אחרי הכישלון במכרז החממות: פיטנגו, קוואלקום ואוניברסיטת ת"א מקימות קרן של 20 מיליון דולר

קונסורציום של שבע חברות מקים קרן להשקעות בתחום ה-IoT ■ כפי הנראה, מדובר בגלגול של שותפות שנוסדה לקראת מכרז החממות של המדען הראשי, אך לא קיבלה את הזיכיון

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס אינטרנט בדבלין, אירלנד
כנס אינטרנט בדבליןצילום: בלומברג

קונסורציום של מספר חברות מובילות חובר כדי להקים קרן השקעות חדשה לסטארט-אפים ישראלים בתחום "האינטרנט של הדברים" (IoT). הקרן, שגודלה כ-20 מיליון דולר, תנוהל על ידי ערן וגנר ונגה קפ ונקראת איי3 (i3 Equity Partners). וגנר היה עד כה שותף בקרן ג'ימיני, שהגיעה לסוף דרכה והפסיקה לגייס קרנות חדשות לפני כשנתיים. בארבע השנים האחרונות הוא מארגן את הכנס IoT Israel. קפ הייתה בעברה מנהלת השקעות ההון סיכון בקבוצת BRM של האחים ברקת. 

השותפות מורכבת משבע חברות: קרן ההון סיכון פינטגו, זרועות ההשקעה של מיקרוסופט, ג'נרל אלקטריק וקוואלקום, ענקית הרכב ההודית טאטא, קבוצת האחזקות הסינית HNA ורמות, חברת מסחור הידע של אוניברסיטת תל אביב. 

ערו וגנר
ערן וגנר

כפי הנראה, הקרן היא גלגול של שותפות מצומצמת יותר עם אסטרטגית השקעות זהה, שנוסדה בשנה שעברה לקראת מכרז החממות הטכנולוגיות של המדען הראשי. לאחר שהקבוצה המקורית לא הצליחה לזכות בזיכיון לחממה, היא צירפה אליה משקיעים נוספים להקמת הקרן החדשה. 

לפי המודל המתוכנן, איי3 תשקיע בשלבים מוקדמים (פרה-סיד וסיד) בחברות סטארט-אפ בתחום ה-IoT, ובשלב השני החברות עשויות לקבל תמיכה מכל אחת מהחברות השותפות. הקרן תשקיע עד מיליון דולר לסטארט-אפ, ותספק ליזמים סביבת עבודה ומעבדות בתחומי אוניברסיטת תל אביב, לצד סיוע מקצועי בפיתוח עסקי, שיווק וגיוס עובדים.

נגה קפ
נגה קפ

"האינטרנט של הדברים", הוא אחד מהטרנדים הטכנולוגיים החמים בעולם בשנים האחרונות. הכוונה היא לחיבור לאינטרנט של עצמים או מוצרים שנמצאים בסביבה הבייתית והתעשייתית. חיבור של המכשירים לרשת מאפשר לאסוף מידע באופן שוטף על תפעולם, ולקבל תמונת מצב עדכנית על השירות שנותן המכשיר. למשל, לדעת האם המקרר ריק, או לשלוח פקודה להתחיל לחמם את הבית. שימוש תעשייתי עשוי להיות מעקב אחר מדפי הסופרמרקט ושליחת עדכונים כמו מצב המלאים, ואורך חיי המדף של המוצר.

לפי חברת המחקר CB insights סך ההשקעות בסטארט-אפים בתחום ברחבי העולם בשלושת הרבעונים הראשונים של 2016 הגיעה ל-2.8 מיליארד דולר ב-394 עסקות. ב- 2015 הגיעו סך ההשקעות ל-3.5 מיליארד דולר ב-549 עסקות, פי שניים וחצי לעומת 2012. כ-2% מההשקעות זרמו לסטארט-אפים ישראלים – היתר נחלקו לארה"ב (75%), קנדה (4%), בריטניה (3%), גרמניה (2%) ואחר (14%).  

את דירוג המשקיעות הפעילות ביותר בתחום, לפי CB insights, מובילות אינטל קפיטל, ג'נרל אלקטריק ונצ'רס, אנדרסן הורוביץ, קוואלקום ונצ'רס, New Enterprise Associates וקרן ההשקעות של וינוד קושלה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker