שתי היזמיות הישראליות מחפשות סטארט-אפים - ויש להן 30 מיליון דולר

iAngels שפיתחה פלטפורמה להשקעות אנג'לים, גייסה עד היום סכום כולל של 50 מיליון דולר כ-20 מיליון דולר כבר הושקעו ב-63 סטארט-אפים ישראליים, 50 מהם בשלבים ראשוניים

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייסדות iAngels, שלי הוד מויאל (מימין) ומור אסיא
מייסדות iAngels, שלי הוד מויאל (מימין) ומור אסיא צילום: אורן בירן

פלטפורמת ההשקעות iAngels, שהוקמה לפני שלוש שנים במטרה לחבר בין משקיעים פרטיים בעולם לסטארט-אפים ישראליים, השלימה גיוס של קרן השקעות בסך 15 מיליון דולר ממשקיעים מוסדיים ופרטיים מאירופה, אסיה וארה"ב. את הקרן מייעדת iAngels להשקעות ראשוניות (סיד) בסטארט-אפים בשלבים מוקדמים, בתחומים כמו פינטק, בינה מלאכותית, ערים חכמות, סייבר והאינטרנט של הדברים (IoT).

iAngels הוקמה ב-2013 על ידי היזמיות הישראליות שלי הוד מויאל ומור אסיא, כדי לאפשר לאנג'לים מכל העולם להתחבר לסבבי השקעה בסטארט-אפים. החברה גייסה עד היום, יחד עם הקרן החדשה, סכום כולל של 50 מיליון דולר - כ-20 מיליון דולר כבר הושקעו ב-63 סטארט-אפים, 50 מהם בשלבי סיד.

המודל של iAngles פועל כך שאל הפלטפורמה שפיתחו עולות הצעות להשקעה בסטארט-אפים, ומשקיעים שחברים בפלטפורמה מוזמנים להצטרף אליהן. מאחורי הקלעים מנהלת החברה קשר שוטף עם האנג'לים הישראלים, כשהאנליסטים של iAngles בוחנים את ההשקעות שהם מתכוונים לבצע. אם השקעה נראית להם מתאימה, היא עולה לאתר, ופתוחה להשקעות של 10,000 דולר ויותר.

בהמשך, המשקיעים של iAngels בוחרים אחד משני אפיקי השקעה - השקעה פרטנית בכל חברת פורטפוליו המוצגת בפלטפורמה, או הקמת פורטפוליו המנוהל על ידי iAngels בהשקעה מינימלית של 200 אלף דולר.

כעת, על פי המודל של הקרן החדשה, מדגישות הוד מויאל ואסיא כי יהיה באפשרותה של iAngels להקצות באופן אוטומטי סכום שנע בין 250 אלף דולר למיליון דולר בסבב גיוס, וכן להוביל סבבי השקעה בסטארט-אפים. "הקרן הוקמה במטרה לענות על הצורך המימוני של סטארט-אפים בתחילת הדרך, אך לא פחות חשוב, להעניק ליווי מלא בשלבי ההתפתחות השונים, סיוע וגיבוש המודל העסקי ותכנון סבבי השקעה עתידיים", מסרה אסיא.

שלושת אפיקי ההשקעות של iAngels 
1. סטארט-אפ שנבחר, מועלה לפלטפורמה שייצרה iAngels - והמשקיעים הרשומים יכולים להשקיע באופן פרטי 
2. מודל ניהול פורטפוליו: iAngels מנהלת אצלה כסף של משקיעים שרכשו בין 10 ל-20 השקעות - במינימום של 200 אלף דולר.
משקיע יכול לבחור לקנות 10 השקעות גם במיליון דולר, אותם תשקיע iAngels בסטארט-אפים שתבחר
3. קרן Seed בסך 15 מיליון דולר: הקרן החדשה תאפשר לחברה לתפקד כמו כל קרן הון סיכון, ולהיות עצמאית יותר בסבבי גיוס. מתוכננת להשקיע עד מיליון דולר בגיוס
.

באשר למודל בו מקשרת iAngels בין משקיעים פרטיים לחברות מקומיות ציינה אסיא, כי '"קשה מאוד לקבל חשיפה וכניסה לשוק כשאתה לא נמצא בו. אנג'לים גדולים בעולם משתמשים בכלי הזה, ואנחנו מבחינתם המומחים לשוק המקומי, ומשמשים כזרוע ההשקעות שלהם מחוץ לאזור הגיאוגרפי בו הם פועלים".

לדברי הוד מויאל, "יש כיום אלפי משקיעים בפלטפורמה מ-40 מדינות, חלקם מנכ"לים של חברות גדולות ואנשי הון סיכון ופרייווט אקוויטי. זה הפתיע גם אותנו בהתחלה. המשקיעים שלנו מעורבים ומחויבים לחברות הפורטפוליו, ומביאים ערך מוסף לחברות מעבר להשקעה".

להשקעות רשאים להצטרף משקיעים כשירים, לפי הקריטריונים שקובעת רשות ניירות ערך. בין האנג'לים המוכרים שעמם משקיעה הפלטפורמה נמצאים גיגי לוי, דוד אסיא, יובל בהרב, ג'ואי לואו, ינקי מרגלית, טל ברנח ודניאל רקנאטי. בין החברות שבהן כבר השקיעה iAngels נמצאות TravelerBox, שפיתחה מכונות הפקדה למט"ח ומעבירות אותו לחשבון דיגיטלי כמו פייפאל ו-Hola המפתחת רשת אינטרנט מבוזרת.

המודל העסקי של iAngels מבוסס על גביית עמלה של 5% מכל עסקה. בנוסף, כשחברה עושה אקזיט ונמכרת, iAngels מקבלת 15% מהרווח. המטרה של אסיא והוד מויאל היא ליצור מגוון רחב של תחומי השקעה, כמו אינטרנט, מובייל, ניו מדיה וגיימינג, ותמהיל מגוון גם מבחינת שלבי החיים וההכנסות של החברות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker