מי צריך טלפון ציבורי?

בעיצומה של המהפכה הסלולרית, החליטה בזק לצמצם את מספר הטלפונים הציבוריים הפרוסים ברחבי הארץ בשליש. כיום יש כ-15 אלף מכשירים כאלה בישראל. אם הדברים היו תלויים בבזק, מספר הטלפונים הציבוריים היה מצטמצם עוד יותר - עקב הכדאיות הכלכלית ההולכת ופוחתת

יובל אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל אזולאי

בעידן שבו לכל ילד יש טלפון סלולרי, והוריו מחזיקים לפחות שני מכשירים כאלה - הטלפון הציבורי הופך ללא-רלוונטי. ואולם, חברת בזק מתקשה לצמצם את מספר הטלפונים הציבוריים שהיא מפעילה בגלל תקנות של משרד התקשורת.

בעיצומה של המהפכה הסלולרית, החליטה בזק לצמצם את מספר הטלפונים הציבוריים הפרוסים ברחבי הארץ בשליש. ב-1999 בזק הפעילה יותר מ-22 אלף טלפונים כאלה, אך כיום ירד מספרם לכ-15 אלף. אם הדברים היו תלויים בבזק, מספר הטלפונים הציבוריים היה מצטמצם עוד יותר - עקב הכדאיות הכלכלית ההולכת ופוחתת.

סמנכ"ל השיווק והמכירות של בזק, רמי חזן, סירב למסור נתון ברור על הרווחים מהפעלת הטלפונים הציבוריים ופריסתם ברחבי הארץ. לדבריו, מדובר במידע עסקי שאינו מוכן לחשוף. עם זאת, הוא ציין שעמדת בזק היא "ליצור תמהיל נכון במספר הטלפונים הציבוריים ובצורכי האוכלוסייה המשתמשת בהם". חזן מודה שלדעת בזק מופעלים יותר מדי טלפונים ציבוריים - רק משום שתקנות משרד התקשורת מחייבות את החברה לעשות כך.

בין בזק למשרד התקשורת עורכים בשנים האחרונות דיונים באשר לבקשת החברה לשינוי התקנות והתאמתן לרוח הזמנים - כלומר צמצום נוסף במספר הטלפונים הציבוריים. התקנות תוקנו בפעם האחרונה ב-1985, לפני עידן הטלפון הסלולרי. על פי אותן תקנות, על בזק חלה החובה להתקין טלפונים ציבוריים, להפעילם ולתחזקם באתרים שונים שבהם נוכח הציבור. במוסד חינוך שבו לומדים 1,000-500 תלמידים חייבת בזק להפעיל טלפון ציבורי אחד. ככל שמספר התלמידים עולה, על החברה להציב עוד מכשירים, בהתאמה.

אחת הדרישות בתקנות היא להציב טלפון ציבורי בכל קילומטר של חוף ים. המטרה: להזעיק עזרה במקרה חירום כמו טביעה. אך בעידן הסלולרי קשה לדמיין שאזרח ירוץ לטלפון הציבורי הקרוב במקום להתקשר למוקד מד"א (אפשרות שלא עולה כסף) מהטלפון האישי.

טלפונים ציבוריים מחייבים בדיקות טכנאי והם חשופים למעשי ונדליזם, שמאלצים את בזק לתקנם בעלות של מאות דולרים או להחליפם בחדשים.

בבזק כועסים שבעוד הם מחויבים לשאת בעלויות תחזוקת הטלפונים הציבוריים באתרים לא-רווחיים, חברות פרטיות מפעילות טלפונים ציבוריים באמצעות מטבעות במקומות רווחיים, כמו בתי מלון.

"בזק ביקשה שנאשר לה לצמצם את מספר הטלפונים באזורים דלי ביקוש", סיפרה עו"ד הילה שמיר מהלשכה המשפטית של משרד התקשורת. משרד התקשורת ניסה להביא את הנושא לדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בסוף דצמבר אשתקד. אז עמד בראשות הוועדה ח"כ שלום שמחון (עבודה), שעמד להתמנות לשר לאיכות הסביבה. במשרד התקשורת אומרים כי בשל החלפתו "הנושא התמסמס ולא מוצה עד כה".

בבזק אומרים כי מדי שנה נמכרים כמה מיליוני כרטיסי חיוג "טלכרט" - הנמכרים לרוב בקיוסקים ובבתי הדואר. מרשות הדואר נמסר, כי בשנה אחת נמכרים כחצי מיליון כרטיסים כאלה, אם כי ניכרת ירידה בביקוש.

עם זאת, חזן טוען כי עדיין קיים קהל יעד לטלפון הציבורי - חרדים, עובדים זרים, חיילים וסטודנטים. בעבר היו הטלפונים האלה שימושיים בריכוזים של עובדים זרים - עד שאלה גילו את כרטיסי החיוג באמצעות הטלפונים הסלולריים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker