בעקבות חילוקי דעות עם השרה גמליאל: ראש מטה ישראל דיגיטלית פורש מתפקידו

המטה הוקם ב–2014 במטרה לייעל את עבודת הממשלה בכלים דיגיטליים - אך ביוני 2015 עברה האחריות עליו ממשרד רה"מ למשרד לשוויון חברתי בראשות גילה גמליאל ■ ראש המטה, יאיר שינדל: ההחלטה על סיום תפקידי התקבלה בשיתוף עם המשרד

אמיתי זיו
גילה גמליאל
השרה גילה גמליאלצילום: מוטי מילרוד

יאיר שינדל, ראש מטה ישראל דיגיטלית, פורש מתפקידו מעט יותר משנתיים לאחר שמונה לתפקיד, ביולי 2014. פרישתו אושרה אתמול על ידי נציבות שירות המדינה. בהודעתו הרשמית מסר שינדל: "הוחלט באופן דו־צדדי שאסיים את תפקידי בשל חילוקי דעות מקצועיים עם המשרד לשוויון חברתי".

מטה ישראל דיגיטלית הוקם מתוקף החלטת ממשלה מדצמבר 2013. המטה נועד לקדם תהליכים לייעול עבודת משרדי הממשלה והשירות לאזרח בכלים דיגיטליים. למטה נקבע תקציב של 10 מיליון שקל ב–2014, וכן נקבע כי הוא יכלול שישה תקנים ועוד ראש מטה.

בהחלטת הממשלה סומנו למטה יעדים בתחומים שונים: בריאות (הקמת פורטל לאומי לרפואה), חינוך (הכשרת מורים להדרכה דיגיטלית), תעסוקה ופריון (שילוב חרדים וערבים בתעשיות עתירות ידע), עסקים קטנים (הכשרות וירטואליות) ועוד. המטה הוכפף על פי ההחלטה למשרד ראש הממשלה ושינדל מונה לתפקיד בסוף אותה השנה.

יאיר שינדל
יאיר שינדלצילום: אורי אורן

בשנתיים שבהן הוא קיים היו למטה כמה הישגים. הושקה תוכנית ההכשרה "מובילים דיגיטליים" בשיתוף נציבות שירות המדינה, התחיל פרויקט IsraelX, פרויקט למידה דיגיטלית בשיתוף Edx והרווארד, הושקו פרויקט שיעורים פרטיים ברשת, הכולל 80 בתי ספר בשלב זה, פרויקט ספרי לימוד דיגיטליים בכ–1,000 בתי ספר, פרויקט איתן לשיתוף מידע רפואי בין בתי חולים וקופות חולים, תיק "לקוח דיגיטלי" בשירותי הרווחה ועוד.

ואולם ביוני 2015, במסגרת הרכבת הממשלה וחלוקת התיקים, עברה האחריות למטה ישראל דיגיטלית ממשרד ראש הממשלה למשרד לשוויון חברתי בראשותה של השרה גילה גמליאל, האחראית גם על תחום הקשישים, המיעוטים, הצעירים וקידום מעמד האשה. מומחים שרואיינו אז לאתר "אנשים ומחשבים" הצביעו על הבעייתיות בהעתקת המטה וטענו כי "ניתוק המיזם מגורמי המחשוב האחרים במשרד ראש הממשלה עלול להזיק ליכולתו לממש את היעדים שלו".

מטבע הדברים, מיקום המטה שלא במשרד ראש הממשלה פגע ביכולתו להשפיע על משרדים אחרים ולקדם תוכניות ואפילו "חוק הפקס" שמקדמת גמליאל ובמסגרתו אפשר יהיה ליצור קשר עם משרדי ממשלה במייל, מקרטע. אפשר ללמוד מהודעתו של שינדל כי גם ברמה האישית הדברים לא הסתדרו.

מהמשרד לשוויון חברתי לא נמסרה תגובה. עדיין לא ברור מי ימונה למחליפו של שינדל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום