שנאה, כעס, נקמה: מייסד ווייז על היזמים שמשנים את השוק

"מי שמשנה שווקים הם בדרך כלל שחקנים חדשים, סטארט-אפיסטים שבאים לשוק שבו אין להם פוזיציה ואין להם מה להפסיד" ■ "ישראל הופכת להיות חממה משמעותית לתחום הרכב האוטונומי"

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי לוין, מייסד ווייז
רותי לוי
רותי לוי

סיפור שסיפר מייסד וייז, אורי לוין, בוועידת TheMarker לכלכלה וחברה בבאר שבע, ממחיש עד כמה חדרה לחיינו הטכנולוגיה שפיתחה החברה ושינתה אותם לבלי היכר: "הבן שלי, בן 18, התחיל לנהוג", סיפר לוין. "לפני חצי שנה ביקשתי ממנו שיקפיץ אותי לשדה התעופה. הוא אמר לי שהוא לא יכול, כי הטלפון שלו מקולקל — והוא לא יידע איך להגיע. אמרתי לו: 'מה הבעיה? אני אשב לידך באוטו ואסביר לך'. אז הבן שלי ענה: 'ואיך אחזור?'"

נדמה שווייז עונה היטב על ההגדרה של המונח "דיסרפשן" (disruption) שעליו ביקש לוין לדבר אתמול — כלומר, טכנולוגיה משבשת, כזו שמשנה את כללי המשחק ואת השוק. לוין מאמין כי הסטארט־אפים שבהם הוא שותף — יוצרים דיסרפשן.

הסטארט-אפ פיקס (Feex) מסייע למשתמשים להבין כמה אנחנו משלמים בדמי ניהול – "אנחנו חושבים שאחוז אחד זה לא הרבה, אבל אחוז אחד לאורך שנים מגיע לסכום משמעותי", מסביר לוין.

הסטארט-אפ אנג'י (engie), מטפל בתסכול של ההליכה למוסך, "אם אקח את הרכב שלי למוסך כל מה שהם יאמרו אני אסכים, ואני ארגיש אדיוט כי אני לא מבין בזה", אומר לוין. "אז אם יאמרו לי שאני צריך להחליף את הקרבורטור (מאייד) ברכב שלי אני אומר להם תחליפו, אבל ברכב שלי אין קרבורטור. מה שאנג'י עושה זה מספקת רכיב שמתחבר למחשב של הרכב ומספק לכם את הדיאגנוסטיקה אומרת מה לא בסדר ומבקשת הצעות מחיר מהמוסכים בסביבה – באופן לא מפתיע עד היום אין לנו את היכולת לקבל הצעות מחיר או לעשות השוואת מחירים בשוק הזה, מה שמסתבר שהפערים הם בין 30%-40% בין המוסכים השונים אז ברגע שאנחנו נותנים את הכוח למשתמשים אנחנו מקבלים תוצאות.

שני סטארט-אפים אחרים שלוין מזכיר הם מה שהוא מכנה "שוק משני", שוק שיוצר ערך באמצעות ניצול משאבים שאינם בשימוש. רומר (Roomer), למשל, הוא שוק משני להזמנות חדרי מלון שנרכשו ללא אפשרות ביטול והחזר כספי (Non-refundable). אדם שמבטל נסיעה ונתקע עם חדר שאין לו מה לעשות בו, יכול למכור אותו דרך רומר לאדם אחר ולצמצם את ההפסד. "עבור רוב המלונות בעולם", מציין לוין, "30% מהכנסות הן של שירותים נלווים כמו שתיה ואוכל - הם מעדיפים שיהיה אדם במלון שייצר את ההכנסות האלה מאשר חדר ריק, גם אם יש מישהו שכבר שילם עליו". 

לבסוף, זיק (Zeek) הוא שוק משני לשוברי החלפה ומתנה של חנויות. לפי הערכות, 30% מזיכויי החנויות לא מנוצלים – אבדן שמוערך ב-100 מיליארד דולר לשנה, זיק מספקת לצרכנים פלטפורמת מכירה ורכישה של הזיכויים האלה. 

זול וטוב יכול לשנות את השוק - מי שמנסה לבנות מוצר מושלם יפספס

לוין, השותף גם בסטארט-אפים FairFly, FairSale, ו- Moovit הסביר מהם הפרמטרים שצריכים להנחות יזמים, לדעתו: "כאשר אנחנו חושבים על פתרונות גדולים אנחנו חושבים על איך השוק ישתנה אם נצליח  - מי יעלם מהשוק? דיסרפשן היא לא שאלה של טכנולוגיה אלא של שינוי שיווי המשקל בשוק, אז הרבה מאד פעמים זה יהיה בזכות מוצר חדש והרבה מאד פעמים זה יהיה בגלל מחיר חדש.

לדבריו, "דיסרפשין מתאים לשווקים לא כל כך משוכללים, שהידע לא זורם בהם, כאשר הספקים יודעים הרבה אבל הצרכנים לא יודעים הרבה. כתוצאה מכך, שיווי המשקל נמצא במקום מסוים. אם נספק לצרכנים את הידע — נשנה אותו. "השווקים שמתחננים לשינוי הם כאלה שיש בהם מתווכים, כל שוק שבו יש פער גדול בין המחיר לבין הערך — שוק שבו אנחנו לא יודעים כמה אנחנו משלמים או על מה אנחנו משלמים.

"מי שמשנה שווקים הם בדרך כלל שחקנים חדשים, סטארט־אפיסטים שבאים לשוק שבו אין להם פוזיציה ואין להם מה להפסיד. המניע שלהם יכול להיות תשוקה גדולה או שנאה וכעס, נקמה — זה מה שמוביל יזמים למהלכים דרמטיים. לשחקנים הקיימים יש יותר מדי מה להפסיד והם לא יובילו את השינוי.

"כשוויז קמה היו הרבה מאד שחקני ניווט בעולם שבנו אפליקציות ומכשירים – וחלקם נעלמו ככל שוויז כבשה יותר נתחים מהשוק. וייז היה פתרון בחינם ומספיק טוב (good enough), הגרסה הראשונה של וויז הייתה על נוקיה פון ב-2009, היום אין יותר נוקיה פון. המסר המשמעותי הוא שמוצר זול ו'מספיק טוב', יכול לשנות את השוק, אם אתם בונים עכשיו מוצר חדש ומנסים לבנות משהו מושלם - אתם תפסידו לזה שיכנס קודם עם מוצר 'מספיק טוב'", אמר לוין.

"הטכנולוגיה של המכוניות האוטונומיות כבר מוכנה - הבעיה זה האנשים"

אחת המהפכות המשמעותיות ביותר בעשור הקרוב לדבריו היא של שוק הרכב. "לפני מאה שנה המכונית הכי נמכרת בארה"ב הייתה פורד, בצבע שחור ונסעה כ-16 מייל לגלון", אמר לוין. "בשנה שעברה המכונית הכי נמכרת בארה"ב הייתה פורד, בצבע שחור ונסעה כ-17 מייל לגלון (Truck F150)  - כלום לא קרא במאה שנה, נוספה מעט אלקטרוניקה והמכוניות גדלו אבל שום דבר דרמטי אך השינוי של המכוניות האוטונומיות הוא כזה.

"אחד הדברים המעניינים הוא שהטכנולוגיה כבר מוכנה – היא נמצאת שם – הבעיה זה האנשים. חשבו לרגע על כביש צר שרוחבו 2 מטר בין קירות ורוחב המכונית הוא 1.90 מטר – זה מפחיד לנסוע במקום הזה. האוטו האוטונומי עם החיישנים שיש לו אין לו בעיה לנסוע גם 200 קמ"ש בתנאים האלה, אבל אתם צריכים לשבת בפנים וזה מפחיד".

לדבריו, "ישראל הופכת להיות חממה מאד משמעותית בתחום הזה – חברות כמו GM,  Diamler, Audi ופולקסווגן נכנסות להשקעות בארץ – חלקן במרכזי פיתוח חלקן בהשקעות בחברות קיימות וזה הולך להיות בעיני התחום הכי דרמטי ומשמעותי בזמן הקרוב".

תגובות