מיליארד דולר. אופטימיות קיצונית? לשם האיזון, אותו שיעור של יזמים נדרש השנה לקצץ בכוח האדם בחברה. 67% מהיזמים גם מרגישים שכוח המיקוח נמצא אצלם ולא אצל המשקיעים (בהשוואה ל-54% שחשו כך בשנה שעברה).


2. האוויר יצא מהבועה: 57% מהיזמים חושבים שאנחנו נמצאים בבועה - ירידה ניכרת מ-75% שהשיבו בחיוב לשאלה הזו בשנה שעברה, ונתון שמעיד על התקררות השוק.


3. האקזיט מתקרב: 72% מהיזמים חושבים שהסיכוי למיזוגים ורכישות בשנה הקרובה יעלה. רוב היזמים בסקר אמרו שהם מעוניינים להירכש על ידי גוגל (כלומר אלפאבית). 43% צופים שמצב שוק ההנפקות ישתפר - עלייה בהשוואה ל-33% מהיזמים ב-2015. עם זאת, השנה האחרונה הייתה באמת חלשה מבחינת הנפקות של חברות טכנולוגיה. בישראל, למשל, לא הייתה אף הנפקה משמעותית של חברת טכנולוגיה בשנה האחרונה.

כמתואר


4. למה אין נשים בתעשייה? תלוי את מי שואלים. גברים חושבים שזה בגלל שאין מספיק נשים ואנשים ממיעוטים אחרים שבוחרים במסלול קריירה טכנולוגי. נשים חושבות שהסיבה היא מחסור במודלים נשיים לחיקוי ומנטורים ובגלל הטיה לא מודעת בגיוסים ובקידום עובדים (ובעיקר עובדות). 61% מהיזמים הודו שהדירקטוריון שלהם בנוי על טהרת הגברים. 2% מהדירקטוריונים כוללים נשים בלבד. בדירקטוריונים של חברות בוגרות הסיכוי למצוא נשים בדירקטוריון גדל פי שלושה.

כמתואר


5. הדאגה הגדולה של יזמים, לא רק בישראל, היא: גיוס עובדים. יותר מחצי מהיזמים בסקר מודאגים מאוד מהמצב, כשליש מודאגים מאוד מרכישת לקוחות - בניגוד לשנה שעברה בה מקור הדאגה השני היה צמיחה בהכנסות. ממה יזמים לא מוטרדים? (ואולי כדאי שיקדישו גם לזה מחשבה) איזון בין עבודה וחיים (אולי כי ליזמים אין באמת חיים?), מגוון תעסוקתי ותחרות.

כמתואר


6. 43% מהיזמים הקימו חברה עם שני מייסדים. 28% תיארו את היחסים עם המייסדים השותפים בתור חברים הכי טובים. 5% פיטרו את השותפים המייסדים שלהם. 52% חושבים שבעוד עשר שנים הם עדיין יהיו מנכ״לים. 24% חושבים שאם הם לא יצליחו, זה בגלל שהם לא יצליחו לגייס סבב המשך, 11%  בגלל שגייסו את האנשים הלא נכונים ו-8% בגלל שיקומו מתחרים שימחקו אותם.

כמתואר


7. 9 מכל 100 יזמים חושבים שעכשיו זה הזמן להקים חברה. מצד שני, הם לא מי יודע מה אובייקטיביים.

לסקר המלא על מצב הסטארט אפים 2016, על פי קרן First Round Capital >>

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker