"קשה למצוא אנשים טובים למרות השכר גבוה; אלו מגבלות על צמיחת התעשייה"

מושב מיוחד בוועידת הדיגיטל של TheMarker הפגיש יזמים טכנולוגיים, מנהלי קרנות הון סיכון ואנשי חדשנות עם שישה סטארט-אפים מבטיחים בתחום אינטליגנציה מלאכותית, צ'טבוטים, מציאות מדומה ומדיה וטלוויזיה ■ ביחד הם דנו כיצד לכבוש את השוק

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: נבות וולק, אורי אדוני וליאור שטורפר
מימין: נבות וולק, אורי אדוני וליאור שטורפרצילום: דודו בכר

היקף ההשקעות בסטארטאפים בישראל צפוי להגיע ב-2016 לשיא של 5 מיליארד דולר, כאשר מקור הכסף מגוון מבעבר: פחות ממחצית ההשקעות מקורן בחברות ובקרנות הון סיכון, ואילו היתרה מגיעה מפמילי אופיס, משקיעים סיניים ועוד.

נתונים אלו ואחרים הוצגו בפתח מושב Start-up Show Time! בוועידת הדיגיטל של TheMarker שהפגיש בין סטארטאפים, משקיעים, יזמים ומנהלי חממות טכנולוגיה. לדברי ד"ר אסטורה מודנה, שותף מנהל בקרן הון הסיכון Terra האתגר הבולט של התעשייה הוא גיוס כוח אדם מיומן במיוחד בענפים הצומחים כגון למידה חישובית ואינטליגנציה מלאכותית: "קשה למצוא אנשים טובים, והשכר גבוה יחסית. אלו מגבלות על צמיחת התעשייה".

הדוברים באירוע שהתמקד באינטליגנציה מלאכותית, צ'טבוטים, מציאות מדומה ומדיה וטלוויזיה הצביעו על הטרנדים והמגמות לשנת 2017 שיישומם יכול לסייע בהצלחת  מיזמים טכנולוגיים. לדברי אורי אדוני, שותף מנהל בקרן הון הסיכון JVP בין המגמות בעולם המדיה נמצא המעבר מניתוח מידע היסטורי לניתוח מידע מבוסס אינטליגנציה מלאכותית בזמן אמת; מעבר ממיקוד בקהלי יעד למיקוד בפרט; מעבר ממשיכת המשתמשים אל החוויה הדיגיטלית להבאת החוויה לכל מקום בו הגולשים נמצאים תוך שאיפה לספק חוויה רב ממדית, למשל, באמצעות משקפי מציאות מדומה במקום חוויה דו ממדית; מעבר מפרסום טהור לשימוש בתוכן שיווקי ומעבר מקניית שטחי פרסום באופן ידני לקניה תוך שימוש בכלים פרוגרמטיים.

בנוסף, לדבריו המשווקים כבר לא מעוניינים לשלם עבור הקלקות או יחסי המרה ובמקום זאת ממוקדים במשך השימוש בפועל בשירות או במוצר שניתן להבטיח (LIfe time Value).  נבות וולק, מנכ"ל מיקרוסופט אקסלרטור ישראל, הצביע על כוחה של גישה כוללנית של פיתוח פתרון (FULL STACK STARTUP)  עבור סטארט-אפים כדי להגדיל את סיכויים לעשות שינוי בעולם בו הם פועלים. דוגמאות מוכרות הן חברת Uber או AirBNB ששינו באופן מקיף את תחום התחבורה או התיירות בהם הן פועלות, ולא רק הסתפקו בפיתוח אפליקציה או אתר אינטרנט.

ליאור שטורפר, מנהל תחום טכנולוגיות חדשניות באינטל הצביע על אחד התחומים המשפיעים כיום שניתן למצוא כגורם קריטי בשורה ארוכה של ענפים -  אינטליגנציה מלאכותית - שהחל משנת 2012 שיפרה דרמטית את יכולתה לספק תובנות וכלים לקבלת החלטות בזמן אמת בשורה של ענפים.

אפרת רפופורט, מנכ"ל הסטארט-אפ Bonobo.ai המספק פלטפורמה לניתוח הודעות של צ'אטבוטים המשולבים באפליקציות מסרים מידיים דוגמת המסנג'ר של פייסבוק. היא הצביעה על העלייה המהירה במספר הסטארטאפים והפתרונות בתחום ועל כך שלראשונה מספר המשתמשים באפליקציות אלו עבר את מספר המשתמשים ברשתות חברתיות: "בשנה-שנתיים הקרובות, צ'אטבוטים יהפכו להיות חלק מהחיים של כל אחד ואחת מאיתנו; נוכל להשתמש בהם כדי לשלם חשבונות, לקנות מוצרים, להתייעץ עם "אנשי מקצוע" וירטואליים,  לקבל את התוכן שמעניין אותנו ברגע שהוא מעניין אותנו ועוד. כבר לא נצטרך לחפש מידע באופן אקטיבי – המידע יגיע אלינו בדחיפה, בתזמון ובמינון הנכון. עשרות אלפי צ'אטבוטים כבר נבנו ונבנים ברגעים אלה ברחבי העולם. גם אם לרובנו תקשורת עם צ'אטבוטים נראית כמו דבר עתידי – העתיד הזה ממש מעבר לפינה".

מבין היזמים שהציגו את הסטארטאפים שלהם, שניים פועלים בתחום המדיה:  יואב טרנר הציג את ClusterTv שפיתחה מערכת פרסום מבוסס הצלחה בטלוויזיה המסורתית ויוצרת אינטראקציה בין הפרסום לצופה באמצעות המכשיר הנייד. אור אורי מ-vBrand הציג את הפלטפורמה שפיתחו המבוססת אינטליגנציה מלאכותית ומאפשרת למדוד ולהשוות השפעה של קמפיינים מבוססי חסויות בספורט באמצעות סריקת ערוצי תוכן ביניהם ערוצי טלוויזיה ורשתות חברתיות.

מיזמים נוספים עסקו במציאות מדומה, צ'טבוטים וביג דאטה:  קרן ברלר הציגה את Museloop פלטפורמה למוזיאונים להפיכת חוויית הביקור לעדכנית ומעשירה וזאת באמצעות אפליקציה מבוססת משחקים.

תומר וינשטין הציג את &STEPS המפעילה צ'טבוט לסיוע למטפלים להשיג אימפקט גבוה בשיקום באמצעות פיזיותרפיה; רן צפוני הציג את Mmuze  מפעילה רובוט-צ'ט (chatbot)המאפשר לחנויות ברשת להציע חוויית שיחה אישית למטרת חיפוש וקניית מוצרים, תוך חיבור קל לקטלוג המוצרים של החנות; ופרופ' רונן פלדמן הציג את Amenity Analytics שפיתחה פלטפורמה לכריית מידע מתוך מאגרים טקסטואליים לא מובנים, המספקת תמונה עסקית שלמה סביב או נושא או חברה ומאפשרת לקבל החלטות מושכלות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker