בשורה טובה לצרכנים ולשוק התקשורת

אקספון תאלץ להביא לצרכן בשורה ברמת המחיר, השירות או המוצרים כדי לשרוד - ומדובר בחדשות טובות לצרכן

אמיתי זיו
חזי בצלאל
חזי בצלאלצילום: עופר וקנין

הסכם סלקום-אקספון הוא בשורה טובה לשוק התקשורת. אקספון עתידה להיות מתחרה נוספת בשוק הסלולר, אך בניגוד לניסיון המר עם גולן טלקום, הפעם מדובר בשחקנית שאינה חוששת מהשקעות בתשתית ומתכוונת להישאר במגרש שנים רבות.

אקספון תאלץ להביא לצרכן בשורה ברמת המחיר, השירות או המוצרים כדי לשרוד - ומדובר בחדשות טובות לצרכן. גם מבחינת השקעות, מדובר בבשורה טובה, כי כעת יהיה קל יותר לסלקום להקים את רשת הדור הרביעי, ובעתיד אולי גם את רשת הדור החמישי. יש מי שחולק איתה עכשיו את העלויות.

פלאפון היתה קרובה להשגת הסכם עם אקספון לקראת סוף 2015 ותחילת 2016, אך התחרטה ברגע האחרון בטענה שלבעלי אקספון, חזי בצלאל, אין כסף. וכך, פלאפון נשארת שוב הרווקה היחידה בשוק התקשורת - אין לה מי שיחלוק איתה את עלויות הרשת.

אבל הדרמה האמיתית מתרחשת במקום אחר: בדיוק כשסלקום הודיעה על ההסכם עם אקספון, משרד התקשורת הודיע לגולן טלקום שהיא לא יכולה לעבור להתארח ברשת HOT מובייל, ולא יכולה להיהפך למפעילה וירטואלית. ההודעה הגיעה לאחר שמשרד התקשורת מנע מגולן מיזוג עם מפעילה סלולרית גדולה (סלקום). נראה כי לגולן נגמרו השפנים בכובע והיא צריכה להחליט לאן פניה, אחרי כל כך הרבה ספינים וזיגזוגים.

באופן פרדוקסלי, הסכם סלקום־אקספון מנגיש לגולן סולם נוח לרדת מהעץ שעליו טיפסה. גולן יכולה כעת להיכנס כשותפה שלישית באחד מהסכמי שיתוף הרשת: פרטנר ו–HOT מובייל או סלקום ואקספון. אם תעשה זאת, היא תצטרך להשקיע השקעות מהותיות ברשת, אבל בעלות נמוכה יחסית (שליש). לחלופין, גולן יכולה לנסות להימכר שוב. כעת, כשמפעילה סלולרית שישית נכנסת אוטוטו לשוק, יהיה קל יותר לרגולטור לאשר עסקת מיזוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker