DLD TLV

"השווייצים צריכים ללמוד מהיזמים הישראלים איך לקחת סיכונים"

סברינה כהן-דומני, ראש המשלחת השווייצית לאירועי DLD בתל אביב: "יש בשווייץ המון יזמים - אבל הם מעדיפים להיצמד לנישה צרה, בלי לחולל שינויים קיצוניים מדי" ■ באחרונה נרכש הסטארט-אפ הישראלי מיקאן על ידי טאמדיה, קבוצת המדיה הגדולה בשווייץ

אליחי וידל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כשחושבים על שווייץ, היי־טק הוא לא האסוציאציה הראשונה שעולה בראש. קודם חושבים על בנקאות, שוקולד, פרות רועות באחו, אולרים ומדיניות נייטרלית - מדינה שלא לוקחת סיכונים, ההיפך הגמור מהיי־טק. לכן זו היתה הפתעה גדולה לגלות בין דוכני המשלחות השונות שפקדו את כנס DLD שהתקיים השבוע בתל אביב, גם עמדה מכובדת של היי־טקיסטים שווייציים.

35 יזמים, אנשי חדשנות, תעשייה ועיתונאים שווייצים הסתובבו ביומיים האחרונים במתחם התחנה בתל אביב, בניסיון לקדם את תעשיית ההיי־טק של מדינתם ואת הקשר עם התעשייה הישראלית.

מבקרי פסטיבל DLD לחדשנות בתל אביב, אתמול
מבקרי פסטיבל DLD לחדשנות בתל אביב, אתמולצילום: ניר קידר

בראש המשלחת עומדת סברינה כהן־דומני, יהודייה שווייצית שהציבה לעצמה שתי מטרות בביקור הנוכחי בישראל. הראשונה, לדבריה, היא האג'נדה האישית הציונית שלה - להביא לישראל כמה שיותר שווייצים שיוכלו לשמש כשגרירים למען ישראל אחרי שיחזרו למולדתם. "הבורות שיש לשווייצים בנוגע לכל מה שקורה בישראל היא איומה", אומרת כהן־דומני, "ולכן כל אדם שיכול לסלק את הדעות הקדומות על מה שקורה כאן הוא חשוב, כי הוא יספר לאנשים שמסביבו והם יעבירו את זה הלאה".

המוטיבציה השנייה של כהן־דומני היא מקצועית לחלוטין. "יש בשווייץ המון יזמים. הבעיה העיקרית עם היזמות השווייצית היא העובדה שרובם מעדיפים להיצמד אליהם ולהתבסס בנישה הצרה שלהם. בניגוד ליזמים הישראלים, הם מעדיפים לא לחולל שינויים קיצוניים מדי - וחבל, כי יש בשווייץ המון חברות רב־לאומיות שמביאות איתן את רישומי הפטנטים והקניין הרוחני שלהן. יש בשווייץ גם המון כסף, אבל זה 'כסף טיפש' - כי המשקיעים לא יודעים ולא מוכנים לקחת סיכונים. יש להם מה ללמוד מהישראלים בעניין הזה".

אחת העסקות הטריות בין סטארט־אפ ישראלי לחברה שווייצית היא רכישת מיקאן, מפתחת הצ'אטבוטים הישראלית, על ידי טאמדיה, קבוצת המדיה הגדולה בשווייץ. טאמדיה, המדפיסה עיתונים ומפעילה אתרי חדשות ותוכן וכן לוחות מודעות, היא הבעלים של Doodle, כלי ניהול היומן וקביעת פגישות הנחשב אחד מעשרת האתרים הפופולריים בשווייץ. טאמדיה רכשה את טכנולוגיית הצ'אטבוטים שפיתחו במיקאן, כדי להטמיע אותה בתוך דודל.

כהן־דומני נמצאת על הקו בין ישראל לשווייץ כבר שנים לא מעטות, בניסיון לשלב את ישראל בפרויקט נומאדס שבראשו היא עומדת - מוסד חינוכי ששם לו למטרה את קידום ההכשרות המקצועיות לטובת חברות ההיי־טק.

סברינה כהן
סברינה כהן

בבסיס הקרן עומד הרעיון שלפיו חברות מסחריות משתתפות בכל שלבי ההכשרה המקצועית של מהנדסים, מתכנתים ויזמים בכלל. על פי הדגם של נומאדס שמוטמע במערכת החינוך השווייצית, החברות הטכנולוגיות הגדולות מסייעות בהכשרה המקצועית כבר בבתי הספר. כהן דומני נפגשה כבר עם כמה שרי חינוך, ובאחרונה נפגשה גם עם השר נפתלי בנט.

"אני לא חושבת שמדינות צריכות 'להעתיק' אחת מהשנייה. מה שצריך לעשות זה לעבוד על שיתופי פעולה ולנצל את היתרון היחסי של כל מדינה. אני מנסה לגרום לשווייצים ללמוד מהחוצפה והתעוזה הישראלית ולקחת סיכונים - וללמד את הישראלים להפנים שיטות חינוך יעילות שיעזרו לפתור את מצוקת כוח האדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker