סערת גולן טלקום: האם הלקוחות צריכים לדאוג - ומה יקרה למחירים

במקרה שחברת הסלולר אכן תחליף ידיים ייאלץ הבעלים החדש להעלות את דמי המנוי החודשיים כדי לעמוד בעלויות הרכישה והתפעול. המהלך צפוי להשפיע על הענף כולו

אמיתי זיו

לקוחות גולן טלקום לא צריכים לחשוש לגורל החברה — ולגורלם — בעתיד הקרוב. ככל הנראה, תישמר הרציפות התפעולית של גולן וכולם יקבלו שירות, גם אם החברה תפורק או תעבור ידיים. כבר לפני כשנה החל מנכ"ל החברה מיכאל גולן להישמע איומים על פירוק אפשרי, וכל חברות הסלולר המתחרות נערכו לקליטה מהירה של מאות אלפי לקוחות החברה. עם זאת, המחירים בשוק הסלולר כולו צפויים לעלות.

מסקנה זו עולה מחשבון פשוט יחסית: אם נניח שגולן תימכר ב–350 מיליון שקל, ונחלק את הסכום הזה לשבע שנים (החזר השקעה שמשקיע סביר ירצה לראות) — נקבל 50 מיליון שקל בשנה. מי שירכוש את גולן יצטרך גם לשלם לסלקום כ–220 מיליון שקל בשנה על השקעות ותפעול הרשת המשותפת. בסך הכל מדובר בהוצאות של 270 מיליון שקל — וזאת לפני השקל הראשון שיוצא על משכורות, משרדים, פרסום, וכל הכרוך בהפעלת חברה המונה כ–150 עובדים.

מיכאל גולן
מיכאל גולןצילום: אייל טואג

איך מחזירים השקעה כזאת? לגולן יש כ–800 אלף לקוחות. אם נכונה ההנחה שלפיה ההוצאות של מי שירכוש את גולן יסתכמו ב–270 מיליון שקל, כל לקוח יצטרך לשלם 28 שקל בחודש, לפני מע"מ, כדי שהרוכש יצליח להגיע לאיזון. תוספת המע"מ תעלה את המחיר שישלם לקוח של גולן ל–33 שק בחודש. ואולם מאחר שגולן צריכה לשלם על חשמל, דמי שכירות, משכורות, רכישת כרטיסי סים, מערכות IT, הוצאות פרסום ועוד שורה ארוכה של הוצאות — המחיר הכלכלי חייב להיות גבוה יותר. אז איך בעצם גולן מוכרת כבר כעת חבילה ב–29 שקל בחודש, כולל מע"מ? בקלות: החברה לא משלמת את כל חובותיה, ולכן המחיר שלה אינו מבוסס על מחיר כלכלי אמיתי.

אם גולן תירכש, הרוכש יהיה חייב להעלות במהרה את מחירי החבילות של החברה רק כדי להיות באזור הירוק. עליית המחירים אמנם לא תהיה חדה, אך היא תשפיע על כל השוק. ההכנסה הממוצעת למנוי תתחיל לזחול כלפי מעלה בהדרגה. אם גולן טלקום תפורק, קל וחומר שהמחירים יטפסו, שכן ייעלם מהשוק השחקן שהוגדר מחולל התחרות, וכל המתחרות ירגישו בנוח להעלות בהדרגה מחירים.

לעומת זאת, מצב השוק כעת הוא תחרותי בהרבה מאשר בעידן שלוש החברות של לפני 2012. יש בשוק ארבע חברות בעלות תשתית (כולל HOT מובייל), עם חמישית שצפויה להיכנס בכל מקרה — אקספון. יש בשוק מפעילות סלולר וירטואליות ויש מודעות צרכנים גבוהה יותר. לכן, עליית המחירים בשוק צפויה להיות מתונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker