המדען הראשי מסיים את תפקידו - אך טרם נפתח המכרז להחלפתו כיו"ר רשות החדשנות

ההערכות הן כי חסון ימשיך בתפקיד מספר חודשים - אך הארכת הכהונה טעונה החלטת ממשלה ■ בהמשך היום צפויה רשות החדשנות להודיע על מינויו של מנכ"ל - תפקיד חדש שיקבל חלק מסמכויותיו של חסון

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המדען הראשי היוצא, אבי חסון
המדען הראשי היוצא, אבי חסוןצילום: אייל טואג

בעוד חמישה ימים תסתיים שנת 2016 ואיתה אמורה להסתיים כהונתו של יו״ר רשות החדשנות והמדען הראשי, אבי חסון. לאחר 6 שנים בתפקיד, צפוי חסון לארוז את חפציו ולעזוב את לשכתו שבמשרד הכלכלה. אולם ברשות ובמשרד האוצר - עוד לא מצאו לו מחליף. יותר מכך, ל-TheMarker נודע כי כלל לא יצאה לדרך ועדת האיתור להחלפתו.

ממשרד הכלכלה נמסר כי ועדת איתור בראשות מנכ"ל המשרד, עמית לנג, תחל לפעול בימים הקרובים. ההערכות הן כי כהונתו של חסון תוארך במספר חודשים, אולם הארכה כזאת דורשת החלטת ממשלה. ברשות טרם התקבלה הודעה רשמית בעניין.

חסון משמש כיום כמדען הראשי וכיו"ר רשות החדשנות - גוף סטטורי חדש, שהוקם בתחילת השנה ומחליף את לשכת המדען במשרד הכלכלה. הרשות צפויה לפרסם היום הודעה על המנכ"ל המיועד - תפקיד חדש שיקבל חלק מסמכויותיו של המדען הראשי. הרשות אחראית לניהול התמיכה הממשלתית בחדשנות של תעשיית ההיי-טק הישראלית, מטרתה היא לקבוע את המדיניות ולהעניק סיוע ותשתית מקצועית לענף החדשנות.

בשנה האחרונה נתקלה הרשות באתגרים תקציביים לאחר שקוצץ תקציבה בכ-100 מיליון שקל. הקיצוץ, נבע מדרישתו של השר לפיתוח הפריפריה, אריה דרעי, לעביר 300 מיליון שקל מתקציב משרדו הקודם אל המשרד לקידום הפריפריה, מהלך שפגע גם בתקציב המדען הראשי. תקציבה הסופי של הרשות בפועל השנה הוא 1.57 מיליארד שקל - הנמוך ב-5 השנים האחרונות. לשם השוואה, בשנת 2015 עמד התקציב על 1.66 מיליארד שקל.

על פי החוק לעידוד מחקר, פיתוח וחדשנות טכנולוגית בתעשייה, יו"ר הרשות (המדען הראשי) מכהן כראש הרשות; משמש חבר ויושב ראש של מועצת הרשות; וכן חבר ויושב ראש של ועדות המחקר. תפקידו, בין היתר, הוא לייעץ לממשלה בכל הקשור ליישום מטרות חוק זה - לעקוב אחר התהליכים והשינויים בחדשנות הטכנולוגית בתעשייה בישראל ומחוצה לה, לרבות השפעתם על יצירת מקומות עבודה וצמצום פערים חברתיים-כלכליים.

בין הפעילויות האחרונות שביצעה הרשות בחודשים האחרונים היה סקר צרכים וחוסרים מול כלל החברות המובילות בענפי הטכנולוגיה בישראל, שנועד לחדד את האתגרים בנושא כוח האדם בתחום ואת היקף הצורך בעובדים. כמו כן הבוקר השיקו ברשות מסלול הטבה למתן ויזות חדשנות ליזמים מחו"ל, במטרה לאפשר ליזמים זרים להקים מיזם טכנולוגי בישראל. עוד פורסם לפני מספר חודשים כי הרשות בוחנת את עמדתה לגבי הפעלת תכנית להעמדת ערבויות להלוואות לטווח ארוך הניתנות לחברות הייטק בשלבי צמיחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker