פייסבוק הודיעה: כך נילחם בחדשות המזויפות ברשת

הרשת החברתית הודיעה כי היא מקלה על דיווח על סיפורים שקריים, ומתחילה בשיתוף פעולה עם ארגוני בדיקת עובדות

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיפורים שנויים במחלוקת יופיעו במקום נמוך יותר בפיד של פייסבוק
סיפורים שנויים במחלוקת יופיעו במקום נמוך יותר בפיד של פייסבוקצילום: בלומברג

פייסבוק הודיעה ביום חמישי כי היא מתחילה להפעיל כמה כלים חדשים למניעת הפצת דיווחי חדשות שקריים ברשת החברתית.

החברה תקל על משתמשים לדווח על מאמרים שקריים בניזופיד, ותעבוד עם ארגונים כמו אתר בדיקת העובדות Snopes, רשת החדשות ABC וסוכנות הידיעות אי-פי כדי לוודא את האמינות של סיפורים. פייסבוק אמרה כי אם הארגונים הללו יזהו סיפור כמזויף, הוא יסומן כ"שנוי במחלוקת", ויהיה לינק למאמר שמסביר מדוע הוא סומן כך.

החברה הוסיפה כי סיפורים שנויים במחלוקת יופיעו במקום נמוך יותר בפיד, והוסיפה כי ברגע שסיפור יוגדר ככזה לא ניתן יהיה לקדם אותו בתשלום. החברה גם חסמה את האפשרות של ספאמרים להתחזות לאתרי חדשות רציניים.

פייסבוק ספגה ביקורת חריפה עקב הכישלון שלה בחסימת ההצפה של חדשות מזויפות לפני הבחירות בארצות הברית. הביקורת הגיעה מגורמים שונים במערכת הפוליטית, באקדמיה ובתקשורת, אך גם מתוך החברה עצמה.

הדיווחים השקריים הגיעו משלל אתרים - מפעיליהם של חלק מהם הגיעו מרוסיה וממקדוניה, וחלקם הפעילו אותם אך ורק ממניעים כספיים. במקרים אחרים הופצו סיפורים שקריים מאתרים קיצוניים, בעיקר כאלה הקשורים לשוליים של ימין האמריקאי.

אחת הפרשות שזכתה לתפוצה רחבה ברשת כמעט הסתיימה בשבוע שעבר עם נפגעים בנפש. אדם חמוש הגיע לפיצריה וירה באוויר, לאחר שרצה לבדוק בעצמו תיאוריות קונספירציה שנפוצו ברשת ולפיהן הפיצריה שימשה כיסוי לרשת סחר בילדים הקשורה להילרי קלינטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker