הסטארט אפ פאם-ביו מנצרת גייס 7 מיליון דולר עבור פיתוח תרופה לטיפול בשבץ מוחי מדמם

התרופה שמפתחת פאם-ביו מיועדת לטיפול בשבץ מוחי מדמם - המורגי ■ בעתיד מתכננים החוקרים להשתמש בתרופה גם עבור טיפול בבעיות דימום נוספות

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלירן רובין
אלירן רובין

הסטארט-אפ הישראלי פאם-ביו (PamBio), שמפתח תרופה לטיפול בשבץ מוחי מדמם, הודיע היום (ב’) על השלמת סבב גיוס ראשון של 7 מיליון דולר, ממשקיע פרטי. בפאם-ביו הושקע עד היום מלבד הגיוס הנוכחי סכום של כ-3 מיליון שקל על ידי NGT3 והמדען הראשי.

פאם-ביו, העוסקת בתחום מדעי החיים, הוקמה בשנת 2014 על ידי פרופ' עבד חיג'אזי, רופא מומחה בתחום הביוכימיה הקלינית, מנהל המחלקה לביוכימיה קלינית ומערך המעבדות בבית החולים הדסה בירושלים, יחד עם אשתו ד"ר נוהא חיג'אזי, חברת הדסית למסחור טכנולוגיות של ביה"ח האוניברסיטאי הדסה, ועל ידי NGT3 שסיפקה את התשתית הניהולית לחברה בתחילת דרכה.

פרופ' עבד חיג'אזי וד"ר נוהא חיג'אזי
פרופ' עבד חיג'אזי וד"ר נוהא חיג'אזיצילום: פאם-ביו

ישנם שני סוגים של שבץ מוחי: איסכמי, הנפוץ יותר, הנובע מאי אספקת דם לחלק מהמוח בשל חסימה של כלי דם על ידי קריש. הסוג השני של שבץ מוחי הוא שבץ המורגי, הנובע מקרע של כלי דם - בו ישנו דימום בתוך הגולגולת, בין אם בתוך המוח או במעטפת. במקרה זה נוצר לחץ על המוח.

התרופה שפיתחו בפאם-ביו פונה אל השבץ מן הסוג השני. ההמורגי, שם טוען פרופ’ חיג’אזי כי אין טיפול תרופתי יעיל, כאשר במרבית המקרים נעשים נסיונות שונים להורדת הלחץ הגוגולתי על ידי ניקוז הדם.

החברה מפתחת תרופה בעלת פעולה כפולה, של מניעת דימום והגנה מפני הנזק המוחי הנגרם כתוצאה מהדימום. "הפתרון התרופתי שפיתחנו לטיפול ומניעת דימומים, מתבסס על הבנה חדשנית של מערכת פירוק קרישי הדם", מוסר ד"ר עמוס עופר, מנכ"ל פאם-ביו.

"התרופה תאפשר בעתיד טיפול בבעיות דימום רבות נוספות מעבר לשבץ מוחי מדמם, להן אין כיום טיפול בטוח ואפקטיבי, כגון חבלות ראש, דימומים במערכת העיכול, דימומים אחרי פציעות, דימומים אחרי לידה ועוד".

זהר גנדלר, מנכ"ל NGT3, הוסיף כי "גיוס סכום בהיקף כזה בחברת פרמה צעירה, הנמצאת שלוש שנים לפני תחילת ניסוי אדם ראשון, נחשב להישג גדול. כמו כן, הצטרפות המשקיע לפאם-ביו מקדמת מאוד את סיכוייה להוכיח את היתכנות הטיפול בבני אדם, ולענות על הצורך בשוק לתרופה ייחודית לעצירת דימומים מוחיים".

זהות המשקיע לא נמסרה, אולם בחברה מציינים כי מדובר בחברה מקומית שבבעלותה מתקן פיתוח מתקדם וכוח אדם אשר יתמוך בתהליך פיתוח התרופה של פאם-ביו, עד להשלמת ניסוי Phase I (שלב 1) בבני אדם, הצפוי להתבצע במהלך שנת 2019. במהלך השנה הקרובה מתכננים בחברה לגייס עובדים נוספים שייצטרפו אל שלושת החוקרים הקיימים בה כיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker