המענה למחסור במהנדסים? תוכנית 
חדשה תכשיר עולים לתפקידי סייבר

המחסור בכוח אדם בענף ההיי-טק הוביל את משרד הקליטה לתמוך בתוכנית שתכשיר עולים, בעיקר מרוסיה ומאוקראינה, למקצועות ההנדסה

ענבל אורפז
יהודה זיסאפל
יהודה זיסאפלצילום: ארן דולב

תוכנית חדשה שמוביל משרד הקליטה תכשיר עולים חדשים למקצועות הסייבר ותשלב אותם בתעשייה. בשלב הפיילוט התוכנית תכשיר 50 עולים מחבר המדינות, בעיקר רוסיה ואוקראינה, בקורס באורך שלושה חודשים שיערוך הטכניון. לאחר מכן מובטחת להם קליטה בחברות היי-טק בשכר התחלתי מינימלי של 15 אלף שקל בחודש.

ההסכם על התוכנית נחתם בשבוע שעבר בין משרד הקליטה ליוזם התוכנית יהודה זיסאפל, מייסד קבוצת רד־בינת, שנחשב לאחד מאבות ההיי־טק הישראלי. לדבריו, התוכנית יכולה לצרף לתעסוקה בהיי־טק בישראל מאות עובדים חדשים בשנים הקרובות. ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), העומד בראש השדולה הפרלמנטרית לפיתוח והעסקת עולים בתחום ההיי־טק, קידם את היוזמה בכנסת עם הסוכנות היהודית.

תוכנית נוספת תכשיר 25 עולים בעלי רקע בהיי־טק או מתמטיקה, ולאחר מכן תובטח למשתתפים תעסוקה בחברות מקבוצת רד־בינת. לדברי שרת הקליטה סופה לנדבר, תוכנית זו תתחיל באיתור מועמדים כבר בימים הקרובים. להערכתה, חיים בישראל אלפי עולים חדשים שיכולים לקבל הכשרה מקצועית ולהשתלב בהיי־טק.

"יש הרבה מהנדסים יהודים בחו"ל, וישראל אטרקטיבית מאוד בתחום ההיי־טק — היא מאפשרת תעסוקה ברמה גבוהה, קריירה, והקמת סטארט־אפים. אני מקווה שנגיע למאות מהנדסים בשנה. לא תהיה בעיה לקלוט גם אם יהיו אלפים", אמר זיסאפל.

התוכנית מיועדת למהנדסי תוכנה עם ניסיון של שנתיים עד 10 שנים, עד גיל 37. בתקופה הקרובה יאותרו המועמדים לתוכנית. בדצמבר מתוכנן להיפתח המחזור הראשון שיימשך שמונה חודשים — חמישה חודשי אולפן ללימוד עברית, ולאחר מכן הכשרה לתחום ההיי־טק. העולים יהיו זכאים לסל הקליטה ולהטבות שאותן מקבלים עולים חדשים לישראל. לדברי זיסאפל, את הכשרת הסייבר בעלות של כ–9,000 דולר למשתתף צפוי לממן מטה הסייבר הלאומי במשרד ראש הממשלה.

מספר המשרות הפנויות בישראל

"ישראל תמיד הובילה בהיי־טק, חדשנות וסטארט־אפים", אמרה לנדבר. "אנחנו מתחילים להרגיש במשק מחסור בעובדי היי־טק. עולים שמגיעים לישראל הם שילוב מצוין שיכול להביא את הפתרון. יש לנו שני שלבים שאנחנו אחראים עליהם כמשרד שאחראי על עלייה וקליטה — עידוד עלייה, ולאחר מכן הכשרה מקצועית והבטחה של עבודה בתחום ההיי־טק". לנדבר תצא בקרוב לביקורים במוסקווה, סנט פטרסבורג ואוקראינה, שם יאותרו המשתתפים הראשונים במחזור הראשון של התוכנית. לדבריה, ב–2015 עלו לישראל כ–30 אלף איש. מאז תחילת השנה חלה ירידה של כ–20% במספר העולים שהגיעו לישראל בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, ומספרם הסתכם בכ–11 אלף איש. המדינות המובילות בעלייה לישראל הן רוסיה, אוקראינה וצרפת. כמו כן, חלה עלייה במספר העולים המגיעים מברזיל ובלרוס.

תשובה לירידה ביצוא ובתפוקת ההיי-טק

התוכנית מתחברת לדיון ציבורי שמתנהל בשנה האחרונה בנוגע להבאת עובדים זרים שימלאו את המחסור בכוח אדם בהיי־טק הישראלי, שהוא אחד מחסמי הצמיחה המרכזיים של התחום.

"הרעיון הוא לקחת מהנדסים יהודים מכל העולם, אבל בהתחלה ממדינות בריה"מ לשעבר, שיש להם ניסיון, ולקלוט אותם בתעשייה. מיד עם הגיעם לישראל הם יקבלו עבודה ויצטרפו למעגל ההיי־טק כשיסיימו את האולפן וההכשרה", אומר זיסאפל. "יש הסכמה שהמחסור בכוח אדם איכותי בהיי־טק גורם לירידה בתפוקה וביצוא של הענף, ומאחר שההיי־טק הוא הקטר הכלכלי של המשק, רואים את הירידה ביצוא ובמדדים השונים של הכלכלה בישראל".

לדברי לנדבר, משרד הקליטה יהיה פתוח להצעות של חברות נוספות שיהיו מעוניינות להשתתף בתוכנית ולקלוט עובדים.

זיסאפל עומד גם מאחורי אופקים להיי־טק, תוכנית חברתית־חינוכית שנועדה לאפשר לבוגרי צבא מהפריפריה שלא עומדים בקריטריוני הקבלה של האוניברסיטאות, הזדמנות להתקבל לתואר ראשון בהנדסה ובמדעים במיטב המוסדות להשכלה גבוהה בישראל.

התוכנית הושקה ב–2008 בטכניון, ולאחר מכן התרחבה לאוניברסיטת תל אביב ולאוניברסיטת בן גוריון. בשמונת המחזורים של התוכנית השתתפו כ–1,500 תלמידים, מתוכם כ–1,000 סיימו את המכינה ו–426 התקבלו ללימודים לתארים במוסדות המשתתפים בתוכנית. כ–35% מהמשתתפים המשיכו ללימודי הנדסה במכללות, ו–5% פנו ללימודים במקצועות שאינם הנדסה או מדע. מתוך 56 בוגרי המחזור הראשון של התוכנית שסיימו בשנה שעברה את לימודיהם האקדמיים, 80% נקלטו בחברות היי־טק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker