"מניעים חשוכים וגזעניים": ההסתבכות של HOT

בקשה לתביעה ייצוגית בסך 10 מיליון שקל נגד HOT: לא מחברת יישובים ערביים לתשתית תקשורת

אמיתי זיו
"במרחק מאות מטרים מהעיר רהט יש שני ישוביים יהודים - להבים ועומר - שאליהם דווקא HOT כן מגיעה"צילום: אליהו הרשקוביץ

חברת HOT מסתבכת בתביעה ייצוגית על רקע גזעני. החברה הודיעה היום לבורסה כי הוגשה נגדה תביעה ובקשה להכיר בה כייצוגית בעקבות אי פרישה של תשתית תקשורת ביישובים ערביים.

על פי תנאי הרישיון שלה, חייבת HOT לפרוש תשתית לכל יישוב חוקי בישראל - במיוחד אחרי החלטת משרד התקשורת מ-2014. HOT אמורה היתה לפרוש את התשתית שלה ב-61 יישובים חדשים בישראל עד נובמבר 2016 אך בפועל לא עשתה זאת אפילו ביישוב אחד - על מנת כדי לחסוך בהוצאות. לכן היא מפרה באופן חמור את של תנאי הרישיון שלה.

המקרה דומה מאוד לפירוק האנטנות של גולן טלקום, בניגוד לתנאי הרישיון שלה. בשני המקרים משרד התקשורת העלים עין מההפרה (במקרה של גולן זה הגיע לשולחן מבקר המדינה) עד כדי כך שנאלץ לנקוט בצעדים משפטיים: בפרשיית גולן הוגשה תביעה מצד פרטנר וכעת מצד אזרחים נפגעים. התביעה הוגשה על ידי עורך הדין אסף פינק בשם שני יישובים ערבים: רהט וערערה.

חברת הכבלים מסרה בהודעתה לבורסה כי "המבקשים מבקשים מבית המשפט, בין היתר, ליתן צו עשה המורה למשיבות להקים ולהפעיל רשת בזק ציבורית בכל הארץ ולתת באמצעותה שירותי בזק ושירותי טלויזיה רב-ערוצית לכלל הציבור וכן, להורות על פיצוי חברי הקבוצה בגין הנזק שנגרם להם. המבקשים מעמידים את תביעתם האישית בסך של 10.2 מיליון שקל". עו"ד פינק מעריך שכל משק בית ש-HOT אינה פורשת בו תשתית חייב בהוצאות תקשורת גבוהות ב-150-100 שקל לעומת משק בית שמחובר לתשתית של חבר הכבלים.

ערערהצילום: אייל טואג

התביעה נשענת הן על הבסיס הצרכני והן על חוק איסור אפליה. "במרחק מאות מטרים מהעיר רהט יש שני ישוביים יהודים - להבים ועומר - שאליהם דווקא HOT כן מגיעה", טוען עו"ד פינק.  "לא ייתכן שבשלהי 2016, יותר מ-10 שנים אחרי שמרבית התשתית של HOT פרושה, היא תמשיך לקבל הקלות בפרישת התשתית שלה. אוכלוסייה של מאות אלפי אזרחי מדינת ישראל הערבים, אשר חדשות לבקרים שומעים מהם כי מצפים מהם להיות אזרחי המדינה בחובותיה וזכויותיה - לא יהיו מחוברים לתשתית של HOT.

"רשימת היישובים שהוועדה קבעה להם תאריך פרישה עד נובמבר הקרוב כוללת מאות אלפי אזרחים ערבים ש-HOT מתחמקת מחובתה לפרוש את התשתית עקב מניעים חשוכים וגזעניים. אם הרגולטור לא מסוגל לאכוף את הדין אז התובעים הייצוגים יביאו לאכיפתו וידרשו פיתצוי על אי הפרישה עד כה", טוען פינק, ששיגר מכתב בנושא לשר התקשורת בנימין נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והממונה על הרשות להגנת הצרכן עו"ד תמר פינקוס.

נושא הפרישה האוניברסאלית הוא תפוח אדמה לוהט שמנכ"ל משרד התקשורת גילגל לפתחו של השר צחי הנגבי, האמון על תחום בזק ו-HOT. פילבר מנסה להפוך מסקנה קודמת של משרד התקשורת ולפטור את HOT מפרישה ליישובי בפריפריה, ובראשם יישובים ערבים. עוד מתנגדים להקלות שפילבר מציע ל-HOT הם תושבי 170 קיבוצים ותושבי הערבה התיכונה.

הביקורת כלפי תוכנית פילבר החדשה לעניין הפרישה של HOT היא גם בהיבט התהליכי: המשרד פירסם שימוע ציבורי קצר מועד אך לא העמיד לרשות הציבור את המסמכים הנלווים הדרושים עד הרגע בו נחתמה המלצה ונשלחה לשר. עד היום לא פירסם המשרד את העבודה הכלכלית בנושא תוכנית ההקלות ולא את חובות הפרישה החדשות של HOT, אך שתושבים ביישובי פריפריה לא יכולים לדעת מתי, אם בכלל, ייהנו משתי תשתיות תקשורת כמו תושבי גוש דן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker