"מלחמת עולם בעד בזק": הנגבי ופילבר מנסים לבטל את הרפורמה החשובה בתקשורת

צחי הנגבי, השר הממונה על ענייני בזק, פנה למזכירות הממשלה בדרישה להוציא את כל פרק התקשורת מחוק ההסדרים ולא לקיים עליו הצבעה מחר. הפרק כולל את פתיחת התשתיות של בזק למתחרות

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פילברצילום: אמיל סלמן
אמיתי זיו

במשרד האוצר מגדירים במלים "לחצים אדירים" ו"מלחמת עולם" את מה שהתרחש אתמול (ד') סביב פרק התקשורת בחוק ההסדרים. הנושא אמור לעלות להצבעה בממשלה היום (ה'), אחרי שאושר אתמול בקבינט החברתי-כלכלי פה אחד. השר צחי הנגבי אף פנה למזכירות הממשלה בדרישה להוציא את כל פרק התקשורת מהחוק ולא לקיים עליו הצבעה מחר.

קיים חשש אמיתי כי הרפורמה החשובה תוכשל ברגע האחרון. האוצר אמנם מקדם את הרפורמה אך מתנגדים לה שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת, וכן השר הטרי הממונה על ענייני בזק, צחי הנגבי. הנגבי מונה לתפקיד רק לפני כשלושה שבועות עקב ניגוד העניינים שבו מצוי שר התקשורת ורה"מ בנימין נתניהו בכל הקשור לבזק - נתניהו הוא חבר קרוב של בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ'.

הדיון הוא סביב פתיחת התשתיות של בזק למתחרות. זוהי רפורמה חשובה שנתמכה בעבר על ידי הדרג המקצועי של משרד התקשורת. הרפרורמה תקל על כל חברות התקשורת לפרוש תשתיות על בסיס ה"קנים" (צינורות) של בזק, מבלי הצורך לחפור את המדינה שוב. יש לציין כי הקנים האלו נמצאים באדמה עוד מהיותה של בזק חברה ממשלתית וכי בזק לא פותחת את הקנים בחינם - היא תקבל תשלום על זכות המעבר בהם. התשלום הוא חודשי ולפי קילומטר.

אנשי משרד האוצר הסבירו את הרפורמה: "הרפורמה צפויה להוביל להגברת התחרות בשוק התשתית, אשר בו פועלים שני שחקנים מרכזיים, וכתוצאה מכך עולים קשיים רבים ובראשם רמת תשתיות פס רחב נמוכה. להגברת התחרות בשוק התשתית תהיה השפעה חיובית ישירה על הצמיחה, הפיריון וצמצום הפערים בחברה. שינויים אלו יביאו להפחתת העלות לפרישת רשת ולקיצור משך זמן הפרישה, ובכך יפחיתו את הסיכון הרב עבור חברות התקשורת, הן בעלות התשתית והן חסרות התשתית. כתוצאה מכך, צפויה להתגבר התחרות בתשתית הפס הרחב בישראל ולהביא בשורה משמעותית לציבור בישראל, בדגש על קדמה טכנולוגית".

צחי הנגבי וראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

המתנגדת העיקרית לרפורמה היא כמובן בזק, אך את עמדתה מייצג בממשלה שלמה פילבר. התנגדתו של פילבר עזה, "זה לא יהיה!", כתב פילבר. הוא הודיע לדרגים המקצועיים באוצר כי הוא מתכוון להפיל את כל פרק התקשורת בחוק ההסדרים אם לא יוציאו מהחוק את הסעיף הנוגע לתשתיות הפאסיביות של בזק. כלומר פילבר מוכן להכשיל גם את חלק השידורים בחוק אשר נוגע להפרטת מערך עיד"ן והגברת התחרות בענף הטלוויזיה הרב ערוצית.

הנגבי נמצא במשרד זמן קצר ולכן מתכוון לקבל את עמדת הדרג המקצועי של המשרד ועמדתו של פילבר, ולהצביע נגד סעיף התשתיות שבחוק ההסדרים. "פילבר לא אדם פרטי והוא מייצג את עמדתו המקצועית של משרד התקשורת", אומר הנגבי. "אני בוודאי לא אתמוך בחוק בניגוד לעמדת המשרד בשלב זה. עשיתי את זה בעבר בתפקידים קודמים אבל זה לוקח זמן ואני לא אהיה שרלטן. לגופו של עניין יש מחלוקת לגבי הניסוח ומיניתי את פילבר לקיים מו"מ עם האוצר לגביו. לא ראיתי הבדלים גדולים ואני מאמין שנגיע להסכמה לא בכוחנות אלא בשכנוע".

מכניסתו לתפקיד מוביל פילבר קו מדיניות תומכת בזק: הוא ויתר לבזק על פתיחת הטלפוניה למתחרות; הוא מיסמס רפורמה קודמת לפתיחת התשתיות והוא פועל להסרת ההפרדה המבנית בזק.

בזק היא מונופול מוכרז בתחומי תשתית האינטרנט והטלפוניה וחלק מדואופול בענף השידורים. מדובר בחברת הטלקום הרווחית בעולם מול מתחרותיה: היא נהנית מ-EBITDA של 43% מההכנסות, לעומת 40% ב-TDC דנמרק, 35% ב-BT הבריטית, 31% באורנג' הצרפתית ו-24% בטלפוניקה הספרדית.

בזק היא גם החברה היחידה בשוק התקשורת המקומי אשר מחלקת דיבינדנד ונכון לשנים 2015-2013 חילקה 6.6 מיליארד שקל לבעלי המניות שלה - סכום הדומה למה שחילקה כיל, חברה עם גישה בלעדית למשאב טבע (מה שייצר את מס ששינסקי), ונמוך רק מהדיבידנד שחילקה בשנים אלו טבע, חברה עם עסקים חובקי עולם.

שאול אלוביץצילום: אייל טואג

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "משרד התקשורת מתנגד להצעה בחוק ההסדרים לכפות שימוש של כל חברות התשתית בתשתיות האחרות מכיוון שהצעת החקיקה מיותרת ומזיקה. כבר כיום קיימת אסדרה שבה מתאפשר לפרטנר וסלקום שימוש בקנים של בזק כחלק מרפורמת השוק הסיטונאי. המשרד גם הצהיר כי בכוונתו לאפשר בעתיד שימוש בקנים  גם להוט ו-ibc כחלק מתוכנית אסטרטגית רחבה של האצת ההשקעה בתשתיות עליה שוקד המשרד בימים אלו. הצעת החוק של האוצר בשלב זה מחבלת בתוכנית הפריסה ולא מקדמת השקעות או תחרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker