בנק לאומי: מספר האקזיטים הישראליים בתחום הפינטק צפוי לזנק בשנים הקרובות

לפי דו"ח שפירסם השבוע הבנק, תחום הטכנולוגיה הפיננסית הישראלי מוביל בעולם בניהול הון והשקעות ובמסחר אלקטרוני ■ 
מחצית מחברות הפינטק הישראליות מעסיקות פחות מ-10 עובדים ■ חברות ישראליות רבות עוסקות בפיתוחים בעבור כלכלת הבלוקצ'יין

אליחי וידל
אליחי וידל

18-12 החודשים הקרובים יקבעו אם חברות הטכנולוגיה הפיננסית (פינטק) ימשיכו לצמוח ולהוות תחרות לבנקים, או שלמוסדות הפיננסיים לא תהיה ברירה אלא לשתף פעולה עם הסטארט-אפים העצמאיים בתחום זה - כך קובע דו"ח מקיף על מגמות בפינטק העולמי ובישראל שפירסם השבוע בנק לאומי.

מהדו"ח עולה עוד כי בדומה לעולם, תחומי ההלוואות והתשלומים הם תחומים בולטים גם בפינטק הישראלי, אך התעשייה המקומית מתבלטת בהשוואה לעולם דווקא בתחום ניהול ההון וההשקעות, ובמיוחד בעולם המסחר האלקטרוני.

אקסלרטור סטארט אפ
צילום: נתלי ברנט

בבנק לאומי מדגישים כי אף שמרבית חברות הפינטק מעוניינות לשרת את הבנקים, ההשקעות הגלובליות של בנקים בחברות אלה עדיין נמוכות יחסית, ולכן מרבית החברות מוכרות את המוצרים שלהן ישירות ללקוחות. ב-2015 בנקים בעולם השקיעו בפינטק 5 מיליארד דולר - רק 10% מכלל ההשקעות שלהם בטכנולוגיה.

בסוף 2015 פעלו בעולם 6,000-5,000 חברות בתחום הפינטק. השוני ביניהן עצום - חלקן הן חברות פרטיות בשווי של יותר מיליארד דולר ("חדי-קרן" - יש כיום 19 חברות כאלה בתחום הפינטק), ואחרות הן סטארט־אפים קטנים מאוד של יזם אחד או שניים, ללא כל תמיכה מוסדית.

ההשקעות בחברות פינטק בעולם צמחו בכ-700% בין 2011 ל-2015 והסתכם בשנה שעברה ב-19.1 מיליארד דולר, לעומת פחות ממיליארד דולר בתחילת 2010. אף שהשקעות ההון סיכון הובילו את פריצת הדרך של חברות הפינטק - ב-2011 הון סיכון היווה כמעט 90% מסך ההשקעות בשוק הפינטק - ב-2014 חלקן של השקעות אלה בתחום ירד ל-54% בלבד 
מסך ההשקעות.

הפינטק כולל תחומים רבים, אך הדו"ח של בנק לאומי מתמקד בחברות שהפתרונות שלהן משלימים או מתחרים בשירותים בנקאיים קיימים, כמו תשלומים, הלוואות, ניהול הון, השקעות וחסכונות, העברות כספים ומטבעות וירטואליים. הדו"ח אינו מתייחס לחברות בתחום הסייבר, מניעת הונאה, שירותי ניהול פיננסי לעסקים ומסחר אלקטרוני שאינו קשור לעולם הבנקאות.

ההשקעות זינקו ב– 700% בחמש שנים
היקף ההשקעות בפינטק בעולם, במיליארדי דולרים
2011 2012 2013 2014 2015
1,200
1,000
800
600
400
200
0
מקור: KPMG
השקעה בפינטק שאינה הון סיכון מספר ההשקעות הכולל
השקעות הון סיכון בפינטק מספר ההשקעות של הון סיכון

היעד המשמעותי ביותר למוצרי פינטק הוא תחום הבנקאות האישית (Personal Banking). יש לכך שתי סיבות עיקריות: פיתוח פתרונות לתחום זה אינו דורש בהכרח התחברות לתשתיות פיננסיות מסורבלות; וגיוס הלקוחות אינו כרוך בתהליך מסורבל וארוך.

במקביל, לטענת כותבי הדו"ח, חברת מקינזי מצביעה על כך שדרישת הלקוחות לשקיפות וחופש בחירה גדולים יותר מעודדת אותם לבחור בחלופות שאינן תלויות בבנקים הגדולים. פתרונות פינטק נוטים גם להציג יתרון מבחינת המחיר ומכיוון חוויית המשתמש. מהדו"ח עולה כי יותר מ-60% מחברות הפינטק מתמקדות בקהל היעד של בנקאות אישית, ומתוך מחקר בינלאומי עולה כי ההשקעות בתחום זה משמעותיות אך יותר - ומגיעות ל-73% מסך ההשקעה בפינטק.

יותר חברות פינטק - יותר השקעות בישראל

בישראל פועלים יותר מ-200 סטארט־אפים בתחומי פינטק (לא כולל תחומי הסייבר, אבטחה, מניעת הונאות ומסחר דיגיטלי) הקשורים בתשלומים, הלוואות, ניהול הון השקעות וחיסכון, העברות כספים ומטבעות וירטואליים. התחום מתחלק בין חברות המפתחות כלי השקעה, כמו algo-trading, binary options, forex - לבין חברות המספקות כלים ניתוחיים וכלים לבניית אסטרטגיית השקעה. החלק היחסי של חברות אלה בישראל גדול משמעותית לעומת חלקן בשוק 
הפינטק העולמי.

תחום ניהול ההון וההשקעות, ובמיוחד עולם המסחר האלקטרוני, תופסים נתח משמעותי מתחום הפינטק בישראל, בעיקר בהשוואה לחלק היחסי שתחום זה תופס בעולם. כשחקנים היושבים בישראל אך מעוניינים לשחק בשוק העולמי, חברות ישראליות רבות בונות כלים שאינם תלויי מקום או קשורים בשחקנים מקומיים, אלא מציעות כלים שיכולים להיות רלוונטיים בכל מקום, כמו כלי מסחר שאינם קשורים בבנקים ספציפיים ומטבעות וירטואליים. בנוסף, ניכר כי המומחיות הישראלית בתחום הסייבר באה לידי ביטוי גם בכלים אלה, הדורשים רמת 
אבטחה גבוהה.

יותר ממחצית מחברות הפינטק הפועלות בישראל מעסיקות פחות מ-10 עובדים ("פינטק במוסך", כהגדרת הדו"ח) ורובן ככולן הוקמו בשנתיים האחרונות. מגמה זו מעידה על כך שהשוק רחוק מלהיות רווי, ומהווה גורם משיכה לסטארט־אפים המעדיפים להתמקד בתחום זה על פני אחרים. מספר לא מבוטל של חברות ישראליות עוסקות בפיתוחים בעבור כלכלת הבלוקצ'יין. דו"ח של פירמת הייעוץ וראיית החשבון דלויט מציין את החוזקה הישראלית בתחומי הסייבר וטכנולוגיות הצפנה כאחת הסיבות להתבססות תחום הבלוקצ'יין והביטקוין בישראל.

להערכת מחברי הדו"ח, ניתן לצפות כי בשנים הקרובות מספר האקזיטים בתחום הפינטק יהיה גבוה יותר, בזכות מגמת הצמיחה בהקמת חברות. בנוסף, נצפה לראות חברות כאלה מתבססות ונהפכות לגורם משמעותי יותר בהיי-טק הישראלי. המספר הגדול של חברות פינטק שמוקמות בישראל מעודד השקעות, כמו גם הקמת אקסלרטורים בתחום וכניסת שחקנים בינלאומיים המתעניינים בחברות הישראליות - בנקים זרים, גופי השקעה בינלאומיים ועוד.

בלאומי ציינו כי ההחלטה לערוך מחקר על תחום הפינטק היא חלק מאסטרטגיית החדשנות של הבנק, המעורבות שלו בתחומי הדיגיטל ושיתוף הפעולה הצמוד עם קהילת הפינטק וכדי לספק כלים רלוונטיים לעוסקים בתחום.

"ההשפעה האדירה של הטכנולוגיה בכלל ושל חברות הפינטק בפרט על תעשיית הפיננסיים, דורשת מהמערכת הבנקאית להוביל שינויים, להטמיע טכנולוגיות חדשניות, וליצור שיתופי פעולה עם חברות פינטק במטרה להתאים את עצמה לעולם החדש ולענות על ציפיות הלקוחות. בנקים שלא ישכילו לעבור את השינוי הנדרש, לא יהיו רלוונטיים עבור הדור הבא", אמרה מנכלית לאומי, רקפת רוסק עמינח, התייחס לממצאי המחקר.

צמיחת הפינטק באסיה גדלה פי 4 ב-2015

חצי מהחברות עוסקות בתשלומים ובשוק ההון
מספר חברות הפינטק בישראל, לפי תחום פעילותן
42
תשלומים
6
מימון המונים
5
העברת כספים
2
חוויית משתמש
9
ניהול פיננסי אישי
7
ביטוח
10
בנקאות מסחרית
65
שוק ההון
20
הלוואות
28
מטבעות
וירטואליים
14
Back office
operations
מקור: ניתוח מידאטה

לאורך השנים, האסטרטגיה של הבנקים בנוגע לחברות הפינטק עברה שינוי - מחוסר התייחסות לרכישות והשקעות נקודתיות ובעיקר פיתוח פנימי, עד לאסטרטגיה מעורבת של השקעה, רכישה ואף הקמה של חברות מתחרות ומשלימות. עד 2015 אופיינו רוב השירותים שפותחו בתחום הפינטק כאלטרנטיבה לבנקאות מסורתית. לעומת זאת, ניכר כי מ-2015 שיתופי הפעולה מתחזקים, ויותר חברות פינטק מציעות שירותים שיכולים להשתלב עם שירותי הגופים הפיננסיים.

המוקד המסורתי של תעשיית הפינטק הוא בצפון אמריקה, בדגש על עמק הסיליקון וניו יורק. עם זאת, התרחבות התחום וביסוסו מבחינה טכנולוגית ומסחרית מוביל להתרחבות לאזורים נוספים, בדגש על צמיחה של מוקדי פינטק באסיה, לרבות ישראל.

לצד הגידול המואץ בנפח ההשקעות באופן כללי, הצמיחה באסיה גדלה פי ארבעה ב-2015. סין סימנה את עצמה כחממה חדשה לפינטק, בעיקר כדי לתת מענה לשוק המקומי העצום. למרות העובדה שאסיה (כולל ישראל) עקפה את אירופה מבחינת נתח השקעות הפינטק שהיא מושכת, גם באירופה נרשמת צמיחה כוללת עקבית. לונדון היא הבירה הבלתי־מעוררת של הפינטק האירופי, לצד פעילות במדינות נוספות.

הדו"ח מתייחס גם לחשש שתחום ההלוואות עומד בפני ניפוץ בועה, ומציין כי ההצלחה המוקדמת של חברות בתחום הביאה את הסגמנט הזה לבשלות לפני תחומי פינטק רבים אחרים. הבשלות באה לידי ביטוי בשני צירים עיקריים: מחד, חברות מובילות בחרו לצאת להנפקה ציבורית והדגישו את חוזקן כגוף עצמאי, ומאידך חברות אחרות בחרו לשתף פעולה עם בנקים כדי להעניק אשראי להפניות מצדם.

כדוגמה לבעיה במגזר ההלוואות מציגים מחברי הדו"ח את את הירידות החדות בשווי המניות של שתי זירות הלוואה P2P ציבוריות - Lending Club ו-OnDeck. נכון לתחילת מאי 2016, שתי החברות רשמו יחד ירידת ערך בשווי של 1.3 מיליארד דולר מאז הונפקו בבורסה. הירידות התלולות הזכירו למשקיעים כי אמנם קיים בחברות האלה פוטנציאל לצמיחה מואצת, אך חוסנן העסקי עדיין לא הוכח 
לאורך זמן.

עד 2015 הבנקים התמקדו בהשקעה ראשונית (seed) בעיקר בחברות מתחרות; בהקמה של אקסלרטורים לחברות פינטק; בהשקעה בשיפור אפליקציות בנקאיות, מערכות דיגיטליות ופתרונות לבישים; ברכישה של מוצרים משלימים להצעות הערך המסורתיות של הבנק - תשלומים ללא מגע והעברת תשלומים בסלולר, PFM ופיתוח In–House - בעיקר השקעה ב-IT פנימי ושדרוג מערכות Legacy. בשנה האחרונה המגמה היא עיבוי פתרונות דיגיטליים באמצעות רכישה, ולעתים אף הקמה, של חברות מתחרות: בנקים דיגיטליים, פלטפורמות להלוואות ולמימון המונים, שיתופי פעולה מתרחבים עם חברות פינטק משלימות לשיפור חוויית הלקוח והנגשת 
המוצרים והשירותים.

הדו"ח מציין את קטגוריית הייעוץ הרובוטי (Robo-advising) כתחום שזוכה לתשומת לב רבה בשנה האחרונה, לאור הפוטנציאל של הטכנולוגיה לגרום לשינוי מהותי באופי תחום הייעוץ הפיננסי. כיום פחות מ-1% מכלל הנכסים המושקעים בארה"ב עושים שימוש בייעוץ רובוטי, אך חברת המחקר A.T. Kearney מעריכה כי שיעור החדירה יגיע ל-5.6% עד 2020. המעבר הזה עלול לגרום לתעשייה לאובדן של הכנסות בהיקף 12-8 מיליארד דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker