להפוך את האימייל לוואטסאפ: רד-קיקס של האחים ענתבי גייסה 17 מיליון דולר

סטארט-אפ ישראלי רוצה לשנות את אופי ההתכתבות דרך מיילים, כך שיידמה לפלטפורמות המוכרות: "אם וואטסאפ ואי-מייל היו עושים ילד - זה בוודאי היה רד-קיקס”

אלירן רובין
אלירן רובין

סוף עידן התמימות של האי-מייל: במהלך השנים האחרונות צצו מספר אפליקציות ששינו את האופי שבו אנחנו מתקשרים עם אנשים. המוכרת ביותר בישראל היא וואטסאפ, אך ישנן אפליקציות דומות נוספות, כמו וייבר, פייסבוק מסנג’ר, או גוגל האנגאוט, אשר מאפשרות צ’אט רציף בו ניתן לבנות בקלות קבוצות ולראות מתי הצד השני קרא והאם הוא מגיב באותו הרגע. 

הפלטפורמה היחידה שנשארה כמעט באותה תצורה שבה הומצאה, ונראה שאין לה תחליף ממשי, על אף חסרונותיה, היא הדואר האלקטוני. במהלך השנים האחרונות נוצרו תוספים שונים ואפליקציות ארגוניות שונות שיאפשרו חוויית תקשורת מודרנית כמו סלאק לדוגמה, אך כולן הצריכו, כמו בוואטסאפ, שלכל הצדדים תהיה את אותה האפליקציה, ודרכה ינוהל אותו הדיון. המייל, לעומת זאת, נשאר ככלי שמאפשר תקשורת של כולם עם כולם, גם כאשר המפעילים שונים.

סטארט-אפ ישראלי בשם רד-קיקס Redkix, של היזמים הסדרתיים, האחים אודי ורועי ענתבי, רוצה לשנות את אופי ההתכתבות דרך מיילים, כך שיידמה לפלטפורמות המוכרות, שבמידה מסויימת כבר הפכו לסטנדרט של התכתבויות בין אנשים וקבוצות. 

הסטארט-אפ, שהוקם לפני כשנתיים ולא נחשף עד היום, מפתח אי-מייל המתנהג כמו צ’אט המיועד בעיקר לארגונים, ולשם כך גייס במהלך התקופה 17 מיליון דולר בגיוס הסיד של החברה, מזרוע ההשקעות של חברת סיילספורס, מהקרנות Wicklow, ו-SGVC ומהמשקיעים אורן זאב, אורי ששון ואמנון לנדן.

עובדי חברת רד קיקס בחגיגות יום ההולדת לחברה
עובדי חברת רד קיקס בחגיגות יום ההולדת לחברהצילום: redkix

“אם ווטסאפ ואי-מייל היו עושים ילד - זה בוודאי היה רדקיקס”, מתאר אודי ענתבי, מנכ"ל החברה, את המערכת שהיא מפתחת. "כולם מבינים שאי-מייל הוא תופעה בעייתית בארגונים, אבל במשך 30 שנים מה שנעשה זה שארגונים קונים מוצר חדש ומשתמשים בו כדי לעבוד ולתקשר בצורה יותר יעילה בתוך הארגון, אבל בסוף כולם חוזרים לאימייל”, אמר ענתבי. 

מבחינה טכנולוגית, האימייל עובד בצורה שונה ממרבית מערכות התקשורת השונות, ועל ידי פרוטוקול שקיים באינטרנט כבר עשרות שנים, הפלטפורמה מאפשרת העברת מידע בין תוכנות שונות, כשאר למשתמש זה כלל לא משנה מה המערכת שהצד השני עובד איתה - ג’ימייל, Outlook, יאהו, או כל תיבת מייל אחרת. 

“בשנים האחרונות ראינו שאנשים אמנם לא זנחו את המייל, אבל הם מאוד אוהבים את וואטסאפ, ואת הפיצ’רים שהוא מספק, כמו היכולת לבנות שיחות קבוצתיות, לראות מי קרא כבר את ההודעה, או מי בדיוק כותב”, הסביר ענתבי.

אודי ענתבי - מייסד החברה
אודי ענתבי, מנכ"ל החברהצילום: redkix

“כשבדקנו את האפשרות להחיל טכנולוגיות כאלה על פלטפורמת האי-מייל, ראינו שזה מאד מורכב כי אי-מייל מעולם לא היה מוכן לדבר כזה. במשך שנתיים פיתחנו מערכת שבעצם לוקחת את העותקים השונים והנפרדים שמייצרת תכתובת אי-מייל ומאפשרת להפוך אותם לאובייקט אחד, בדומה לקובץ בגוגל דוקס, כך שייתנהג בצורה שכולם יכולים לעקוב אחריו”, הוא פירט. על גבי הטכנולוגיה הזו הוסיפו ברד קיקס אפשרויות שונות כמו לייקים או תגובות ומחוות שונות על המייל.

המוצר של רד-קיקס הוא אפליקציית אי-מייל שיושבת מעל תוכנת האי-מייל הקיימת בארגון, כאשר הצדדים המשתמשים בה הופכים למעשה את המייל לתוכנה המנוהלת בזמן אמת. אם יש גורם שאינו משתמש ברד קיקס, הוא יקבל אי-מייל רגיל. הדבר דומה לאופן שבו עובדים הסמסים בסמארטפונים - כך שבין משתמשי אייפון לדוגמה, ההודעה תישלח דרך פלטפורמת ה-i-Message של אפל דרכה ניתן לבצע דברים שונים, אך כאשר אחד הצדדים הוא משתמש אנדרואיד, הוא יקבל הודעה רגילה דרך מפעיל הסלולר.

מאתמול הושקה המערכת של רד-קיקס בגרסת הבטא שלה. המוצר יהיה חינם למשתמשי קצה, אך יינתנו כלים משופרים למנהלים בארגונים, ובעתיד מתכננים בחברה גם להתחבר למערכות הארגוניות עצמן. 

ענתבי ציין כי החברה משקיעה מאמצים רבים בהשקת המערכת וחדירה לארגונים - והוסיף כי ישנה התעניינות רבה מצד חברות. רד קיקס מעסיקה 27 עובדים - 22 מתוכם בישראל, וכעת מעוניינים בחברה להכפיל את מספרם.

רד-קיקס הוא הסטארט-אפ השני של האחים ענתבי. ב-2010 הקימו השניים את הסטארט-אפ אופיסניק בתחום התקשורת הארגונית שנמכר ל-jive שפיתחה מעין פייסבוק ארגוני, שם מאוחר יותר התברגו בתפקידי מפתח בחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker