דורית סלינגר: "אנחנו בעידן האבן בתחום הביטוח - כניסת טכנולוגיה לענף היא חיובית"

לדברי הממונה על שוק ההון והביטוח באוצר, ההשלכות של כניסתן של חברות כמו למונייד לענף הביטוח חיוביות ■ "אנחנו עובדים על הקלה רגולטורית עבור כניסתם של כלים כאלה לענף"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דורית סלינגר
הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון, דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

"אני קוראת לענף הביטוח לאמץ חדשנות דיגיטלית ולהקים חממות כמו בתעשיית הפינטק. אנחנו כרגולטרים מוכנים להסיר חסמים, להקל בדרישות רגולציה ואפילו לתת הקלות בדרישות ההון של גופים המאמצים תפיסה דיגיטלית מלאה ומודלים חדשניים לניהול הסיכון הביטוחי". כך אמרה הבוקר דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, בכנס בתחום ביטוח וטכנולוגיה (Insurtech) שערכו משרד עוה״ד הרצוג פוקס נאמן, קרן ההון סיכון JVP וחברת AXA. "אני קוראת לגופים הבוחנים פעילות בתחום זה ליצור עמנו קשר, ולחברות הביטוח הקיימות לאמץ את החדשנות אל ליבם ולפתח מעבדות חדשנות וטכנולוגיה. כולנו נרוויח מכך”, ציינה.

בפתח דבריה אמרה סלינגר כי "אנחנו בעידן האבן בתחום הביטוח. וזה לא רק בישראל אלא בכל העולם. יתרה מזאת, אנחנו בפיגור מול התעשייה הפיננסית, שם אנחנו יכולים כבר שנים להעביר כספים ולקנות ניירות ערך דרך הסמארטפון. שירותים פיננסיים שונים התרחקו מעולם הביטוח, למרות העובדה שהתעשייה הזו נחשבת גם היא מסורתית. ענף הביטוח צריך לעלות על הרכבת".

לדברי סלינגר, "החוויה של הלקוח בתחום הביטוח מיושנת וארכאית. אחת הסיבות לכך היא אופי המוצרים שחברות הביטוח מוכרות, הנמכרים ל-40-30 שנה מראש — ולכן מערכות התפעול של החברות ישנות. דרוש אפיון טוב יותר של הלקוח, אבל המערכות בנויות טלאים טלאים — וחלק מהעבודה עדיין מיושם בנייר ועיפרון. אלו חברות כבדות שלא אוהבות שינויים, וכשהכל עדיין עובד הן לא רואות את הצורך בשינוי".

סלינגר, שדיברה בין היתר לקהל של יזמים המפתחים פתרונות דיגיטליים לתחום הביטוח, אמרה כי המצב כיום בעייתי, "אבל העולם משתנה — והאור נראה בקצה המנהרה. אנחנו רואים שינויים שיבואו לאוכלוסייה שנולדה לעידן הדיגיטלי. ילדים שנולדים עכשיו נולדו לתוך הסמארטפון. אנשים כאלה צריכים ביטוח דירה וביטוח רכב וצריך לתת לאוכלוסייה הזו מענה בדרך דיגיטלית. אי אפשר להמשיך לעבוד עם המודלים הישנים".

היא הוסיפה כי כרגולטור הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ישנה הבנה של החשיבות של הפן הטכנולוגי והדיגיטלי. לדבריה, מהפכת הדיגיטל בענף הביטוח תתבצע בעזרת ארבעה מאפיינים מרכזיים: מובייל, שימוש בענן, כניסה של האינטרנט של הדברים (IoT) כמו שעוני קריאה של נתונים שונים, וביג דאטה.  "פירסמנו את חזון הדיגיטציה שלנו, שמתווה את הדרך, מאפשר לעבוד בענן ומאפשר לעבוד עם מייל וסמס. זה דבר בסיסי כל כך, שלא קיים בכל החברות", הסבירה סלינגר.

"כשאנחנו מסתכלים על המגמה העולמית, אנחנו רואים סטארט־אפים כמו למונייד ואוסקר, שמה שמיוחד בהם הוא שהם מגדירים את עצמם כחברות טכנולוגיה, ואנחנו חושבים שההשלכות של כניסתן לענף חיובית", הוסיפה סלינגר. "כמו כן, אנחנו רואים השקעות בחברות טכנולוגיה וגם ענקיות כמו גוגל שמשקיעות בתחום הביטוח. אנחנו עובדים על הקלה רגולטורית עבור כניסתם של כלים כאלה לענף".

בהמשך דיבר ד"ר נמרוד קוזלובסקי, שותף בקרן JVP והרצוג פוקס נאמן, וציין כי "החדשנות האמיתית תבוא מחברות הביטוח עצמן. אני לא צופה שיבוא סטרטאפ מבחוץ, שיהפוך לשחקן גדול, כיוון שזה תחום מאוד כבד מבחינה רגולטורית. הסטרטאפים המתחרים הם אלה שיגרמו לחברות הביטוח עצמן לרצות להשתנות. אנו צפויים לראות בעתיד את הרגולטור מעודד מאוד את הסטרטאפים כדי לגרום לחברות הביטוח להתייעל”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker