דיגיטל 2016 |

"מדורת השבט עדיין רלוונטית בישראל והיא מתקיימת היום באתרים הגדולים"

כך אמר היום עמית משיח, מנכ"ל מקאן תל אביב, בכנס הדיגיטל השנתי של TheMarker

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית משיח, מנהל מקאן
עמית משיח, מנהל מקאןצילום: דודו בכר

עמית משיח, מנכ"ל מקאן תל אביב, חושב שהמלה דיגיטל היא ארכאית. "כל הסיפור של שיווק בכלל ופרסום בפרט הוא מפגש בין מה שהיינו עושים פעם לבין טכנולוגיה. סוכנות שלא יכולה לעבוד עם טכנולוגיה לא תהיה כאן בעוד חמש שנים", אמר משיח בוועידת הדיגיטל של TheMarker.

לדברי משיח, מקאן עברה בשנה האחרונה שינוי, והיום היא מציעה ערך אחר: "מקאן מספקת הצעת ערך כוללת. אנחנו הולכים משלב של תדמית ומודעות דרך אנגייג'מנט ועד תוצאות עסקיות".

משיח מספר כי "ב-2006 מקאן נכנסה לדיגיטל ברצינות מתוך ההבנה שמי שלא יהיה שם - לא יהיה. כמו שבצה"ל הקימו את יחידת 101, הקמנו את מקאן דיגיטל כיחידה חיצונית, שאמורה להצטיין בתחום, מתוך הבנה שזה יותר קל מאשר לשנות את הארגון כולו. כעבור כמה שנים נתקלנו בעוד אתגר גדול - איך אתה מחזיר את היחידה פנימה, ומקאן מתמודדת עם זה כבר כמה שנים. היום אנחנו ארגון שפועל בכל הערוצים על מנת לספק תוצאות עסקיות.

"את המשאבים הניהוליים והתקציביים כבר מחלקים במקאן באופן שווה בין הדיגיטל לפעילות המסורתית, השנה 40% מההכנסות של הקבוצה הגיעו מהדיגיטל וקצת יותר מ-50% מכוח האדם הוא דיגיטלי".

לדברי משיח, "היום יש הרבה תחומים מקצועיים חדשים, זה נהפך עסק מורכב מהבחינה הזאת: עולמות הדאטה, התכנות, הווידיאו. אנחנו נכנסים לעידן שבו אין כמעט הבדל בין מסר להפצה יותר. הקריאייטיב והמדיה מתקרבים אחד לשני ובהדרגה נהפכים לאחד".

בעניין ההשתלטות של פייסבוק וגוגל על עולם הפרסום אמר משיח: "נכון שגוגל ופייסבוק יודעות לעשות הכל בזמן אמת, אבל יש לכל אחת מהן חולשה, והיא שהן יודעות לעשות את זה ביקום שלהם. כל רגע נכנס שחקן חדש. נדרש שותף שיווקי שיודע לשים פילטר. מה שקרה בפועל הוא שקמו המון שחקנים שטוענים שהם מומחים בתחום, זוהי אבולוציה".

עם זאת, לדבריו, בישראל יש עדיין תופעה של מדורת שבט, והיא נכונה גם לאתרים הגדולים. לטענת משיח, עוגת הפרסום היום מצטמצמת והולכת בהשוואה לעולם, והמפרסמים הגדולים כבר לא מוציאים כסף רב יחסית להכנסות שלהם. "בישראל ניתן להגיע חשיפה גבוהה, אפילו חסרת תקדים יחסית לעולם, דרך ערוץ 2, וויינט, וואלה ואולי קצת יוטיוב, כך שהאתגר מלכתחילה שמולו מתמודדים הוא קטן. יש כאן מעט אנשים על מעט ערוצים, גם אחרי מהפכת האינטרנט. בישראל יש עדיין 2–3 אתרים מרכזיים שנכנסים אליהם, עדיין ערוץ מסחרי עיקרי אחד שסובב סביב 30% רייטינג - ולדבר הזה יש משמעות לתקציב אותו אתה מוציא. בסוף מוציאים פחות כסף. מעבר לכך, לא תמיד התחרות פה בשיאה".

לשאלה איך תיראה העוגה בעוד 5 שנים ואיך תתחלק בין אינטרנט לטלוויזיה, השיב משיח: "יש לקוחות שמעדיפים לפרסם פחות בטלוויזיה ויותר באינטרנט, ולטעמי זו טעות. אין בעולם בכלל ובישראל בפרט תחליף לעוצמת הטלוויזיה. ראינו תופעה של לקוחות שרוצים קמפיין תדמיתי של 400 אלף שקל ביוטיוב וגם מאשליות אלה הם מתפקחים. אני מעריך שיחלקו את התקציב כך שבסוף ישקיעו 20%–30% בקהלים ספציפיים ואת השאר יחלקו חצי־חצי בין הטלוויזיה לדיגיטל, והעיתונות תיכחד ותלך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום