בדרך למכונית האוטונומית: פורד רכשה את סייפס הישראלית בעשרות מיליוני דולרים

רכישה סייפס מצטרפת לרשימה החברות שמשתתפות בפרויקט המכונית האוטונומית: מובילאיי מספקת פתרונות לתכנון המכוניות, פולקסוואגן השקיעה 300 מיליון דולר בחברת גט ו-GM מקימה מרכז פיתוח בהרצליה

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מייסדי סייפס. מימין לשמאל: רותם ליטמן, אודי דנינו ונגה זיבר
מייסדי סייפס. מימין לשמאל: רותם ליטמן, אודי דנינו ונגה זיבר

רכישה ראשונה לחברת פורד בישראל. ענקית הרכב מארה”ב רכשה את חברת סייפס (saips) הישראלית, המפתחת פתרונות אלגוריתמיים בתחום הראייה ממוחשבת והלמידה העמוקה (Deep Learning). סכום העסקה לא דווח אך מוערך בעשרות מיליוני דולרים. עד היום פעלה סייפס כחברה עצמאית, ללא מימון חיצוני.

פורד רוכשת את סייפס במטרה לחזק ולהעמיק את יכולותיה בתחום הבינה המלאכותית, כחלק ממאמציה בפיתוח מכונית אוטונומית.

סייפס הוקמה ב-2013 על ידי אודי דנינו מנכ”ל החברה, רותם ליטמן, סמנכ”ל הטכנולוגיות ונגה בולקיש, שמנהלת את פעילות החברה בארה”ב. החברה מעסיקה 15 עובדים, מרביתם יוצאי תוכנית תלפיות ויחידת 8200, עם נסיון בפיתוח אלגוריתמים. 

החברה מתל אביב מפתחת פתרונות מבוססי אלגוריתמים בתחומי עיבוד תמונה ווידיאו, למידה עמוקה ועיבוד וקיטלוג אותות. “בדרך כלל ניגשות אלינו חברות שנתקלות בקיר מתמטי שהן לא מצליחות לפתור”, הסביר דנינו. “אנחנו מציגים את עצמנו כסיירת לפתרונות בעיות אלגוריתמיות קשות כאשר אנחנו מתמקצעים בחיבור שבין למידה עמוקה לראייה ממוחשבת”.

המכונית האוטונומית של פורדצילום: Ford Motor Company

סייפס מפעילה את היכולות בתחום התעשיות הביטחונית לצורך שיפור תמונה, תעשיות מדיקל, פתרונות בתחום התלת מימד וגם עבור תעשיית השבבים לצורך גילוי בעיות בתהליך הייצור של השבב.

עבור פורד, מומחיות זו של סייפס תאפשר לקדם את פיתוח כלי הרכב האוטונומיים של החברה. לדברי דנינו, המטרה המרכזית בטווח הזמן הקצר היא לייצר הבנה סמנטית בסביבת הרכב, מבחינת האובייקטים סביבו - ומתוך זה לגזור החלטות עבור הרכב.

החיבור של סייפנס עם פורד, נעשה לפני 4 חודשים. "מהר הבנו שיש פה משהו מעניין", אמר דנינו. מעתה סייפס תתנהל כחברת בת של פורד, אך תמשיך לשרת את לקוחותיה הקיימים. כמו כן, בחברה מתכננים לצמוח בקצב מהיר ולגייס 15 עובדים נוספים לחברה בשנה הקרובה.

ישראל אמנם אינה נחשבת לשחקנית פעילה בתעשיית הרכב בו שולטות ארה"ב, גרמניה, ומדינות אסיה, אולם רכישות והשקעות שונות בתחום התוכנה מבססות את ישראל כספקית של פתרונות טכנולוגיים לשינויים שעובר הענף. רכישה סייפס מצטרפת לרשימה בה לוקחת חלק מובילאיי כחברה שמספקת פתרונות שונים שגם כן משמשים לתכנון רכבים אוטונומיים, להשקעה בסך 300 מיליון דולר של פולקסוואגן בחברת גט (גט טקסי) מלפני כחודשיים ולהקמת מרכז פיתוח של חברת GM בהרצליה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker