מיזם הסיבים IBC משנה את המודל הכלכלי

ל–TheMarker נודע כי באחרונה שכרה IBC את הכלכלן חן הרצוג, שאמור לשפץ את המודל העסקי שלה ■ הרצוג: "תשתית הסיבים של חברת החשמל כבר קיימת. עכשיו אפשר לזרוק אותה לפח - או ליצור איתה קדמה טכנולוגית ותחרות"

אמיתי זיו
חן הרצוג
אמיתי זיו

הרבה זמן לא נשמע כל דיווח ממיזם הסיבים IBC, לאחר שהחברה גזרה על עצמה שתיקה בזמן שהיא מתכוננת למכירה. כחלק מכך, היא גם לא ממנה מנכ"ל - וזהותו תיקבע על ידי המשקיע החדש. עם זאת, פרישת הסיבים נמשכת, בקצב אטי לעומת התוכנית ההנדסית המקורית, באופן מדוד ובאזורי ביקוש בטוחים בלבד.

ל–TheMarker נודע כי באחרונה שכרו אנשי IBC את הכלכלן חן הרצוג מזיו האפט BDO. הרצוג, בעל היכרות מעמיקה וארוכת שנים עם שוק התקשורת, מונה לתת תוקף למודל העסקי של החברה, או לכוונן אותו כך שיתאים למצבה כיום. למעשה, הוא פחות או יותר מונה לזרוק את התוכנית הכלכלית הקיימת של החברה לפח ולכתוב חדשה.

הרצוג אישר את דבר המינוי, אך סירב להתייחס למודל העסקי או למספרים של החברה. הוא מסר כי "תשתית הסיבים של חברת החשמל כבר קיימת. כבר שילמנו על זה, כולנו, בתעריף החשמל. עכשיו אפשר לקחת את הנכס הזה ולזרוק אותו לפח - או להשתמש בו כדי ליצור קדמה טכנולוגית ותחרות מבוססת תשתיות בשוק התקשורת".

בנוסף, בנק רוטשילד נשכר על ידי IBC כדי למצוא רוכש לחברה, וכבר הגיעו פניות ראשונות בעניין. עד אמצע יוני יפתח בנק רוטשילד חדר מידע, ויזמין משקיעים ללמוד את החברה.

ללא סיבים - ישראל מידרדרת במדד הקידמה של האו"ם

האם גם חברות הסלולר יהיו במשחק? הן בוודאי ייכנסו לחדר המידע, אבל בשלב זה הרגולציה אוסרת עליהן להשקיע ב–IBC. אנשי החברה פועלים מול משרדי התקשורת והאוצר כדי להסיר את המכשול, מתוך מחשבה שייטב לשוק אם לחברות הסלולר תהיה תשתית סיבים מתקדמת, שתוכל להתחרות על לקוחות פרטיים ועסקיים ללא תלות בבזק וב–HOT.

"בלי שינוי רגולציה - חבל על הזמן", מסר בכיר המכיר את הנתונים. "הרי גם משקיע פיננסי שאינו חברת תקשורת ייכנס ל–IBC רק מתוך מחשבה למכור יום אחד את הפעילות לחברת תקשורת". ב–IBC מתכוננים גם לתרחיש שבו משרד התקשורת לא יקל על החברה, והמודל העסקי החדש נבנה לפי מספרים שלא מניחים סינרגיות כאלה.

בינתיים, החברה הגיעה להסדרים שיאפשרו לה לגמור את 2016, שכוללים דחיית תשלומים לסיסקו - הספק הטכנולוגי הגדול ביותר של IBC. כמו כן, החברה הגיעה להסכם על הזרמה של 70 מיליון שקל מצד חברת החשמל, שאמורה להיות מאושרת בימים הקרובים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker