קוד פתוח: רפואה

הדרך לרפואה נגישה יותר יכולה לעבור דרך קהילת המפתחים העצמאיים

אמיר אבני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצירת מכשיר לאקטרוני
צילום: בלומברג
אמיר אבני

במארס השנה פנה אלי אב לילד עם בעיות התפתחותיות. הוא הגיע אלי לאחר שנחשף וביקש את עזרתי. הסתבר שבנו, בן השנתיים באותו הזמן, עדיין לא מצליח לזחול. הבעיה כנראה נעוצה בקשר בין המוח לתנועות המוטוריות, כאשר המוח איננו קולט את הקשר בין תנועות מוטוריות של הידיים לבין התוצאה שלהן - התקדמות הגוף בזחילה. ההורים ניסו מספר גישות לטיפול בבעיה, אשר לטענתם לא עזרו. הם הבינו שהם צריכים לעבוד על נתינת חיזוקים חיוביים למוח, כך שהילד יבין את הקשר בין תנועות הידיים והתקדמות הגוף.

במקביל חשב האבא, בעידוד הפיזיותרפיסטית, על פיתוח מכשיר המחובר לילד, שמגיב לתנועת הידיים שלו וכתוצאה מקדם אותו קדימה. הוא חיפש מספר חברות ופקולטות באוניברסיטאות שיבנו לו  מכשיר כזה, אך כולם נתנו תג מחיר מאוד גבוה, לא בטווח ההוצאות של בן אדם ממוצע (כמיליון דולר), ובנוסף זמן פיתוח ארוך מאוד  - עד כשנה. מעבר לעובדה שלא היה באפשרותם להוציא סכום כזה, הזמן היה העניין האקוטי יותר. ניתוח מקרים דומים הראו שאם הילד לא מתקדם עד גיל 3 הסבירות לנזק בלתי הפיך גדלה מאוד.

האב החליט לנסות לפתח מכשיר כזה תוך חודש-חודשיים בכל דרך שהיא, וזהו השלב בו הוא הגיע אלי. היססתי מאוד מאחר והפרוייקטים שאני בונה רובם בגדר תחביב ואין לי יכולת לקחת אחריות שמכשיר כזה יעבוד וחלילה מכך, שלא יזיק. בכל זאת, העמקתי בנושא יחד עם חברי ולבסוף לא ניתן היה להתעלם מחשיבות המטרה והסכמנו לעשות זאת תוך שימוש באמצעי הבטיחות המוכרים שלנו. האב מצידו הסכים לקחת על עצמו את הסיכון, משום שנראה שבכל זאת הסיכוי שמכשיר כזה יעזור לבנו היה כדאי אל מול הסיכונים. אני בטוח שכל הורה היה חושב שמהלך זה הכרחי, אך כנראה מעטים ההורים אשר היו אוזרים את האומץ להסכים  ולממש אותו.

בנינו את המכשיר בהתנדבות והאב נשא בעלויות החלקים שעלו פחות מ-500 דולר, בהם סקייטבורד רובוטי וחיישנים אלחוטיים. כעבור חודשיים המכשיר היה מוכן וניתן לראותו בפעולה בסרטון הבא:

בחודש ספטמבר נפגשנו שוב וראיתי שבנו כבר זוחל מעט. לא האבא ולא הפיזיותרפיסטית יכלו לשים אצבע על מה מהטיפולים שהילד קיבל עזרו הכי הרבה להתקדמותו. אך המחשבה שהמכשיר שלנו תרם את חלקו כבר הביאה לתובנה שנעשה פה מעשה נכון והיה שווה לקחת את הסיכון.

בעשורים האחרונים היתה התקדמות עזה בפיתוח ציוד רפואי. יחד עם זאת, תעשיית הmedical devices-, שישראל היא מהמובילות  בתחום, נתונה לרגולציה קפדנית, דורשת השקעת עתק ושנים רבות בכדי להבשיל את המוצר לשימוש המטופלים. בשל כך חולים הסובלים ממצבים רפואיים נדירים מדי ולא כדאיים כלכלית, או דורשים פתרון מאוד מהיר, לא זוכים למענה.

האם התנופה ב (Makers) – אותם טכנולוגים המפתחים המצאות בביתם, ההאקתונים והקודים הפתוחים לצד רכיבי חומרה שהולכים ונהיים זולים יותר יכולים לשנות את תמונת המצב ולספק פתרונות מהירים וזולים לבעיות רפואיות שלא זכו עד כה למענה?

בעקבות מקרה זה התחדדה אצלי התובנה, שייתכן ויש מקום בעולמנו לפיתוח מכשירים רפואיים בקוד פתוח, כאלו שהקהילה מקדמת. מכשירים אלו כנראה לא יקבלו אישור מה FDA ורוב הסיכויים שאנשי מקצוע לעולם לא ימליצו עליהם, אבל כל הנתונים עליהם אלה יהיו נגישים לכולם, כל אחד בעל ידע טכני או רפואי יוכל לבנות אותם ואף לשפר אותם, וכך ננצל את חוכמת ההמונים בכדי לעזור אחד לשני ואולי אפילו להאיץ בחברות גדולות להרים את הכפפה.

כפי שניתן לראות בסרטון הוידאו, בניגוד למאמץ של חברות להסתיר את הפטנטים שלהן, אנו תיעדנו כל פרט בתהליך, לא הסתרנו שום תכנון, עיצוב או קוד שנעשה בפרויקט הזה, כך שכל אדם יכול להוריד את הקוד ולבנות את המכשיר בעצמו. יתרה מכך, אני והצוות שלי מקווים כי עוד אנשים יצטרפו לפרויקט ולמאמץ לסייע לילדים נוספים.

כך נוכל להגיע למצב שבו מכשירים רפואיים אשר לא יהיו רווחיים מספיק לחברות עדיין יוכלו להיות נגישים לאנשים שזקוקים להם. אפילו במידה שקיימים מכשירים מקצועיים מסוג מסוים, עדיין תהיה אופציה זולה יותר בסדר גודל שיותיר אותה זמינה עבור אנשים קשי יום שאינם יכולים להרשות לעצמם מכשירים יקרים אלה.

כאשר בארה"ב ובמדינות אחרות בעולם, מקיימים דיונים סוערים על , זהו אולי הזמן להסתכל על הדברים קצת אחרת בתקווה שעוד מהנדסים, מדענים, רופאים, מעצבים ואנשים יצירתיים אחרים ירצו להיות חלוצים בתנועה זו.

הכותב הוא מהנדס בכיר בחברת היי-טק ומייקר בעל הבלוג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker