נתניהו לא יוכל לעסוק ברוב גופי התקשורת - והצרכנים עלולים להפסיד

היועץ המשפטי לממשלה: על נתניהו להימנע בתפקידו כשר התקשורת מנושאים הקשורים בקבוצת בזק, השייכת למקורבו, 
שאול אלוביץ' ■ בפועל, ייאסר על נתניהו לפעול בסוגיות קריטיות - כמו שינויי רגולציה בשוק הטלוויזיה ופתיחת שוק הטלפונים הנייחים לתחרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קובע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יוכל לעסוק בסוגיות הקשורות בבזק, בשבתו כשר התקשורת. הרקע להחלטה הוא קשריו של נתניהו עם שאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק. נתניהו נאלץ לחתום על מסמך ניגוד עניינים, שלפיו סוגיות הנוגעות לבזק יטופלו על ידי שר אחר.

משרד המשפטים הודיע בעקבות ההחלטה כי "בהתאם לחוות הדעת, על רקע יחסי החברות שבין ראש הממשלה למר אלוביץ', יהיה על ראש הממשלה להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות שבשליטת מר אלוביץ', וזאת על מנת למנוע טענות לניגוד עניינים ומחמת הנראות הציבורית. בחוות הדעת הובהר כי ראש הממשלה יימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות אלה באופן ספציפי, וכן בעניינים אחרים שיש להם השפעה מהותית עליהן".

אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלהצילום: מוטי מילרוד

היועץ מנדלבליט סייג את הדברים ואמר כי "בניתוח של תחומי התקשורת הרלוונטיים ואופי ההחלטות העשויות להידרש לגביהם, עלה הצורך להבחין בין תחומים שבהם התחרות העיקרית היא בין קבוצת בזק לבין קבוצת HOT ובהם מתקיים בפועל מעין דואופול, לבין תחומים אחרים שבהם חברה מקבוצת בזק נמצאת בתחרות עם כמה חברות. בתחומים שבהם ישנה תחרות עיקרית מול קבוצת הוט כאמור, נקבע כי על ראש הממשלה ושר התקשורת להימנע מלטפל בתחום זה בכללותו".

בדיקת היועץ המשפטי באשר ליחסי אלוביץ־נתניהו התחילה לאחר תחקיר של גידי וייץ ב"הארץ" באוקטובר 2015, שבו נחשף כיצד אתר וואלה מעניק סיקור חיובי מוטה לראש הממשלה נתניהו ורעייתו, באמצעות הסרת פרסומים שליליים אודותיהם, ומנגד פרסום ידיעות המחניפות לבני הזוג - וזאת לפי הוראתו של מנכ"ל וואלה, אילן ישועה. הבדיקה נפתחה בעקבות פנייתה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ) ליועץ המשפטי לממשלה.

ריבוי הזרועות של בזק יקשה על היישום

בזק היא קבוצת התקשורת הגדולה בישראל, והיא נוגעת בכל תחומי הפעילות בענף - כך שקשה לראות כיצד תיושם הוראתו של מנדלבליט.

מעולם לא אירע בישראל מצב שבו שר תקשורת נמנע מטיפול בבזק (כאשר כיהן משה כחלון כשר התקשורת הוא פסל עצמו מקבלת החלטות הנוגעות לחברת HOT, שבה מכהנת אחותו כסמנכ"לית). בזק היא מונופול בתחום תשתיות האינטרנט והטלפוניה הקווית, וחלק מדואופול בתחום הטלוויזיה (בשליטתה בחברת yes).

הקבוצה מחזיקה גם באתר האינטרנט הנצפה בישראל (וואלה), והיא ספקית אינטרנט שנתח השוק שלה כמעט מונופוליסטי (44%). לפי הדו"חות השנתיים ל–2015, בזק גורפת 45% מהכנסות שוק התקשורת בכללותו - ו–96% מהרווח הנקי בו.

החלטתו של היועץ מנדלבליט מגיעה בתזמון בעייתי במיוחד: משרד התקשורת נמצא על סף הכרעות חשובות ביותר בתחום הטלקום, הנוגעות לפתיחת שוק התקשורת הנייחת לתחרות, במה שמכונה הרפורמה בפס הרחב או רפורמת השוק הסיטוני. בתחום השידורים מתקרבת הגשת המסקנות של הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר - מסקנות שאמורות להגדיר מחדש את כללי הרגולציה בענף השידורים.

כעת, החלטתו של מנדלבליט תמנע משר התקשורת נתניהו כל עיסוק בשני נושאים קריטיים אלה.

מסקנות ועדת פילבר אמורות להיחתם כבר היום, והן כוללות שורת המלצות מרחיקות לכת שישפיעו על שוק השידורים כולו - וגם על החברות yes ו–וואלה שבשליטת אלוביץ'. למשל, המלצה על הגברת התחרות בשוק הרב־ערוצי, באמצעות הורדת החסמים והמחויבויות הרגולטוריות, תציב תחרות קשה יותר בפני yes. מנגד, מתן אישור ל–yes לשדר ערוצי חדשות באינטרנט - ככל הנראה באמצעות אתר וואלה - תגביר את השפעתה של החברה בשוק התקשורת.

כך או כך, השינויים המרכזיים שמוביל פילבר, בהתאם להמלצות שפירסמה הוועדה בדו"ח הביניים, כוללים הגברת התחרות בשוק השידורים ובשוק הרב־ערוצי. הורדת חסמים כזו אמורה להגדיל את הגיוון בשוק השידורים, ולהוביל לירידת מחירים בשוק הרב־ערוצי. אם מהלכים אלה ייתקעו בשל האיסור שהוטל על שר התקשורת לעסוק בעניינם - הצרכנים עלולים להפסיד.

בשלב זה, מסתמן כי ועדת פילבר תמשיך את עבודתה כרגיל ותגיש את מסקנותיה כמתוכנן - אך נתניהו לא יוכל להיות מעורב ביישומן ואף לעסוק בהן. ככל שיידרשו הליכי חקיקה, ייקרא לדגל שר אחר (ככל הנראה שר התיירות, יריב לוין) והוא יישא באחריות המיניסטריאלית לטיפול בנושאים אלה.

נתניהו לא זוכר איך הכיר את אלוביץ'

חוות הדעת של מנדלבליט, אשר ממוענת לנתניהו, חשפה לא מעט על תהליך הסדר ניגוד העניינים.

"בעקבות כתבה שהתפרסמה בעיתון 'הארץ', קיבלנו את פנייתה של חברת הכנסת זהבה גלאון, אשר ביקשה לבחון האם הנך מצוי בניגוד עניינים בכהונתך כשר התקשורת בשל זיקה אישית למר שאול אלוביץ' (...) נוכח הטענות האמורות, התבקשה היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע־פרגו, לברר עמך אם אתה מצוי בקשר אישי עם אלוביץ'. בתגובה נמסר כי 'לראש הממשלה יש קשרי ידידות עם מר שאול אלוביץ' זה כ–20 שנה והם מקיימים קשרים חברתיים ביניהם".

עוד נכתב בחוות הדעת כי השניין נפגשים ב"תדירות של אחת לכמה חודשים עד שנה, וכי לא זכורות לך (לנתניהו; א"ז ונ"ט) נסיבות ההיכרות עמו. עוד ציינת בהקשר זה כי הפגישות הן בעלות אופי חברתי ומשתתפות בהן גם רעיותיכם - וכי אתה משוחח איתו לעתים בנושאי השעה". נתניהו הבהיר כי הוא לא מקבל מאלוביץ' תרומות, כספים או הלוואות.

בחוות דעתו על ניגוד העניינים אימץ מנדלבליט גישה מרחיבה: "לא מן הנמנע שגם החלטות בנוגע לחברת HOT, המתחרה העיקרית של בזק, יעוררו חשש לניגוד עניינים אם מדובר בהחלטות שיש להן השפעה משמעותי על מידת הרווחיות או על יכולת התחרות של HOT. בה במידה, יהיה צורך לבחון באותה אמת מידה גם החלטות הנוגעות באופן יסודי לאפשרות התחרות מצד IBC (מיזם הסיבים האופטיים של חברת החשמל; א"ז ונ"ט), העשויה להיות מתחרה פוטנציאלית".

לפי מנדבליט, "המסקנה המתבקשת" היא כי על נתניהו "להימנע מלטפל בתחום התשתית הקווית והטלפונייה הנייחת בכללותו".

בהמשך חוות הדעת מצר היועץ המשפטי עוד יותר את צעדיו של נתניהו כשר התקשורת, וקובע כי נתניהו מנוע מעיסוק בהחלטות הנוגעות ישירות לחברת פלאפון (חברת הסלולר השנייה בגודלה בישראל), וכן מהחלטות ישירות הנוגעות לבזק בינלאומי (ספקית האינטרנט הגדולה בשוק) - ואף מרחיב את האיסור גם לענף השידורים.

"בתחום השידורים הרב־ערוציים שולטות שתי חברות באופן כמעט בלעדי - חברת yes וחברת HOT. מדובר במעין דואופול (...) במסגרת הרגולציה בתחום השידורים נכללים גם היבטים אחרים, כגון הרגולציה על ספקי תוכן, ובעיקר הרגולציה ביחס לערוצים המסחריים ולערוצים הייעודיים", כותב היועץ לנתניהו. "לצורך בדיקת הרגולציה בנושא, מינית באחרונה ועדה בראשות מנכ"ל משרדך, שלמה פילבר. עולה כי תחום השידורים בכללותו אינו מתמצה בתחום הרב־ערוצי, וניתן לראות את הנושא כתת־תחום המשיק להיבטים אחרים בתחום השידורים באופן כללי.

"בתחום השידורים המסחריים, משרד התקשורת עשוי להידרש בתקופה הקרובה לצעדים רגולטוריים שתכליתם היא עידוד התחרות בנושא זה. נושאים הנוגעים באופן מיוחד לפלטפורמות השידורים הרב־ערוציים עשויים עשוי להשפיע מהותית על האינטרסים המסחריים של yes, ומטעם זה עליך להימנע מלטפל בעניינים אלה. בכלל זה, עליך להימנע מלקבל החלטה באשר לאימוץ וליישום המלצות וועדת פילבר העוסקות בדרישות הרגולטוריות מ–HOT ו–yes (...) הלכה למעשה, יהיה עלייך להימנע ממעורבות בכל נושא הנוגע לפלטפורמות השידורים הרב־ערוציים - וכן בכל נושא אחר בתחום השידורים שיש לו השפעה מהותית על yes ו–HOT".

מי מרוויח מכהונת נתניהו כשר תקשורת

נתניהו מכהן כשר התקשורת מאז עזב גלעד ארדן את התפקיד בנובמבר 2014. מכניסתו של נתניהו לתפקיד, מונהגת במשרד התקשורת מדיניות מקלה כלפי בזק, לרבות הדחת מנכ"ל המשרד, אבי ברגר, שפעל בתקיפות לפתיחת השוק לתחרות; שינוי מדיניות לטובת בזק בנושא פתיחת שוק הטלפוניה לתחרות; וכפי שנחשף ב–TheMarker, גם מדיניות מקלה בכל הקשור לפתיחת התשתית הפיזית של בזק למתחרות. במקביל, פועל המשרד במרץ להסיר מבזק את חובת ההפרדה המבנית בקבוצה.

בספטמבר הגיש TheMarker בקשה מכוח חוק חופש המידע לקבלת פירוט הפגישות של שר התקשורת נתניהו עם חברות מפוקחות, מנהל ובעלי מניות, וביניהן שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק. משרד ראש הממשלה דחה עד כה את העברת המידע, למרות שהמועד החוקי האחרון לכך חלף זה מכבר.

משרד התקשורת: "ממשיכים כרגיל"

ח"כ גלאון הגיבה על החלטת היועץ המשפטי לפסול את נתניהו מלעסוק בעניינים הנוגעים לאלוביץ׳: ״אני מברכת על החלטת היועמ״ש למנוע את הסדר ההון־שלטון־עיתון שהונהג בין נתניהו לאלוביץ'. השיטה שמאפשרת לנתניהו לקבל סיקור אוהד מוואלה בתמורה לשמירה על המונופול של בזק, היא לא רק מושחתת ופסולה מיסודה - היא גם עולה לכולנו במחיר כלכלי כבד".

יו"ר וועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), מסר בתגובה לפרסום: "על ראש הממשלה למנות שר תקשורת במהירות, ועד אז לחתום על הסכם ניגוד עניינים ולהודיע לנו בדחיפות מי יחליפו בדיוני ועדת הכלכלה".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) אמרה: "שר תקשורת שלא יכול לטפל בבזק, יס והוט הוא כמו שר ביטחון שלא יכול לטפל בצה"ל, המוסד והשב"כ. עליו להעביר את התפקיד למישהו שניגוד עניינים לא יפריע לו לדאוג לטובת אזרחיות ואזרחי ישראל".

משרד התקשורת מסר בתגובה כי "תהליכי עבודת המשרד המקצועית בכל תחומי הטלקום (השוק הקווי ושידורי HOT ו–yes) ממשיכה כסדרה. הדרג המקצועי, בראשות המנכ"ל, ממשיך לקדם את כל נושאי הליבה, כולל הנושאים המופיעים בחוות הדעת של היועמ"ש. עבודת המטה תוגש לאישור השר שיוחלט כי יכהן כשר האחראי על פעילות זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker