קרן אקסל פותחת משרד בישראל; בכיר בפייסבוק מונה לשותף

ניר בלומברגר יהיה חלק מהצוות של אקסל בלונדון שהוקם ב-2000. בעקבות המינוי ופתיחת המשרד, הקרן מתכוונת להכפיל את ההשקעות שלה בשוק הישראלי

ענבל אורפז
השותפים באקסל. מימין לשמאל: פיליפ בוטרי, פרד דאסטין, סונהלי דה ריקר, ניר בלומברגר, הארי נליס
השותפים באקסל. מימין לשמאל: פיליפ בוטרי, פרד דאסטין, סונהלי דה ריקר, ניר בלומברגר, הארי נליס צילום: יחצ

קרן ההון סיכון האמריקאית המובילה אקסל (Accel) פותחת לראשונה משרד בישראל וממנה שותף מקומי. הקרן תכריז היום שניר בלומברגר, עד לאחרונה בכיר בצוות המיזוגים והרכישות הגלובלי של חברת פייסבוק, מונה לשותף (Venture Partner) בקרן, וינהל מטעמה את ההשקעות בישראל. בלומברגר יהיה חלק מהצוות של אקסל בלונדון שהוקם ב–2000. בעקבות המינוי ופתיחת המשרד, הקרן מתכוונת להכפיל את ההשקעות שלה בשוק הישראלי.

"החלטנו לפתוח את המשרד בישראל כי אנחנו רוצים להכפיל את המחוייבות שלנו בשוק. אנחנו רואים את תל אביב והמדינה כולה משגשגת עם יזמות. ישראל תמיד הייתה האב של חדשנות ואנחנו משקיעים בה מאז 2002", אומר פיליפ בוטרי, שותף באקסל. ״כשמסתכלים על הצמיחה בשנים האחרונות ב–12 ההאבים הטכנולוגיים באירופה, תל אביב האיצה במהירות הכי גבוהה. התעשייה בישראל האיצה בשלוש השנים האחרונות, וזה הזמן המושלם מבחינתנו להרחיב את הנוכחות האזורית״, הוסיף בוטרי. אקסל לא מקצה סכום מסוים להשקעות בישראל, אך בקרן צופים שסך ההשקעות ומספרן יגדל הודות לנוכחות של שותף מטעמה בשטח.

עד היום, השקיעה אקסל 350 מיליון דולר ביותר מ–30 סטארט-אפים ישראליים. אקסל גם היתה בין המשקיעים בחברות כמו פייסבוק ודרופבוקס. באפריל הודיעה אקסל על השלמת גיוס חצי מיליארד דולר לקרן אקסל לונדון V, שמשקיעה באירופה ובישראל. הקרן ממוקדת בחברות צעירות ובחברות צומחות במגוון תעשיות, עם דגש על שווקים וירטואליים, חברות תוכנה כשירות והדור הבא של התשתיות. בסך הכל מנהלת אקסל באירופה ובישראל הון שמסתכם ב–2.5 מיליארד דולר.

לדברי בלומברגר, ההשקעות שאותן יבצע יהיו בעיקר בסטארט־אפים בשלבים מוקדמים. בוטרי מציין כי סבב השקעה אופייני יהיה 5–20 מיליון דולר. תחומי ההשקעה הבולטים בישראל, מבחינת הקרן, הם אבטחת מידע, מחשוב ענן, תוכנה, תשתיות, אונליין מדיה, שווקים דיגיטליים, ופתרונות תשלום אלקטרוניים. אקסל לא משקיעה בקלינטק וביוטק, ורק לעתים רחוקות משקיעה בחברות שבבים. אחד מתחומי המומחיות של בלומברגר הוא מציאות רבודה ומציאות וירטואלית (AR\VR). "כל הרכיבים נמצאים בישראל ויש כישרון מצוין״, אומר בלומברגר. ״חלק מזה רלוונטי לטרנדים החמים שרואים בעולם הטכנולוגיה — למידת מכונה, וידאו, מציאות וירטואלית ורבודה״. אקסל תמשיך לשתף פעולה בהשקעות שלה בישראל עם קרנות הון סיכון מקומיות.

לפני שהצטרף לאקסל, בלומברגר היה חבר בכיר בצוות המיזוגים והרכישות הגלובלי של פייסבוק. בתפקידו הוא תמך בצוותים שונים בתוך פייסבוק - כגון מסנג'ר, אוקולוס, ווידאו - בנושאים אסטרטגים וברכישת חברות בארה"ב, אירופה, וישראל.

מאז תחילת 2016 ישנה אווירה זהירה יותר בתחום ההשקעות בהון סיכון בעמק הסיליקון ובעולם. על כך אומר בוטרי כי ״יש טרנדים חזקים שדוחפים את האקו־סיסטם הטכנולוגי בעולם, וישראל היא חלק מזה. למשל, מחשוב ענן שמגדיר מחדש איך החברות חושבות על התשתיות שלהן; מובייל ששם מחשב ביד של כל אחד ומשנה את הדרך שבה אנשים מתקשרים ביניהם וחיים את חייהם במישור האישי ואיך הם ניגשים למשאבים העסקיים; יש דור חדש שמגיע לעבודה עם המובייל והלפטופ. לכן, יש טרנד חדש שימשיך להאיץ את הטכנולוגיה בעשור הקרוב לפחות". לדבריו, ״הון סיכון פועל במחזורים — הוא עולה ולפעמים הוא יורד. בשנים האחרונות רואים חברות שהגיעו להערכות שווי גבוהות בעיקר בסבבי גיוס מתקדמים. אני לא חושב שתהיה האטה — תהיה הערכה מחודשת של הערכות שווי. אבל חברות ימשיכו להיווצר״.

הפורטפוליו של אקסל בישראל כולל כ–30 חברות, בהן חברת האינטרנט פייבר, שיצרה שוק לנותני שירותים; חברת האחסון SimpliVity של היזם דורון קמפל, שהקרן השקיעה בעבר בחברת דיליג׳נט שהקים; חברת אבטחת המידע פורסקאוט (ForeScout); חברת אילנות היוחסין MyHeritage, ו–Qwilt.

עד היום רשמה אקסל יותר מ–20 אקזיטים בישראל, שכוללים את דיליג׳נט שהוקמה על ידי קמפל ומשה ינאי ונרכשה על ידי יבמ ב–2008, חברת הסייבר Aorato שנרכשה על ידי מיקרוסופט בשנה שעברה, חברת הקזינו דרגון פליי (DragonPlay), וחברת אבטחת המידע הציבורית אימפרבה (Imperva).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker