במחיר מציאה: פייסבוק וגוגל כבר יודעות עלינו הכל - עכשיו גם מיקרוסופט רוצה

50 דולר למשתמש הם מחיר נמוך ביחס לחתך הסוציו-אקונומי הגבוה של משתמשי לינקדאין ■ שווי השוק של פייסבוק, שנתח עצום ממשתמשיה הם ילדים ואזרחי העולם השלישי, הוא 200 דולר למשתמש

אליחי וידל
אליחי וידל

גוגל מכירה באופן אישי כל אחד מהמשתמשים שלה: יש לה 1.5 מיליארד משתמשי אנדרואיד, המזוהים כל אחד באופן אישי באמצעות הסמארטפונים שלהם. פייסבוק מכירה באופן אישי כל אחד מ-1.6 מיליארד החברים בה, וגם אפל מכירה מצוין את מאות מיליוני המשתמשים במיליארד המכשירים שהיא מכרה בשנים האחרונות. אמנם לאפל יש הרבה פחות משתמשים מלגוגל ולפייסבוק, אבל היתרון הוא בחתך הסוציו-אקונומי שלהם ובעובדה שהם מבזבזים הרבה יותר כסף באמצעות הפלטפורמה שלה, מאשר משתמשי אנדרואיד או פייסבוק.

גם לאמזון יש פחות משתמשים מלאנדרואיד ופייסבוק, אבל הערך הכלכלי שלהם עצום. כל אחד מהמשתמשים הללו מוציא באמצעות הפלטפורמה של אמזון כ-600 דולר בשנה, ומנויי שירות פריים (דמי מנוי שנתיים של 99 דולר) מוציאים בממוצע 1,100 דולר בשנה.

לינקדאין ומיקרוסופט. האם השילוב יצליח?
לינקדאין ומיקרוסופט. האם השילוב יצליח?צילום: DADO RUVIC/רויטרס

למיקרוסופט יש מיליארד משתמשים לפחות - אבל היא לא יודעת עליהם יותר מדי. חלק מהם אמנם שילם עבור הרישיון להתקנת מערכת ההפעלה, אבל המידע על הפעילות האישית שלהם דל ביותר.

מיקרוסופט מנסה כבר שנים להפיק ולכרות מידע על המשתמשים שלה - אך ללא הצלחה. הדפדפן שלה, אקספלורר, כבר נקבר מזמן מתחת לדפדפן כרום של גוגל ופיירפוקס של מוזילה; מנוע החיפוש שלה, בינג, לא הצליח להתרומם; גם כשניסתה להתממשק לעולם המובייל עם רכישת נוקיה, לא הצליחה מיקרוסופט להתבסס. מערכת ההפעלה שלה לסמארטפונים מותקנת על כ-11% בלבד מכלל הטלפונים הסלולריים החכמים בעולם.

בתקופה האחרונה מנסה מיקרוסופט להיכנס לתחום שירותי הענן עם מערכת אזור (Azure) שלה - אבל גם שם היא סובלת מתחרות קשה ביותר מול אמזון וגוגל.

כעת החברה מנסה שוב להתברג בעולם הדאטה הפרסונלי, מתוך ציפייה שרכישת מאגר החברים של לינקדאין תספק לה דריסת רגל מהירה בתחום. רכישת לינקדאין תספק למיקרוסופט נתונים על כחצי מיליארד משתמשים: מי החברים שלהם, באילו תחומים הם מתעניינים, איפה הם נמצאים ועל מה הם עשויים לבזבז את הכסף שלהם.

מיקרוסופט קנתה 400 מיליון משתמשים במחיר מציאה של 50 דולר לראש - בעסקה של 26 מיליארד דולר במזומן. לפייסבוק, למשל, יש 1.6 מיליארד משתמשים שמייצרים לה שווי שוק של 320 מיליארד דולר - כ-200 דולר לראש. אבל אם בוחנים את הפוטנציאל הכלכלי שטמון בכל משתמש של לינקדאין לעומת פייסבוק, הרי שאפשר לקבוע שהמחיר ששילמה מיקרוסופט מתומחר נמוך מדי.

הרוב המוחלט של משתמשי לינקדאין מגיעים מחתך סוציו־אקונומי גבוה מאוד: מדובר ברשת שרוב החברים בה הם אנשים משכילים בעלי עבודה או פוטנציאל השתכרות גבוה יחסית. בפייסבוק, לעומת זאת, נתח גדול הם ילדים ואזרחי העולם השלישי, שהערך הכלכלי שלהם נמוך יחסית.

לינקדאין היא פלטפורמה עסקית יותר מחברתית, והמשתמשים נעזרים בה לקידום הקריירה שלהם, חיפוש עבודה וקשרים עסקיים. כל התקשרות דרכה מניבה "הכנסה כספית" כלשהי למשתמש. בחודשים האחרונים העולם הדיגיטלי מתמסר ומתמכר לדאטה בקצב מסחרר שרק גובר והולך. כמות המידע שמתגלגל ברשתות החברתיות היא כמעט בלתי נתפשת, אבל הערך של הדאטה הזה אינו טמון בהכרח בחשיפה האישית של המשתמשים.

מי שינתח את הנתונים שנאגרים בפלטפורמה כזאת יוכל לקבל מודיעין עסקי שאין לאף גוף אחר: מגמות בתחום התעסוקה, עלייתן של טכנולוגיות חדשות, מיפוי קשרים, או כל דפוס עסקי וכלכלי שישתקף מתוך מרק הנתונים שלינקדאין הניחה על הגז.

עם שווי שוק של 395 מיליארד דולר והכפלה של ערך המניה בחמש שנים - יש למיקרוסופט כיסים מספיק עמוקים כדי לבצע עוד ניסיונות כאלה להוכחת הרלוונטיות שלה. בביקורו בישראל בפברואר 2016 הצהיר סאטיה נאדלה, מנכ"ל התאגיד, כי העתיד של מיקרוסופט הוא באנשים ובמשתמשים - ולא בהכרח במוצרים ובתוכנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker