DLD TLV

"צרפת צריכה מדיניות 'אומת סטארט-אפ' משלה"

המשלחת הצרפתית היתה הגדולה ביותר שהגיעה השבוע לאירועי DLD בתל אביב ■ שרת החדשנות של צרפת, אקסל למר: "הצעתי לממשלתי תוכנית לעידוד יזמות שנקראת 'הרפובליקה הדיגיטלית'"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משלחות ממדינות שונות הגיעו השבוע לאירועי DLD בתל אביב - והגדולה מכולן היתה המשלחת הצרפתית, שמנתה 300 מבקרים ובראשם שרת הדיגיטל והחדשנות של צרפת, אקסל למר. "כשהתכוננתי לביקור בישראל קראתי ספר של שמעון פרס", אמרה למר שעות אחדות לפני מותו של הנשיא לשעבר. "אין דומה לו בתמיכתו במדע ובהבנת חשיבות החינוך במאמץ להיות מוכנים לקראת העתיד, להיות מסוגלים לקחת סיכונים כדי להגשים יעדים. בצרפת צריכים לקחת דוגמה מישראל בכל הקשור לחשיבות המדע, הרעיונות וההון האינטלקטואלי", הוסיפה למר בפורום הכלכלי ישראלי-צרפתי בכנס "נפגשים בגליל" שנערך לראשונה בארץ.

המשלחת הצרפתית לא עסקה רק בשיווק ההיי־טק הצרפתי - אלא הקימה ב-DLD סביבת עבודה, שבה עבדו אלה לצד אלה מתכנתים ישראלים וצרפתים. לב האירוע היה האקתון שנמשך 48 שעות, ובו התחרו חמש קבוצות עבודה ישראליות מול חמש קבוצות צרפתיות על תואר הסטארט־אפ המצטיין.

נציגי חברת BeMyApp הצרפתית עם יו"ר הכנס, יוסי ורדי
)במרכז(, שלשום בתל אביב
נציגי חברת BeMyApp הצרפתית עם יו"ר הכנס, יוסי ורדי (במרכז), שלשום בתל אביבצילום: אביב חופי

את ההאקתון אירגנה חברת BeMyApp הצרפתית, שמשתפת פעולה עם תוכנית ההיי־טק הצרפתית "לה פרנץ'־טק". BeMyApp נחשבת מובילה עולמית בתחום, ועד כה הפיקה 650 האקתונים ברחבי העולם.

הקבוצות מישראל ומצרפת נבחרו לאירוע לפני כחודשיים, ובהן ניתן היה למצוא מפתחים בתחום האינטרנט של דברים (IOT), בינה מלאכותית (AI), צ'אטבוטים וחיישנים מעולם התיירות, צילום, חקלאות ועוד.

צרפת נוקטת מדיניות עידוד לאנשי היי־טק וטכנולוגיה, הכוללת שורת הטבות שהיא מעניקה ליזמים וחברות. הממשלה מעניקה כ–200 אשרות שהייה ליזמים זרים, כמו גם עזרה במציאת דירה וסידור לבני המשפחה, בחירת האקסלרטור שבו הם יעבדו והעיר שבה יתמקמו, מתוך רשימה של 15 ערים במדינה שמשתתפות בתוכנית הממשלתית. כעת פועלת השרה למר להרחיב את הפרויקט ל-2,000 אשרות ליזמים זרים. בנוסף, יש תקציב מימון מיוחד ל-50 הסטארט־אפים המובילים, ותקציב של 200 מיליון יורו להשקעה בקרנות הון סיכון ובאקסלרטורים.

"בעולם שבו שוררת אי־ודאות רבה, אנו זקוקים למומחים ולמדענים שיראו לנו את הדרך. לכן הנחתי על שולחן הממשלה את הצעת החוק 'הרפובליקה הדיגיטלית', הגרסה הצרפתית ל'אומת הסטארט־אפ' הישראלית", אמרה למר בשיחה פתוחה עם יוסי ורדי, יו"ר ומייסד הכנס. לצד למר השתתף בשיחה גם סטפאן רישאר, מנכ"ל אורנג' הצרפתית.

את העניין שמגלה צרפת בישראל תיארה השרה למר במלים הבאות: "אם העולם הוא גוף, אז ישראל היא מערכת הנשימה וצרפת היא הלב - ויחד הן משלימות אחת את השנייה. האתגרים של כל מדינה הם שונים ויש להן הרבה מה ללמוד אחת מהשנייה, אך התשוקה לאותן מטרות, כמו חדשנות, משותפת לשתינו. אנחנו שתי מדינות עם הרבה רעיונות ואהבה לתחום".

למר תיארה את הדרכים שבהן היא מתכוונת לעודד חדשנות ויזמות במדינתה: "כעת אנחנו פונים לראשונה באופן ישיר לצעירים בכל הנוגע לחדשנות, ומבקשים מהם רעיונות איך ובמה להשקיע. הקמנו חברה בשם לה פרנץ'־טק, בהובלת יזמים מהתחום, והמטרה היא לבנות גם אקו־סיסטם שמשתף ידע, כסף ואהבה לחדשנות. ליזמים צעירים יש תפקיד מאוד חשוב בנושא הזה".

רישאר אמר כי אורנג' משקיעה משאבים רבים בנושא החדשנות, וכי מתוך 160 אלף עובדי החברה, יותר מ-3,000 עובדים עוסקים בחדשנות ופיתוח של אפליקציות, רשתות ושירותים דיגיטליים.

"יש לנו 250 מיליון לקוחות מסביב לעולם וצריך לחדש לכולם. עד כה השקענו בכ-200 סטארט־אפים בעולם. המטרה היא להגיע לעוד 500 סטארט־אפים עד 2018. זהו אמנם מספר קטן יחסית, אבל בשביל ארגון כמו אורנג' זה מספיק. אנחנו ארגון עם שיטת עבודה משלנו, וצריך גם לעשות התאמות בניהול כדי לקיים שותפויות עם סטארט־אפים חיצוניים.

"אנחנו תמיד מחפשים סטארט-אפים חדשים, ובגלל זה אנחנו פה ב-DLD. עד לא מזמן לא היינו פתוחים כל כך, ואני מאוד מעריך את מה שעושים בישראל בתחום החדשנות - בעיקר כי זה גם תרם לנו לא מעט", אמר רישאר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום