למרות התחזיות הקודרות: סטארט-אפים ישראלים גייסו 1.7 מיליארד דולר ברבעון השני

ברבעון השני של השנה, 187 סטארט-אפים גייסו את הסכום הגבוה ביותר שגוייס ברבעון בישראל אי פעם ■ לפי התחזית, אם יימשך קצב העסקות הנוכחי, גיוסי ההון ב-2016 עתידים להסתכם במעל ל-5 מיליארד דולר ולשבור את השיא של 2015

ענבל אורפז

האם למרות תחזיות קודרות בתחילת השנה, 2016 תסתיים כעוד שנת שיא בהיי-טק הישראלי? עוד מוקדם לדעת, אך לפי סיכום גיוסי ההון של סטארט-אפים ישראלים ברבעון השני של השנה, ישנה סיבה לאופטימיות.

ברבעון השני של השנה, 187 סטארט-אפים גייסו 1.7 מיליארד דולר - הסכום הגבוה ביותר שגוייס ברבעון בישראל אי פעם, כך לפי נתוני חברת המחקר להיי-טק IVC. שיא נוסף נרשם בעסקות המשקפות סבבי צמיחה של חברות - בגודל של מעל ל-20 מיליון דולר. 63% מההון שגוייס היה ב-25 סבבי גיוס בטווח זה, ששלושה מתוכם היו בגודל של מעל ל-50 מיליון דולר. העסקה הגדולה ביותר הרבעון הייתה ההשקעה של פולקסווגן בגודל 300 מיליון דולר בחברת הזמנת המוניות Gett (לשעבר גט טקסי).

מתחילת השנה גייסו החברות הישראליות 2.84 מיליארד דולר - סכום שמהווה 63% מסך גיוסי ההון לסטארט-אפים ב-2015, שהייתה שנת שיא. סכום זה משקף עליה של 35% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. לפי התחזית של IVC, אם יימשך קצב העסקות הנוכחי, גיוסי ההון ב-2016 עתידים להסתכם במעל ל-5 מיליארד דולר ולשבור את השיא של 2015.

הנתונים מצביעים על עלייה במספר העסקות בהן השתתפו קרנות הון סיכון זרות: 57% מסבבי ההשקעה במחצית הראשונה של השנה כללו לפחות קרן זרה בהשוואה ל-32% בתקופה המבילה בכל אחת מהשנתיים האחרונות.

שחר וייסר, גט טקסי
שחר וייסר, גט טקסי. ההשקעה של פולקסווגן - העסקה הגדולה ביותר הרבעוןצילום: חי כהן

ברבעון השני קרנות הון סיכון ישראליות השקיעו 222 מיליון דולר - 13% מסך ההון שגוייס. הסכום שגוייס ברבעון השני מהווה עליה חדה של 55% לעומת 1.1 מיליארד דולר שגוייסו ב-174 עסקאות היי-טק ברבעון הראשון של השנה, בו חלה ירידה קלה בהשוואה לרבעון הרביעי של 2015. גם בניכוי ההשקעה בגט, הסכום הרבעוני שגוייס גדול ב-27% מהרבעון הקודם. סבב הגיוס הממוצע ברבעון השני של השנה היה בסך 9.2 מיליון דולר, עליה משמעותית מ-6.5 מיליון דולר ו-6.7 מיליון דולר של ברבעון הקודם וברבעון המקביל אשתקד.

הסקטור הטכנולוגי שמשך את רוב הגיוסים הוא חברות התקשורת שהיוו 35% מסך ההון שגוייס - 592 מיליון דולר, מתוכם 300 מיליון דולר גוייסו על ידי גט. תחומים בולטים נוספים הם חברות תוכנה, שגייסו 472 מיליון דולר - 20% יותר מאשר הרבעון הראשון, וחברות אינטרנט שגייסו 392 מיליון דולר, בהשוואה ל-140 מיליון דולר ברבעון הראשון של השנה שהיה הרבעון הנמוך ביותר בגיוסי הסקטור בשנתיים האחרונות.

עופר סלע, שותף היי-טק ב-KPMG סומך חייקין שערכו את הסקר יחד עם IVC, מסר בהודעה לתקשורת: "כל הפרמטרים בהשקעות בחברות סטארט-אפ ברבעון האחרון מצביעים על אקוסיסטם חזק ויציב. התעשייה ממשיכה להתבגר ולהתפתח תוך כדי שהיא מייצרת ומצמיחה חברות חדשות. אנחנו באמצע הקיץ, אבל לא נראה שהחורף מעבר לפינה. עם זאת, נראה שחלק ניכר מהכסף שמגוייס עכשיו על ידי החברות, מגוייס תוך כדי מחשבה על יום סגריר".

גם בארה"ב חלה עליה בסך גיוסי ההון של סטארט-אפים ברבעון השני ל-22.3 מיליארד דולר - הסכום הרבעוני הגבוה ביותר מאז 2010 - לאחר שני רבעונים בהם חלה ירידה בהיקף הגיוסים, כך לפי נתוני חברת המחקר PitchBook שהתפרסמו השבוע. עם זאת, מספר העסקאות ברבעון נמצא בירידה מאז אמצע שנת 2015. כותבי הדו"ח מציינים שמאז 2014 קבוצה קטנה של חברות שמוערכות במעל למיליארד דולר כל אחת אחראיות לחלק גדול מההון שגוייס. הדוגמה הבולטת במחצית הראשונה של השנה היא Uber שגייסה 5.6 מיליארד דולר. 66% מההון בארה"ב גוייס לסטארט-אפים שסבבי הגיוס שלהם היו מעל ל-25 מיליון דולר.

קובי שימנה, מנכ"ל IVC, הסביר כי "בארה״ב ובסין יש עליה של 150-100% בגיוסי החברות משנה לשנה, לעומת 30% בישראל. כגודל העליה, כך גודל הירידה וההתפכחות. בארץ לא ראינו את העליה הזו. בארה״ב השקיעו 74 מיליארד דולר ב-2015, בהשוואה ל-4.4 מיליארד דולר בישראל".

לדבריו, "היו סבבים של מיליארדים ביוניקורנים שאחריהם המשקיעים המנוסים התחילו להפחית את השווי של החברות בספרים כי הבינו שהוא מנופח. השווי הולך עם הסכום שמושקע. בישראל לא רואים סבבים והערכות שווי כאלה. מה שראינו במספרים ובניתוחים זה עליה בסכום הכסף שמשקיעות קרנות ההון סיכון הישראליות, עליה במספר ובסכום שמשקיעות קרנות זרות, ועליה בהשקעות של קרנות תאגידיות. הקרנות הזרות התאגידיות והמקומיות מסתכלות על מה שקורה בארץ כאטרקטיבי לעומת מקומות אחרים בעולם".

"העליה הבולטת בעסקות הגדולות מושפעת מפעילות גוברת של משקיעים זרים - בעיקר של תאגידים וקרנות הון סיכון - בחברות בשלבי צמיחה. יחד עם זאת, מגמת העליה הזו לא מוגבלת רק לעסקות גדולות. ראינו גם עליה בעסקות בטווח נמוך עד בינוני, כאשר עסקאות בטווח של 5 מיליון דולר עד 10 מיליון דולר זינקו ב-50%, לשיא של 234 מיליון דולר. המגמה הנרחבת הזו גורמת לנו להאמין שגיוסי הון סיכון ימשיכו במגמה חזקה, עם עליה כוללת של 20 אחוזים בהיקף גיוסי ההון ב-2016 בהשוואה לשנה הקודמת, או צפי לסך גיוסים שנתי של כ-5.3 מיליארד דולר", הוסיף שימנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker