הכנסת אישרה: הנגשת אתרי אינטרנט לאנשים עם מוגבלויות תידחה בשנה

תקנה 35, שמחייבת עסקים, גופים וארגונים להנגיש את האתרים שלהם לאנשים עם מוגבלויות, היתה אמורה להיכנס לתוקף בעוד חודש ■ ואולם בדיון שנערך אתמול בכנסת הוחלט על הדחייה כדי להקל על בעלי האתרים ליישם את השינויים הנדרשים באתריהם

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מועד כניסתן לתוקף של התקנות שמחייבות להנגיש אתרי אינטרנט לאנשים עם מוגבלויות (תקנה 35) יידחה לאוקטובר 2017 — כך אישרה אתמול ועדת המשנה לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, בראשות ח"כ אילן גילאון (מרצ).

הוועדה קבעה כי החל מה–26 באוקטובר 2017 יחויבו כלל אתרי האינטרנט בישראל לעמוד בתנאי התקנון. עוד קבעה הוועדה כי יוענקו פטורים לעסקים ולגופים שיוכיחו ביום כניסת התקנות לתוקף כי התחילו כבר בהתאמת האתר לתקנות הנגישות.

עמדת מחשב שמותאמת לעיווריםצילום: דודו בכר

התקנות אמורות לסייע לאוכלוסייה מגוונת שכוללת, בין היתר, עיוורים וכבדי ראייה, חירשים וכבדי שמיעה, מוגבלי תנועה, בעלי לקויות למידה ועוד. לפי עמותת נגישות ישראל, רוב האתרים בישראל לא מונגשים לאנשים עם מוגבלויות שונות, לרבות האתרים של המדינה — שקבעה את התקנות.

בשנה האחרונה עלו טענות רבות נגד התקנות וההשלכות שלהן על בעלי האתרים, מאחר שהנגשת האתרים כרוכה בעלויות גבוהות, ואתרים רבים לא יכולים לעמוד בהן. במקרים שבהם אתר יימצא כלא עומד בתנאים — הבעלים שלו צפוי להיתבע והפיצויים עלולים להגיע עד ל–60 אלף שקל, ללא הוכחת נזק.

"אני לא אוהב את זה, אבל אני רואה בכך צורך — ובלית ברירה אני הולך לאשר את הדחייה הזאת", אמר גילאון בדיון אתמול בוועדה. "כך או אחרת הדחייה לא יכולה להימשך יותר משנה. אני לא רוצה לנהל מלחמה, אני רוצה להגיע לנגישות".

על תקנות הנגישות אחראית נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים.

אילן גילאוןצילום: אוליבייה פיטוסי

לאורך כל תהליך החקיקה, ועם מועד כניסתן לתוקף של התקנות, התריעו ארגונים וגופים רבים כי השוק אינו מוכן לקראתן.

עו"ד ערן טמיר, ממונה משפטי בנציבות ונציגה בדיון, אמר כי הנציבות מתחייבת להעביר בהקדם תיקון לתקנה בכנסת, כך שתהיה סבירה והוגנת יותר כלפי בעלי האתרים. עוד התחייבה הנציבות כי לא יהיו דחיות נוספות, וכי בעוד שנה כלל האתרים יחויבו לעמוד בדרישות כפי שייקבעו בתיקון.

אילנה בניש, נציגת מכון התקנים בוועדה, אמרה: "ככל שצוללים למעמקי עולם האינטרנט נתקלים במורכבויות רבות שגם המחוקק בזמנו לא נתן עליהן את הדעת, להערכתי בתום לב. כיום כולם נמצאים תחת איום של תביעה, כולל יועצים ואנשים תמימים שלא מבינים בתחום הזה שום דבר".

איגוד האינטרנט הישראלי התריע כבר בימים הראשונים לפרסום התקנות כי יש לבצע בהן שינויים כדי שבעלי אתרים יוכלו לעמוד בדרישות. לדברי אנשי האיגוד, הם פעלו בשנה האחרונה מול הנציבות לשיפור התקנות, תוך התחשבות באנשים עם מוגבלות. "התקנה צריכה להיות מאוזנת וסבירה יותר ממה שהיא כיום", אמרה מי־טל גרייבר שוורץ, סמנכ"לית קשרי קהילה ורגולציה באיגוד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker