אלירן רובין
אלירן רובין

חברת המעבדים הגרפיים אנבידיה (Nvidia) פתחה לפני כמה שבועות מרכז פיתוח בישראל. כיום פועל המרכז ממשרדים זמניים בתל אביב ומעסיק כ–12 עובדים, אך ל–TheMarker נודע כי בכוונת החברה לגייס עשרות עובדים נוספים, בעיקר בתחום הבינה המלאכותית עם דגש על למידה עמוקה (Deep Learning).

חלק מהפיתוח בישראל יתמקד בתחום התשתיות לרכבים אוטונומיים. מי שינהל את הפעילות בישראל הוא אבי שפירא, מי שבעבר מכר את חברת גרפיק רמדי (Graphic Remedy), עם שותפו יקי טבקה, בכ–5 מיליון דולר לענקית השבבים AMD, שפתחה בעקבות הרכישה מרכז פיתוח בישראל. אנבידיה נסחרת בשווי שוק של 50 מיליארד דולר.

לפני כשנה פוטרו עובדי AMD וחלקם יהוו את הגרעין של מרכז הפיתוח של נבידיה, שנפתח כעת. ביום חמישי האחרון ערכה החברה כנס שבו הודיעה על תחילת פעילותה בישראל. במקביל ערכה תחרות סטארט־אפים, שבבסיס הטכנולוגיה שלהם פועלים מודלים חישוביים של למידה עמוקה וראייה ממוחשבת. בין הזוכות בכנס היתה חברת זברה מדיקל, שפיתחה אלגורתמים לאוטומציה של בדיקות דימות, וקיבלה פרס על חדשנות חברתית.

זוכה נוספת היא חברת Deep Instinct, שמפתחת מוצר סייבר מבוסס למידה עמוקה. בבלוג החברה נכתב: "פתחנו משרדים בלב פעילות ההיי־טק הישראלית, וכן בעיר לונד שבשוודיה. אנחנו נרגשים להגיע לשתי ערים עתירות טכנולוגיה אלו, ומצפים לבנות מרכזי עיצוב כדי להאיץ את התקדמות המחשוב בתחומי הבינה המלאכותית, ראייה ממוחשבת ומחשוב עתיר ביצועים.

“בישראל יש כ–5,000 סטארט־אפים, והיא מושכת פי 2 יותר כספי הון־סיכון לאדם מאשר בארה"ב. תעשיית הסטארט־אפים הישראלית, יחד עם האוניברסיטאות הטובות באזור הן הסיבות המרכזיות לפתיחת המשרד הראשון שלנו בישראל".

נבידיה, שנוסדה ב–1993, ביססה את פעילותה סביב ייצור של יחידות עיבוד גרפיות — GPU, וכרטיסי מסך. בשנים האחרונות גובר העניין בנבידיה בשל השימוש במעבדים הגרפיים לצורך חישובים כבדים בתחומי הבינה המלאכותית ורשתות נוירונים מלאכותיות — מודלים מתמטיים שנכנסים יותר ויותר לשימוש. מעבדים גרפיים (GPU) מסוגלים לעבד מידע במקביל במספר ערוצים, כביכול בדומה למוח, בשונה ממעבדים רגילים (CPU), שעובדים באופן רציף. לכן נכנסה באחרונה Nvidia לשיתוף פעולה עם חברת טסלה לצורך עיבוד נתונים במכונית עם יכולות אוטונומיות. גם מניית החברה הציגה קפיצה משמעותית של 200% בשנה האחרונה — ממחיר של 30 דולר ל–90 דולר למניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker